Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Pod toskánským sluncem“ od Frances Mayesové

22. 06. 2015 19:41:00
Máte rádi Toskánsko, italskou kuchyni a památky? Zajímáte se o pěstování bylin, květin, fíkovníků a olivovníků? Plánujete rekonstrukci zakoupené vily a nevíte, jak a kde začít? To všechno najdete v knize Pod toskánským sluncem.

JAK JSEM SE DOSTALA KE KNIZE

Nedávno jsem viděla film „Pod toskánským sluncem“ z roku 2003 od režisérky Audrey Wellsové. Hlavní hrdinku Frances Mayesovou dokonale ztvárnila herečka Diana Laneová. Film byl úchvatný! Z filmového plátna mě doslova přenesl do nádherné toskánské krajiny a začala jsem společně s hlavní hrdinkou, která je rodilá Američanka, prožívat její první dny v právě zakoupeném domě Bramasole v toskánské Cortoně.

Takové filmy mám ráda! Filmy, které vás přímo nutí k tomu, abyste si pokud možno co nejrychleji opatřili knihu a prožili příběh ještě jednou.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Jedná se o tři stovky stránek, které v sobě zahrnují autobiografii, kuchařku, cestovního průvodce, ale i praktické návody pro kutily, jak se zrekonstruovat vilu a obnovit pozemek v Toskánsku.

Tempo je poněkud rozvláčné, ale jestliže nespěcháte a jste ochotni si vychutnávat podrobné popisy toskánských památek, historie, věcí, technologických postupů rekonstrukce italské vily, receptů oblíbených pokrmů, jedinečného počasí, pak vám to vadit nebude.

Četba místy připomíná návod, jak postupovat při rekonstrukci zakoupené staré vily ve střední Itálii. Toto ocení zcela jistě amatérští kutilové a ti, kteří se do něčeho takového chystají s nadšením a ve svém životě poprvé jako právě autorka knihy a její přítel Ed.

Nebo návod, jak správně ocenit a nakupovat čerstvé ovoce, zeleninu a maso. Autorka v knize popisuje stovky kuchařských receptů. Pokrmy líčí tak barvitě a do detailů chutí a vůní, že knihu nelze číst s prázdným žaludkem. Tento aspekt knihy ocení především kuchařky a ti, kteří si oblíbili italskou kuchyni.

„Měla jsem chuť vyzkoušet si život v jiné kultuře, vykročit novým směrem, objevovat něco nového. Potřebovala jsem něco jako další fyzický rozměr, který by zaplnil duchovní prostor mého dosavadního života.“

Frances Mayesová

Pokud ale právě držíte dietu, půst či protestní hladovku, pak si nechte knihu na později! Kniha je doslova útokem na smysly a byla by pro vás nestydatým pokušením.

Na dvou místech v knize objevíte kapitoly věnované nejoblíbenějším receptům s přesnou gramáží a technologickými postupy. Nejdříve naleznete letní italské recepty a pak následují vánoční italské i americké oblíbené pokrmy.

Na jaké recepty se můžete těšit? Např.: Antipasti, Bruschette s hráškem a šalotkami, Sorbet z bazalky a máty, Primi piatti, Fenyklová polévka, Pizza s cibulí a klobásou, Krupicové gnocchi, Omáčka z hříbků, Mandarinková zmrzlina, Zimní hrušky na víně, Česnekové bochánky, Kaštany v červeném víně...

Ačkoliv by se mohlo zdát, že tu opět máme spisovatelku, která vaří, nenechte se zmýlit! Frances Mayesová pochází z rodu, který se zabýval gastronomickým uměním, někteří jako laici (ovšem během veškerého volného času – dá se takový člověk ještě nazývat laikem?), někteří jako profesionální kuchaři. Sama autorka od raného dětství přihlížela vaření, pomáhala a jako dospělá absolvovala kuchařský kurz u slavné Simone Beckové v Provence. Kdo by neznal „Simku“, kuchařku a dobrou přítelkyni Julie Childové?

