Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze na knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy“

22. 02. 2016 16:56:00
Knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy“ obohatí každého, kdo si dokáže představit, že by se ocitl v extrémních podmínkách, aniž by si to naplánoval předem a připravil se na to. Nečekejte na krizové situace!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Již nějakou dobu slýchám z různých stran, že svět zasáhne hospodářská krize nevídaných rozměrů, která ovlivní dění všech států a způsobí chaos. Položila jsem si tedy otázku: Jsem na nouzový stav připravena? Odpověď byla jednoduchá: Ne.

Vzhledem k tomu, že jsem vyrůstala v domě na panelovém sídlišti velkoměsta a celý život žiji ve velkých městech, pokud bych se dostala do extrémních podmínek, bylo by to pro mě dost těžké. Navíc se nepovažuji za dobrodruha a ke kempování, trampování či jinak podobně trávenému času pod širým nebem, mě to nikdy netáhlo.

Ostatně kolik z nás dokáže zapálit oheň v přírodě jenom s tím, co má k dispozici? Kolik lidí dokáže chytnout rybu, aniž by byli rybáři s kompletní výbavou? Kdo z nás by si uměl poradit, jak a z čeho přežít v extrémní situaci na sídlišti, když by nebyl k dispozici plyn, elektřina, teplé topení a k dispozici bohatě zásobené supermarkety zbožím od rána do večera? Co bychom jedli, když bychom všechny zásoby doma spotřebovali?

Tyto a další důvody mě vedly k tomu, že jsem si opatřila knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy“.

10 KAPITOL

Kniha nás provede deseti důležitými oblastmi, se kterými bychom se mohli v životě setkat:

  1. Turistika
  2. Kempování
  3. Vaření
  4. Rybaření
  5. Horolezectví
  6. Na kole po horách
  7. Kánoe a kajaky
  8. Počasí
  9. Mapy a navigace
  10. Nebezpečí a mimořádné situace

POZITIVA KNIHY

Kniha, která je, jak již z názvu napovídá, obrazovým průvodcem, je právě z hlediska uvádění teoretických rad do praxe velmi cenná. Jde o knihu, která názorným způsobem stovek kreseb ukáže, jak by se například měl nahodit prut do vody, nebo jak co nejšetrněji vytáhnout rybářský háček z prstu, když jste se na něj nechtěně nabodli.

Osobně jsem byla nadšená kapitolami o rybaření, které by mi umožnili v případě krize pomoci ulovit ryby. Najdete totiž nejen to, co potřebujete k chytání mít jako rybáři, ale také to, co můžete použít, nebo si to vyrobit doma v extrémních podmínkách. Kapitola je doplněna informacemi, kdy a kde ryby berou nejčastěji a také, jak připravit rybu od té chvíle, kdy ji vylovíte až po onen vzácný okamžik, kdy leží připravená ke konsumaci na talíři.

Pokud byste měli problém se zabitím ryby - což je u mladých lidí, kteří nevyrůstali na statku či nedojížděli na příležitostné návštěvy k babičce a dědečkovi, kteří by chovali zvířectvo, normální – kniha přináší opět náhradní řešení.

Musím se přiznat, že ačkoliv jsem původně vyučená kuchařskému řemeslu, nikdy jsem žádné zvíře vlastní rukou podříznout nemusela. Ostatně i já jsem vždy pracovala s „hotovým masem“, které jsem si nejdříve kupovala zabalené v papíře a nyní v plastové vaničce v supermarketu.

Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem neohroženým hrdinou, který by se postavil zvířeti a prostě je kvůli hladu zabil. Ovšem jak se říká: „Extrémní situace si žádají extrémní řešení.“ Takže uvidíme!

Jestliže se necítíte na ulovení a zabití většího zvířete, mohou vás v extrémních situacích udržet při síle a při životě drobní živočichové. Jsou cenným a poměrně vysokým zdrojem bílkovin - např. červi, šneci, slimáci, pavouci, ponravy, sarančata či termiti. Autoři knihy nás ani v této kapitole nenechají na holičkách, jak si je připravit.

Nabízí několik rad, co je důležité, abychom si pochutnali – tedy co odtrhnout, co nejíst, kterého živočicha je lepší konzumovat syrového a kterého radši tepelně upraveného a jaký způsob by byl nejideálnější. Třeba u takového sarančete musíte utrhnout křídla, tykadla a nohy. Nejlepším způsobem pro konzumaci je usmažení sarančete, protože tak zabijete všechny parazity.

Velmi mě obohatila 10. kapitola - Nebezpečí a mimořádné situace - varuje před životem nebezpečnými savci, mořskými a vodními živočichy, plazi a rostlinami, které se vyskytují na všech kontinentech. V případě nouze, kdy člověk hledá, čím by nasytil hladový žaludek, je dobré takový seznam mít! U všech živočichů a rostlin se rovněž dozvíme informace, jaké zdravotní komplikace by mohly nastat po kontaktu s nimi a zda existuje protilék.

NEGATIVA KNIHY

Jediné negativum knihy spatřuji v tom, že na některých místech jsou pod českými popisky původní anglické.

PRO KOHO JE TATO KNIHA?

Knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy“ bych doporučila všem, kteří nechtějí nechat nic náhodě a touží být připraveni na případy krize či extrémní podmínky, do kterých se můžeme snadno dostat.

Kdo z nás si ostatně může být jistý, že při odjezdu z báječné dovolené u moře, dorazí bezpečně autobusem až na letiště a neskončí někde v poušti? Jak přežít v africkém podnebí či pralese? Co dělat, když si vyrazíte v létě do českých hor na krásnou pěší túru a zabloudíte v lese, kde nebudete mít signál pro svůj mobil? Zcela jistě vás napadnou desítky dalších případů...

„Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy“ je díky svému obrazovému zpracování vhodný nejen pro dospělé, ale také pro větší děti. V každém případě jde o knihu, která se v domácí knihovně neztratí a dříve či později najde své uplatnění.

Krásné dny bez katastrof a extrémních podmínek vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy. 1. Vydání, Svojtka & Co., s.r.o., Praha: 2012. 383 stran. ISBN: 978-80-256-0828-9

Fotografie knihy „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy“ dostupné zde: http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3065-obrazovy-pruvodce-preziti-v-prirode-rady-a-tipy-pro-novodobe-dobrodruhy.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 22.2.2016 16:56 | karma článku: 18.12 | přečteno: 490x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.