Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy Lídy Merlínové – „Jedna ze sta“

2. 02. 2016 17:05:00
Pojďte se zasnít u ženského románu Lídy Merlínové ze třicátých let XX. století „Jedna ze sta“. Prvorepubliková éra, podmanivé prostředí filmových ateliérů, pražských kaváren, svět dam a gentlemanů... A lásky, jak jinak.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Ženský román od Ludmily Pecháčkové (napsáno pod pseudonymem Lída Merlínová), „Jedna ze sta“ patří k mým nejoblíbenějším, ke kterým se ráda vracím. Poprvé jsem jej četla asi ve třinácti letech, naposledy před pár dny.

V románu nacházím lásku mnoha podob, jak ji popsala autorka. Největší prostor dává první velké lásce, kterou nachází hlavní hrdinka příběhu Lojza Jansová.

Ke knize se vracím, když potřebuji „vypnout“ a uniknout do jiného času (prvorepublikového Československa) a uprchnout do jiného světa (lákavého světa Barrandovských filmových ateliérů a pražských kaváren).

V neposlední řadě si román ráda přečtu, když potřebuji povzbudit a motivovat se v učení cizích jazyků (hlavní hrdinka se naučila sama tři jazyky během pár let).

V ateliérech se stále milovalo, nenávidělo, pomlouvalo a rozcházelo a všechny filmy pojednávaly o lásce. Pavlátovi se již z toho slova dělalo špatně, zvláště když viděl, jak se zneužívá a využívá, jak špatně se mu rozumí a jak málo opravdové lásky je na světě.

Jedna ze sta, Lída Merlínová

POSTAVY KNIHY

Červenou knihovnou, kterou kniha „Jedna ze sta“ bezesporu je, zachycuje pět let života tří ženských hrdinek. Hlavní postavou je Lojza Jansová, patnáctiletá, nezaměstnaná, nedostatečně vystudovaná dívka, která musela v tíživé rodinné situaci odejít z doma a najít domov v ženském pensionátu Lada. Vysoká, hubená dívka s hlubokým hlasem, na svůj věk velmi vyrovnaná a rozumná, ale jak si všichni myslí a někteří říkají – beznadějně ošklivá.

Božka Čížkovská je pětadvacetiletá pěkná brunetka. Je učitelkou, která se konečně po mnoha letech strávených na vesnicích vrací do vytoužené Prahy.

Oslnivě krásná je dvacetiletá blondýnka Maryna Nováková, která absolvovala hudební konzervatoř, klavírní a varhanické oddělení, a právě hraje v několika kostelech na mších.

Každá ze tří žen má jiné přání – Lojza touží po práci, která by jí zaplatila bydlení, nejnutnější výdaje a zbylo jí alespoň tolik, aby si mohla koupit mléko a chleba v automatu Koruna na Václavském náměstí. Každou volnou chvíli, když právě neshání zaměstnání, věnuje obchodní korespondenci a učení se cizím jazykům, které by jí pomohly najít dobrou práci. Uvědomuje si tvrdou realitu života a musí se především uživit a postarat se o sebe.

Božka během dne učí ve škole v Radotíně, odpoledne si kupuje nové šaty a večery tráví v pražských kavárnách, biografech a na výstavách. Doufá, že zde narazí na muže svého života, za kterého by se provdala a založila rodinu.

Maryna se nechá zastupovat v kostelech při mších studenty z konzervatoře a sama během dopoledne dlouho vyspává, aby byla svěží na večerní a noční život ve společnosti. Je obklopena mladými muži, kteří jsou oslněni její krásou, ona jimi však pohrdá, protože není přece krásná jen tak pro nic a pro nikoho obyčejného! Touží se dostat k filmu a je si jistá, že je to jen otázkou času.

Po pěti letech... Z Lojzy se stane úspěšná překladatelka tří jazyků a později osobní asistentka ředitele filmových ateliérů. Božka si v honbě za ženichem nechá poplést hlavu ženatým mužem a tvrdě na to doplatí a Maryna přijde ve své lehkovážnosti o jisté gáže v kostelech.

Zatím se ti dva pokoušeli něco jíst a bylo to marná námaha: Když je člověk zamilovaný, ztrácí chuť k jídlu a když je v přítomnosti milované osoby, pak nemůže jíst vůbec. Snad i to patří k lásce. Přestali tedy předstírat hlad a chuť a pokoušeli se mluvit.

Jedna ze sta, Lída Merlínová

Jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi Lojzou a o dvacet let starším a světově známým kameramanem Karlem Pavlátem. Jak tento vztah dopadne? Má naději na budoucnost? A čím vším musí projít tři mladé ženy, aby se změnily ve svém náhledu na sebe sama i okolí a nalezly pro sebe toho pravého muže?

STYL A JAZYK KNIHY

Román „Jedna ze sta“, jenž vznikal ve třicátých letech minulého století, je napsán češtinou té doby, někdo by řekl archaickým jazykem. Děj knihy je skvěle vystaven a dostatek přímé řeči zrychluje tempo románu.

Kniha nádherně zachycuje prvorepublikové období s prosperitou a úspěchem, který se skrývá za tvrdou prací, ale ukazuje i chudobu a nouzi. Autorka, která v té době žila, velmi trefně popisuje, jakou moc měly (a mají) peníze a konexe ve společnosti, ale také jak cenné bylo dobré jméno a pověst, čest gentlemanů, hodnota manželství...

Ludmila Pecháčková, rozená Skokanová (*3. 2. 1906 Praha – 11. 7. 1988†) byla česká subreta, tanečnice, žurnalistka a spisovatelka, autorka nenáročné, zejména milostné četby, dívčích románů, knih pro mládež a životopisů významných osobností. Publikovala pod pseudonymem Lída Merlínová. Vystudovala dramatickou konzervatoř, krátce působila jako elévka v Národním divadle a v operetním souboru olomouckého divadla. V roce 1939 zfilmoval Vladimír Slavínský její román „Zlatý člověk“. V Olomouci vedla soukromou taneční školu a po roce 1945 v Praze působila jako učitelka tance.

KOMU BY SE TATO KNIHA MOHLA LÍBIT?

Romantický příběh „Jedna ze sta“ je pro ženy, které se rády zasní a zamilují. Kniha je z edice „do kabelky“, tedy ideální červená knihovna pro chvíle, které mají ženy jenom pro sebe.

Krásné a romantické dny vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

MERLÍNOVÁ, Lída. Jedna ze sta. 3. Vydání, Praha: Nakladatelství Ivo Železný, 1991, 170 stran. ISBN: 80-7116-025-3

Životopis Ludmily Pecháčkové je dostupný na Wikipedii zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludmila_Pech%C3%A1%C4%8Dkov%C3%A1

Fotografie Barrandovských filmových ateliérů je dostupná na iDNES.cz zde:

http://zpravy.idnes.cz/barrandovske-ateliery-stoji-uz-80-let-nemci-tu-tocili-falesna-vitezstvi-13u-/domaci.aspx?c=A111123_1689440_praha-zpravy_sfo

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 2.2.2016 17:05 | karma článku: 13.30 | přečteno: 308x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.