Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Osamělý orel“ od Danielle Steel

19. 11. 2015 22:40:00
Romantické drama „Osamělý orel“ od Danielle Steel je životním příběhem oddané ženy, která po celý svůj život miluje jediného muže. Kdo z nás by netoužil po lásce na první pohled, která se změní v lásku celoživotní?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Četla jsem od Danielle Steel asi pět knih. Romány, které napsala autorka před dvaceti či třiceti lety, byly opravdu pěkné. Ovšem romány z posledních let byly napsané tak odlišným stylem, že se mě zmocňovalo podezření, že je autorem někdo jiný. Proto jsem si přečetla další knihu, „Osamělý orel“, kterou napsala Steel v roce 2002, abych měla možnost srovnání.

DĚJ ROMÁNU

Romantický příběh je zasazen do období druhé světové války, která zásadním způsobem poznamená životní osudy hlavním postav – Kate a Joea.

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Kate Jamisonová je sedmnáctiletá dívka, jejíž život se odehrává v Bostonu v roce 1940 a čeká ji debutantský večírek, kterým bude uvedena do společenského života. Na svůj věk je vyspělejší, než její vrstevníci. Snad kvůli rodinné tragédii z dětství, možná kvůli vynikajícímu vzdělání či cestování po celém světě, které jí dopřávali rodiče. V každém případě jde o krásnou, sebevědomou mladou dívku, která kolem sebe šíří radost a naději. Pro lidi je jako svěží vánek a lidé se v její přítomnosti cítí skvěle.

Joe Allbright je o dvanáct let starší a život se s ním nemazlil. Již v dětství se musel naučit, že spoléhat může jedině sám na sebe, nesmí dávat místo ve svém srdci místo lidem. Jeho odhodlání porvat se s životem, píle a vytrvalost ho přivedly až na vrchol kariéry úspěšného leteckého konstruktéra a zkušebního letce. Ovšem žádný vědec a dobrý obchodník by nedosáhl úspěchu, jestliže by nebyl zarputilý, sobecký a především workoholik.

Ačkoliv jsou Kate a Joe rozdílní jako oheň a voda, přesto se do sebe na první pohled zamilují. Když se náhodně potkávají ve společnosti, zjišťují, že nemusí sdílet jen přátelství, ale také lásku. Jejich rozdílné povahy se doplňují a obohacují.

„Život provádí zajímavé skoky. Vpadneš doprostřed svého snu ve chvíli, kdy to nejmíň čekáš.“

Danielle Steel

Kate miluje Joea oddanou láskou, která je ochotna obětovat všechno. Je ale schopen Joe naplnit očekávání Kate? Bude ji milovat stejným způsobem? Ve vzácných chvílích, kdy mají jeden druhého, se zdá, že ano. Joe je však zvyklý mít svou práci a hobby v jednom – letadla – na prvním místě a podřizovat mu vše. Udělá rozdíl, jestliže se jedná o lásku?

Zatímco nacistické Německo bojuje proti evropským státům, a pokořuje si jeden za druhým, Amerika si žije poklidným životem dál. Kate studuje na univerzitě Radcliffe a Joe se věnuje konstruování letadel a buduje vlastní firmu. Dva lidské osudy však od sebe odtrhne vstup Spojených států do druhé světové války po útoku Japonců na Pearl Harbor v roce 1941.

„Za tu dobu se stal součástí její duše. Ne vždycky ideální, ale důležitou. V jejich životě se vystřídaly konflikty i pohoda, vrcholy i údolí, východy slunce i jeho západy. Joe byl pro Kate něco jako Mount Everest. Konečný cíl. Místo, kam chtěla dojít. Od začátku se stal jejím snem. Nebem i peklem, občas i očistcem.“

Danielle Steel

Kate se snaží dokončit univerzitu, Joe vstupuje do armády a je převelen k RAF v Londýně, kde učí letce létat a sám se zapojuje do bojů proti Němcům. Mnoho amerických mužů přišlo ve válce v Evropě o život, mnoho jich padlo do zajetí a mnozí byli vážně zraněni. Je sestřelen i Joe. Rok je pohřešován a další rok je prohlášen za mrtvého.

Danielle Fernande Dominique Schuelein-Steel (*14. 8. 1947) známá pod pseudonymem Danielle Steel, je jednou z nejpopulárnějších spisovatelek v USA i na celém světě. Je autorkou více než 80 románů, které jsou překládány do 43 jazyků a pravidelně se drží na předních příčkách světových žebříčků bestsellerů. Do roku 2005 prodala více jak 550 milionů knih. Materiál k příběhům sbírá dlouhá léta, často je inspirována vlastním životem. Několik knih bylo zfilmováno. Svými příběhy napíná a dojímá řady čtenářek již přes 25 let také v ČR. Žije v San Francisku a hodně času tráví v Paříži, která je jí druhým domovem již od dětství. Psaní a rodina jsou pro ni vším.

