Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy o Aspergerově syndromu - „Pestrostíni a netopýři“ od Axela Braunse

23. 11. 2015 19:11:00
Axel Brauns, spisovatel románů a filmových scénářů, dává ve své autobiografické knize zcela unikátní možnost nahlédnout do svého nitra a života – tak, jak ho vnímá člověk s Aspergerovým syndromem.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Téma Aspergerova syndromu (porucha autistického spektra) je v posledních letech v České republice velmi aktuálním tématem. Protože mě toto téma zaujalo, rozhodla jsem se, že se o něm dozvím více. Na českém knižním trhu je knih velice málo. Ty, které jsou přeložené do češtiny, jsou převážně odborné knihy napsané psychiatry a psychology.

Knih, které by napsali samotní Aspergeři, je opravdu málo. Axel Brauns navštěvoval kurzy psaní a poté se začal psaním románů a filmových scénářů také živit. Knize „Pestrostíni a netopýři, Můj život v jiném světě“ věnoval 17 let práce, a vyplatilo se to! Kniha se v roce 2002 stala v Německu bestsellerem.

O ČEM JE KNIHA?

Knihu je možné zařadit nejen jako autobiografickou, ale také do žánru naučné literatury, psychologie a pedagogiky.

Kniha je jedinečná v tom, že autor zachycuje podrobným způsobem svůj život od dvou let v roce 1965 až do roku 1983, kdy dosáhl dvaceti let. Postupně nás seznamuje s odlišným vnímáním světa kolem sebe – lidí, společenských situací a frází, komunikace, vztahů, chápání barev, prostor, ale i tepla či zimy.

Axel Brauns (*2. 7. 1963) se narodil v Hamburku. Brzy zanechal studií ekonomie a práva a začal se věnovat spisovatelství, začal navštěvovat kurzy psaní. V roce 2000 založil literární salon. 17 let pracoval na prvotině „Pestrostíni a netopýři, Můj život v jiném světě“, která vyšla v roce 2002 a stala se v Německu bestsellerem. Kniha byla oceněna Cenou za literaturu města Hamburk. Brauns se živí psaní románům a filmových scénářů, pracuje také jako daňový poradce.

Ačkoliv se dozvíme, jak jiným způsobem hlavní hrdina – Axel Brauns – chápe svět kolem sebe, již se v knize nedozvíme, jak a kdy bylo zjištěno, že za problémy stojí právě Aspergerův syndrom. Víme však, že před 20. rokem života to nebylo.

Pro mě osobně je překvapující, jak se Axel Brauns dokázal perfektně přizpůsobit normálnímu světu, přestože mu v mnohém nerozumí. Adaptoval se natolik, že jeho podivné manýry z dětství a dospívání, považovala jeho rodina a okolí za odeznělé a zdárně překonané.

„Byl jsem zvyklý, že mě považovali za hlupáka, blázna, nechápavce, pitomce, omezeného, za kluka s dlouhým vedením.“

Axel Brauns

Axel však všechno prožívá i nadále téměř stejným způsobem, naučil se ale ovládat, neříkat a nedělat všechno, co je pro okolí nežádoucí. Ve skutečnosti se tedy nic nezměnilo.

Hraje však svoji roli mladého muže na prahu dospělosti, poslušného syna, vynikajícího žáka víceletého gymnázia a poté i studenta vysoké školy tak přesvědčivě, že mu to všichni věří – je vnímán jako úspěšný a všichni si oddychnou - žádné problémy, díky Bohu, nemá!

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Kniha je napsána velice srozumitelným jazykem, přestože čtenáři musí zpočátku přivyknout jiným slovům, kterými popisuje svět kolem (protože tak věci vnímá a je o jejich správné výslovnosti mnoho let svého života přesvědčen). Např. Leskerova ulice – Laskonková ulice; Pestrostíni = hodní normální lidé; Netopýři – zlí normální lidé; Netopýrci – zlí normální děti; Halonie = žaluzie; Mální = normální.

Jakmile se však čtenář vpraví do terminologie tohoto autistického autora, užívá si děj, který nastiňuje opravdu jiný život. Jazyk knihy je doslova vybroušen, ale i tak si autor na mnoha místech doslova pohrál se slovy a některá souvětí jsou velmi poetická a krásná.

Kniha se čte téměř sama a v žádném případě se nebudete nudit. Na mnoha místech vás autor rozesměje, ať již komickou situací, do které se nechtěně dostal, či jeho legračním způsobem řešení, se kterým přichází.

ANOTACE KNIHY

Kniha poskytuje unikátní pohled zevnitř do stále málo probádaného světa autismu. Skrze bizarní, často humorné obrazy autor mapuje své originální a autistickým viděním světa ovlivněné složité objevování dětství a mládí. Postupná ztráta vnímání tváří, slov a souřadnic bezprostředního okolí vede k izolaci Axela-dítěte od svých rodičů a bratra, k osamocenému hraní si na okraji pískoviště, a nejlépe ve sklepě v „domě s dvorem“. Směs literární citlivosti a okleštěného, „nechápavého“ jazyka umí autor využít k novému pojmenování reality, která se lidem z druhé strany („pestrostínům“ a „netopýrům“) jeví jako běžná a normální. Biografický text tak dosahuje netušeného uměleckého a literárního efektu a postupně vtáhne čtenáře do pestrobarevného, byť uzavřeného světa „jiného druhu“.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha bude velmi zajímavá pro lidi, kteří se chtějí seznámit s Aspergerovým syndromem. Rovněž rozšíří obzory psychologům, psychiatrům či pedagogům.

Příjemný listopadový den Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie je převzatá z Die Welt dostupná zde: http://www.welt.de/kultur/article3254148/Wie-der-Autist-Axel-Brauns-ein-Filmemacher-wurde.html

Fotografie knihy jsou převzaté z Kosmas.cz dostupné zde: http://www.databazeknih.cz/knihy/pestrostini-a-netopyri-muj-zivot-v-jinem-svete-61424

Anotace knihy v Databázi knih dostupná na: http://www.databazeknih.cz/knihy/pestrostini-a-netopyri-muj-zivot-v-jinem-svete-61424

BRAUNS, Axel. Pestrostíni a netopýři, Můj život v jiném světě. První vydání, Portál, Praha: 2011. 312 stran. ISBN 978-80-7376-832-6.

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 23.11.2015 19:11 | karma článku: 11.52 | přečteno: 378x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.