V každém případě si Mayesová pohrává se slovy. Přísloví, citáty slavných filosofů a spisovatelů, bonmoty či popisy obyčejných věcí a dějů vyjádřené brilantními slovy dodávají knize jedinečné kouzlo.

Kniha má pomalý spád i děj, což je tím, že jen zřídka narazíte v knize na dialog vystavěný přímou řečí. Ale patrně to byl autorčin záměr...

„Pochopila jsem, že v jednoduchosti je svoboda.“

Frances Mayesová

ZÁSADNÍ ROZDÍL MEZI KNIHOU A FILMEM

Ačkoliv se mi kniha velmi líbila, byl pro mě velký rozdíl mezi knihou a filmem zklamáním. Jistě se kniha nedá doslovně zfilmovat, ale rozdíl mezi knihou a filmem je zásadní – hlavní postavy, místa i vztahy. Můžete posoudit sami...

O ČEM VYPRÁVÍ KNIHA?

V knize se nám představuje autorka Frances Mayesová jako vedoucí katedry, která učí na filozofické fakultě v San Francisku. Je rozvedená a má dospělou dceru Ashley, která žije v New Yorku se svým přítelem. Frances žije s přítelem Edem, který je zaměstnán jako vysokoškolský profesor na stejné univerzitě. Frances s Edem během letních prázdnin procestovali už velkou část Spojených států, ale také Evropy, zejména si oblíbili Itálii, Francii, Španělsko...

Zamilovali si Toskánsko a to je přivedlo k myšlence pořídit si vilu, kde by měli druhý domov a kde by mohli trávit letní a zimní prázdniny. Od myšlenky k činu uběhl rok a Frances s Edem si zakoupili vilu Bramasole v toskánské Cortoně. Od zakoupení vily se roztočí koloběh událostí, které jim přináší nejen rekonstrukce Bramasole, obnovení hájů, sadů, květinových záhonů, ale také první návštěvy dcery, přátel z Ameriky a sousedů z okolí.

V POROVNÁNÍ S FILMEM...

Spisovatelka Frances Mayesová zjistí, že její harmonické manželství ničí dlouhodobý milenecký poměr jejího manžela. Rozvádí se, dělí majetek a s velkým smutkem opouští útulnou vilu v San Francisku. Její přítelkyně vidí, jak se trápí a tak jí darují zájezd po Toskánsku, který je pořádaný pro lesby a gaye. Nejprve odmítá, ale nakonec Frances sebere odvahu a vyrazí na cestu. Toskánsko ji natolik okouzlí, že se rozhodne zakoupit zchátralou vilu Bramasole a zpět do Států se již nevracet.

Bramasole začíná sama za pomoci místních odborníků rekonstruovat, měnit a sžívá se s prostředím Toskánska. Velikou pomocí jsou tři Poláci, kteří pracují na domě. V náručí krásného mladého Itala se snaží zapomenout na rozpad manželství, poté však zjišťuje, že i on je nevěrný.

Přijíždí těhotná přítelkyně ze Států, která se rozešla se svou přítelkyní. Frances ji s radostí vítá v opravené vile, stejně jako právě narozené miminko. Mladý Polák se zamiluje do sousedovy dcery. Italští rodiče však lásce brání. Frances však mladého páru zastane a Bramasole ožije svatebním veselím. Frances nakonec nalézá lásku v mladém Američanovi, který se jednoho dne objeví u jejich dveří. Kdysi dávno totiž recenzovala jeho knihu...

PÁR SLOV NA ZÁVĚR

Stejně jako autorka srovnává svůj obyčejný život se zaměstnáním na univerzitě v San Francisku s nově objeveným životním stylem v Toskánsku, vilou Bramasole a krajinou za oceánem, tak i čtenáře přiměje přehodnocovat svůj dosavadní život a smysl života.