V životě Kate se objevuje dávný přítel z dětství, Andy Scott, který jí byl vždy nablízku a miloval ji. Srdce Kate však patřilo vždy jedinému muži, a tím byl Joe. Ten je ale už dva roky mrtvý. Andy, který nikdy neodešel do války, se nevzdává a Kate je dobrým a trpělivým přítelem v těžkých chvílích, zahrnuje ji dárky, přátelstvím a také láskou.

Kate nakonec usoudí, že přátelství, úcta a obdiv k dlouholetému příteli na manželství stačí a svolí ke sňatku s Andym. Válka končí a všichni oslavují. Najednou se však znovu objevuje vážně zraněný Joe, který byl dva roky držen v německém zajetí v Evropě.

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ?

Jak se Kate rozhodne? Provdá se za Andyho nebo se rozhodne pro Joea, který byl pro ni dva roky mrtvý? Joe se nikdy netajil tím, že práce v letectví je jeho životním posláním a manželství a děti pro něj nejsou důležité. Dokáže Joe udělat u své životní lásky ústupek a něco obětovat? Nebo se Kate rozhodne pro Andyho, který jí chce nabídnout svatbu, rodinné zázemí a děti, po kterých tak touží?

„Měla před sebou všechno, po čem toužila, jenže s jiným člověkem. Možná to tak v životě chodí...“

Danielle Steel

DVA MOŽNÉ POHLEDY NA DĚJ KNIHY

Knihu „Osamělý orel“ můžeme vidět jednoduše – jako další romantický příběh dvou zamilovaných lidí.

Pokud však nahlédneme děj z vyšší perspektivy, pak můžeme vidět hlavní hrdinku Kate jako oddaně milující ženu, která celý svůj život podřizuje jedinému muži, ať jí to osobně stojí jakékoliv utrpení a ztráty. Činí to však z hlavní hrdinky spíše chudinku, která ve čtenářích může vzbuzovat pocity lítosti. Nemyslí na své potřeby a zájmy, ani svých dětí či rodiny. Všichni musí její rozhodnutí chápat. Realista si však zcela zákonitě položí otázku, zda za takových okolností může být hrdinka šťastná – jak nám ji však představuje na svých stránkách Danielle Steel.

Druhým pohledem z vyšší perspektivy se můžeme zaměřit na hlavního hrdinu Joea. Velice úspěšný podnikatel, odborník a oblíbený muž ve společnosti, ale za to sobecký, egoistický a bezcitný, pro kterého je jeho práce tím nejdůležitějším. I když neustále ujišťuje Kate, jak ji miluje, přesto lže nejen jí, ale především sám sobě. Všichni musí plně respektovat jeho pracovní nasazení. Ve skutečnosti nechce být milován, nechce mít rodinu, a jestliže ji v Kate a dětech nachází, brzy je opouští s tím, že ho dusí a okrádají ho o čas a omezují jej. Pokud se však zamyslíme, dojdeme k závěru, že s takovým mužem by nebyl šťastný nikdo a k hrdinovi budeme pociťovat většinu knihy antipatie.

SLABÉ STRÁNKY KNIHY

U Danielle Steel jsem vždy oceňovala, jak ve svých románech detailně popisuje hlavní hrdiny, jejich oblečení, místa, budovy a interiéry, kde se román odehrává. Mohla jsem si dokonale ve své fantazii představit děj knihy se vším všudy. V tomto díle jsem toto postrádala.

Rovněž mohla autorka vytěžit mnohem více z historických událostí během druhé světové války, o kterých se zmiňuje, např. útok na Pearl Harbor, vstup Spojených států do druhé světové války, konec války, úmrtí presidenta F. D. Roosevelta... Steel však historické události popsala pár slovy a použila je pouze jako kulisu.

Dramatický román se příjemně čte a děj rychle ubíhá. Děj je zpočátku dobře vystavěn a dočkáme se mnoha zvratů a zápletek. S přibývajícími stránkami je však dějových zvratů až příliš mnoho. Jako čtenářka jsem měla dojem jisté překombinovanosti, která byla na úkor povahy a charakteru hlavních postav. Těm v každém případě uškodila. Kniha by ideálně mohla končit již o padesát stran dříve.

KOMU BYCH KNIHU „OSAMĚLÝ OREL“ DOPORUČILA?

Danielle Steel je spisovatelkou, která během čtyřiceti let napsala více jak osmdesát knih a vydobyla si v oblasti romantických románů silnou pozici. Pokud patříte mezi nadšené čtenáře této autorky, pak se vám bude i tento román líbit.

Mnoho romantiky ve Vašich životech Vám přeje bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, kniha a odkazy:

STEEL, Danielle. Osamělý orel. Druhé vydání. Praha: Euromedia Group, k. s. – Ikar, 2015. 328 stran. ISBN 978-80-249-2827-2

Fotografie knihy „Osamělý orel“ dostupné z BUX.CZ na: https://www.bux.cz/knihy/173115-osamely-orel.html#specification-content

Fotografie Danielle Steel dostupné na: https://www.bux.cz/autori/1199-danielle-steel.html

Životopis Danielle Steel dostupný na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Danielle_Steel

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 19.11.2015 22:40 | karma článku: 11.06 | přečteno: 293x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.