Pravda o ústních vodách

21. 08. 2015 22:00:00
Tentokrát mě zvedá ze židle reklama na ústní vodu Listerine. Opravdu ochrání naše zuby a dásně a zničí 99 procent bakterií? I já jsem se naučila dvakrát denně používat ústní vodu, abych se pak dozvěděla, že je to k ničemu.

REKLAMA NA ÚSTNÍ VODU LISTERINE

Všechno to začalo mým blogem Pravda o elektrickém zubním kartáčku s kruhovou hlavicí. Nyní mě neustále provokuje televizní reklama na ústní vodu značky Listerine, která je patrně nejznámější ústní vodou v naší malé zemi.

  • Víte, že díky ústí vodě Listerine si lidé všimnou Vašeho úsměvu zdálky!
  • Využijte jeho moc a udělejte skvělý dojem!
  • Vyzkoušejte Listerine Advanced White, který díky unikátnímu složení čistí, odstraňuje skvrny a brání jejich opětovné tvorbě.
  • Vaše zuby budou bělejší už za dva týdny!
  • Váš úsměv je mocnější, než si myslíte!

Reklama uvádí, že ústí voda Listerine údajně odstraňuje až 99 procent ústních bakterií. Snižuje zubní plak až o 56 procent více, než samotné čištění.

Listerine nabízí širokou škálu typů a zaplavuje regály obchodů s potravinami, drogerie, ale i lékárny. Můžete si vybrat mezi ústními vodami – základními, profesionálními, prémiovými i dětskými.

Je až neuvěřitelné, kolik toho tato ústní voda Listerine nabízí! Nemohu si pomoci, ale tato reklama mi v něčem připomíná reklamu na čisticí prostředky Domestos, které ničí všechny známé druhy bakterií, nebo na Savo originál, jenž odstraní všechny viry, bakterie i řasy.

MOJE PRVNÍ ZKUŠENOST S ÚSTNÍ VODOU

I já jsem byla zvědavá na Listerine! Můj bývalý přítel ji používal. Každý večer si jí po vyčištění zubů propláchl ústa a šel spát.

Musím se přiznat, že kvůli nepříjemnému zápachu (omlouvám se, ale vůní se to opravdu nazvat nedá), která mi připomínala spíše dezinfekci, jsem přestala přítele na dobrou noc líbat.

Chtěla jsem si udělat názor sama, bez předsudků a tak jsem ho okusila. Jeho chuť mi přišla odporná a připomněla mi dětské pionýrské tábory. Tam mi totiž, když mě bolelo v krku, dávali kloktat červené agresivní kloktadlo, které chutnalo stejně.

Dlouho jsem se ústním vodám bránila, protože mi přišly zbytečné. Ale čím dál více lidí kolem mě si pořizovalo ústní vody. Nabývala jsem dojmu, že jsem zaostalá. Tak jsem si pořídila nejdříve Colgate, poté Odol Stoma Paradentol, u které jsem zůstala několik měsíců. Dokonce jsem se ji naučila používat dle doporučení z reklam, tedy ráno a večer po vyčištění zubů.

NÁVŠTĚVA V ORDINACI U DENTÁLNÍHO HYGIENIKA

Až při návštěvě u mého dentisty a následně ústního hygienika, kde jsem řešila veliké problémy s bolestivými odhalenými zubními krčky (jako důsledek používání elektrického zubního kartáčku s kruhovou hlavicí), přišla také řeč na ústní vody.

Probrali jsme správnou techniku čištění zubů, zubní pasty, kartáčky a mezizubní kartáčky. Zjistila jsem, že jsem spoustu věcí dělala špatně! Nakonec jsem se však chtěla pochlubit alespoň tím, že si dvakrát denně vyplachuji ústa ústní vodou a tak zlepšuji stav svých dásní a zubů.

Byl pro mě obrovský šok, když jsem se dozvěděla, že je to zbytečné utrácení peněz! Nechápala jsem. Dentální hygienik mi sdělil, že se jedná jenom o reklamní trik, ale ve skutečnosti mi v ničem žádná ústní voda nepomůže a nezlepší ani stav mých zubů či dásní.

Samozřejmě nevěřím, že by ústní voda mohla zlikvidovat 99 procent bakterií v ústech, ale pár snad ano. Dentální hygienik trval na svém a řekl, že spíše svá ústa navoním, ale rozhodně je nevydezinfikuji a náš rozhovor ukončil větou: „Jestliže máte dojem, že vám ústní voda zvyšuje sebevědomí a vy se pak lépe cítíte, pak ji užívejte. To je snad jediný důvod.“

A tak jsem zcela ústní vody vyřadila ze svého života.

ZDRAVÉ ZUBY A DÁSNĚ

Musím připustit, že každý z nás se snaží udělat pro svůj chrup to nejlepší. A tak si pořizujeme elektrické zubní kartáčky, mezizubní kartáčky, zubní nitě, kloktáme dvakrát denně po čištění zubů ústními vodami a po každém jídle, abychom předešli poklesu ph v ústní dutině, žvýkáme žvýkačky, které zabraňují vzniku zubního kazu.

Máme dojem, že jsme tak udělali všechno, co jsme mohli a někdy máme dokonce pocit, že jsme prostě „cool“, protože to je prostě „in“!

Obávám se, že tak mnozí z nás opět naletěli na dobré reklamy, které především, než cokoliv jiného, tahají z našich kapes, peněženek a karet peníze. Ani já nejsem výjimkou.

Z mého pohledu viděno, a dle mého dentisty a dentálního hygienika, je jedno, jakou ústní vodu a jaké značky používáte. Jako příklad jsem sice použila velice reklamovanou značku Listerine, ale jak jsem psala již výše, osobní zkušenost jsem udělala se značkou Odol a Colgate. Můžete si však pořídit i Sensodyne, Parodontax, Corsodyl, Oralflux, Meridol, nebo Elmex...

Co tedy? Asi bych se držela zdravého rozumu a být vámi, poradila bych se s vaším dentistou či dentálním hygienikem. V případě, že vám doporučí ústní vodu, ptala bych se na důvod tohoto doporučení a také zda ji používá on sám.

Jestliže vám zubní lékař doporučí nějakou konkrétní značku, případně vám ji dokonce zprostředkuje či prodá, zpozorněla bych a kladla bych si otázku, kolik procent z toho má.

Závěrem bych napsala, že nejsem zubním dentistou ani hygienikem, ale člověkem s letitými zkušenostmi, schopností myslet, číst a snad i psát. Každý z nás máme právo na svůj názor, a toto je můj.

Zdravý chrup a žádné zbytečně vyhozené peníze vám přeje Vaše Hana Rebeka Šiander

Fotografie a videa:

http://siander.blog.idnes.cz/c/472132/pravda-o-elektrickem-zubnim-kartacku-s-kruhovou-hlavici.html

Fotografie: www.google.cz

Reklama na Listerine Advanced White:

https://www.youtube.com/watch?v=Y7dK6M7BgoY

http://www.listerine.cz/cs.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 21.8.2015 22:00 | karma článku: 33.42 | přečteno: 16060x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 255 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 685 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz