Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomozme křesťanským uprchlíkům v Erbilu dřív, než přijdou o život

29. 09. 2015 18:01:00
Není uprchlík jako uprchlík. Jedni migrují do Evropy, druzí zůstávají v uprchlických táborech v Erbilu, jako třeba křesťané a Jezídi. Pomůžeme jim nebo je necháme jít na smrt? Ukřižováním, zastřelením, rozřezáním...

Patrně není v naší zemi člověk, který by nezaznamenal hlavní téma posledních měsíců, kterým je uprchlická krize. Na toto žhavé téma se vyjadřuje kdekdo. Dosud jsem se psaní na toto téma vyhýbala, ale nenávistné ohlasy sousedů a známých mě přiměly k sepsání tohoto blogu.

NENÁVISTNÁ SLOVA

  • Ať uprchlíci táhnou, odkud přišli!
  • Musej zavřít ty, kdo je pašujou přes hranice a vydělávaj na tom!
  • Je to trestný!
  • Jsou jako kobylky, který nás ohrožujou!
  • Ať táhnou do Německa, když tam chtěj!
  • Stejně jim jde jenom o naše peníze! Ještě sem zavlečou nemoci a nakazí nás!
  • Postavil bych armádu na řecké břehy a střílel bych všechny, kdo se chtěj dostat do Evropy na lodích. To by si hned to cestování rozmysleli!
  • Nikdo je tu nechce!

Ptám se sama se sebe, kde se bere v lidech taková zloba a nenávist? Na miliony putujících lidí, kteří opouštějí své domovy v Iráku a Sýrii se dívám jako věřící člověk jinak.

MASA LIDÍ JAKO HROZBA

Domnívám se, že můžeme vnímat uprchlíky z různých pohledů. Například jako masu bezejmenných tváří, které pro Českou republiku mohou znamenat hrozbu. Takový pohled v nás opravdu může vyvolávat nejrůznější strachy a úzkosti.

KONKRÉTNÍ ČLOVĚK S TVÁŘÍ A PŘÍBĚHEM

Ale také můžeme vidět uprchlíky jako lidské bytosti, které mají svou historii, rodinu a kořeny, ale nyní jsou nuceni utíkat ze svých zemí kvůli válečnému konfliktu, aby si zachránili životy. Za každou tváří můžeme vidět osobní životní příběh.

I já jsem se dívala na prchající lidi jako na masu valících se do Evropy. Můj pohled ale změnily dva články. První text napsal spisovatel a překladatel Dan Drápal přesně před rokem. Článek se jmenuje „Milosrdenství“ a můžete si ho celý přečíst zde: http://www.gen21.cz/proc/

Nadační fond Generace 21 – hlavním cílem je dostat do bezpečí České republiky křesťanské a jezídské rodiny s dětmi a sirotky, jejichž životy jsou v Iráku a Sýrii ohroženy. NF G21 shromažďuje společně s dalšími partnery nabídky na případné ubytování rodin, finanční prostředky na náklady spojené s tímto projektem a pokouší se nalézt podporu v Parlamentu ČR a příslušných úřadů.

Druhý text „Přežil vlastní popravu“ zveřejnil Nadační fond Generace 21. Jedná se o příběh sedmnáctiletého Khidira, na jehož vesnici zaútočili bojovníci Islámského státu.

Z dvaceti zajatých mužů přežil on a jeden muž. Khidira kulka jenom škrábla, ale mezi popravenými byl jeho otec a čtyři bratři. Později se dozvěděl, že matka a čtyři sestry jsou drženy v zajetí Islámského státu. Vesnice, kde žil se svou rodinou, už neexistuje. On sám žije nyní v uprchlickém táboře v Iráku.

Přečtěte si celý příběh Khidira - http://www.gen21.cz/prezil-vlastni-popravu/ nebo setry Lumy z Qaraqosh, jeptišky Dominikánského řádu - http://www.gen21.cz/sestra-luma/, příběh písmomalíře Akrama z Tal Afaru - http://www.gen21.cz/pismomalir/, nebo příběh ženy z Qaraqosh, které unesli bojovníci Islámského státu dceru - http://www.gen21.cz/vzali-ji-dceru/

Často nás může napadnout myšlenka, že naše pomoc není třeba, protože pomůže někdo jiný. Nebo že nechceme pomoci proto, že jde o vzdálené cizince. Stejný názor zastával i protestanský pastor Martin Niemöller v nacistickém Německu.

„Nejprve (nacisté) vystoupili proti Židům. Já ale nebyl Žid, a proto jsem mlčel a neprotestoval. Potom se zaměřili na katolíky. Já nebyl katolík, a tak jsem zase jen mlčel. Na řadu přišli odboráři, ale já nebyl v odborech, proč bych tedy protestoval. Nakonec si přišli pro mě, a nebyl už nikdo, kdo by se jim postavil.“

Pastor Martin Niemöller

Pomoc vyžaduje odvahu, statečnost, odhodlání a otevřené srdce. Možná to znamená udělat něco, co jsme do té doby nikdy neudělali. Nebo udělat něco, co by nikdo z naší rodiny, přátel či známých nepochopil a neschválil, ale přesto je to správné. Poskytnutá pomoc v pravý čas a na správném místě může zachránit lidský život.

Nemůžeme pomoci milionům uprchlíkům přicházejícím do Evropy (ostatně většina z nich u nás zůstat nechce a míří do sociálně štědřejších zemí), ale můžeme pomoci alespoň několika lidem, kteří pomoc nutně potřebují a budou za ni vděční.

Mnoho lidí v naší zemi má obavy z uprchlíků, kteří vyznávají islám. Rozumím tomu, protože ani já si nemyslím, že se jedná o mírumilovné náboženství. Ale Nadační fond Generace 21 si vytyčil cíl pomoci konkrétním 152 křesťanům z iráckého Erbilu a okolí, kteří momentálně žijí v uprchlickém táboře v Erbilu.

Jestliže byste rádi pomohli, ať již osobně (jako sociální pracovník, překladatel...), finančně či materiálně, obraťte se na Nadační fond Generace 21. I malá pomoc je pomocí a může být důležitá.

Pomozme dříve, než bude pozdě. Modleme se a věřme, že Parlament České republiky a úředníci v konkrétních úřadech nebudou otálet a váhat s rozhodnutím o přijetí 152 křesťanů z Erbilu do naší země. Modleme se a pomozme dříve, než přijdou o život. O život? Ukřižováním, rozřezáním, popravením, zastřelením...

S přáním otevřeného srdce pro potřebné, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, odkazy:

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 29.9.2015 18:01 | karma článku: 21.36 | přečteno: 897x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.