Neubráníte se a začnete si klást otázky: Opravdu je ta země, ve které žiji, jedinou, kde chci prožít celý svůj život? Jsem tu šťastná? Vyhovuje mi rytmus a životní styl země? Mám rád podnebí a krajinu, která utváří moji zem? Jsem spokojený se svým domovem? Co když existuje něco víc?

Kniha klade více otázek, než odpovědí. Ty však musíme najít sami.

„A Itálie toho nabízí tolik: jazyk, historii, umění, památky – ani dva životy by na to všechno nestačily. A pak také možnost být někým jiným.“

Frances Mayesová

Frances Mayesová (*1940) je autorkou čtyř úspěšných knih vycházejících z jejích pobytů v Toskánsku, kde pravidelně tráví část roku, a několika svazků prózy a poezie. Je pravidelnou přispěvatelkou časopisů Food & Wine, House Beautiful a dalších periodik, na San Francisco State University přednáší obor tvůrčího psaní. Má za sebou vydání řady úspěšných knih a její román Pod toskánským sluncem figuroval více než dva roky na žebříčku bestsellerů listu New York Times. Roku 2003 se dočkal i úspěšného filmového zpracování.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestliže máte rádi Itálii, krajinu, podnebí a jedinečné lidi, kteří zde bydlí po celé generace, pak je to kniha pro vás.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT E-KNIHU?

E-knihu si můžete zakoupit ve formátu EPUB, PDF, MOBI (Kindle) a PDF (čtečky) v internetovém obchodě Knihy iDNES.cz zde: http://knihy.idnes.cz/pod-toskanskym-sluncem-1.html

Pokud si chcete přečíst ukázku, můžete si ji zdarma stáhnout již dnes.

Přeji příjemné čtení a sluníčko, i kdyby nebylo toskánské! Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis: https://www.kosmas.cz/autor/23180/frances-mayesova/

Fotografie zde: www.google.cz

E-kniha: Mayesová, F., Pod toskánským sluncem, Paseka, 2008, vydání první,

ISBN 978-80-7185-892-8

http://knihy.idnes.cz/pod-toskanskym-sluncem-1.html

Film: „Pod toskánským sluncem“ - http://www.csfd.cz/film/46235-pod-toskanskym-sluncem/

Soundtrack filmu „Under The Toscan Sun“ na Youtube od Christopha Becka –

https://www.youtube.com/watch?v=sYi0hJS3Jog&index=8&list=PLB4B1F87E499DCEE5

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 22.6.2015 19:41 | karma článku: 12.95 | přečteno: 1372x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dětští vojáci ve službách Našeho císaře pána

V době první světové války se na všech stranách bojišť začaly objevovat zprávy o dětských vojácích. I v Rakousku-Uhersku. Skutečně za císařství bojovaly děti?

17.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 395 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Inkluze po česku aneb Společné vzdělávání u nás neexistuje

Inkluze je opět tématem, tématem rozvířeným především účetními: úředníkům na Karmelitské došlo, jaké peníze inkluze podle vyhlášky 27 stojí. A proto se chystá už druhá šetřivá novela. A to máme jen podivnou inkluzi po česku.

17.11.2017 v 19:56 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 442 | Diskuse

Karel Sýkora

Levalet válí

Specifický přístup ke graffiti má francouzský umělec Levalet. Jeho kousky vždy využívají prostředí a samotná malba tak funguje dohromady s prvky, které už na ulici byly. Tady je pár jeho realizací v ulicích Paříže.

17.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 91 |

Iveta Svobodová

Milada, film režiséra Davida Mrnky

Vyrazila jsem do kina a netušila,co mě čeká. Cestou jsem si uvědomila, že o Miladě Horákové téměř nic nevím. Za totality, když se o ní promluvilo, byla zrádce lidu a po roce 1989 se o ní sice mluvilo, ale tak nějak symbolicky.

17.11.2017 v 12:24 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 534 | Diskuse

Karel Sýkora

Poděkování v modlitbě za konec komunistického režimu

Sametová revoluce je označení období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii.

17.11.2017 v 6:08 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 146 |
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.