Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Coco Chanel“ od Henry Gidela

8. 06. 2015 22:31:00
Kdo by neznal Coco Chanel...Byla označena za ženu, která nejvíce ovlivnila módu XX. století. Ale byla to jen módní návrhářka, když navrhovala klobouky, šaty, boty, kabelky, šperky a interiéry, herce na divadelních prknech a filmech?

Proč Coco Chanel tolik milovala práci? Proč nesnášela neděli, samotu, chudobu a hloupost? Proč nebyla v kontaktu se svou rodinou a celý život se cítila sama? Jak vyrůstala a kde žila?

Spisovatel Henry Gidel přináší nejen životopisné údaje, ale i nesčetné příběhy od lidí, kteří osobně znali Coco Chanel. Někdy jde o úsměvné historky, jindy smutné, ale v každém případě vystihující jedinečnou osobnost Coco Chanel.

I když celý svět zná jméno Coco Chanel, málokdo ví, že vyrůstala ve veliké chudobě a všeho, čeho dosáhla, dosáhla díky tvrdé práci, úsilí, vynikajícím nápadům a odvaze. Ačkoliv opustila tento svět před 44 lety, dovolím si tvrdit, že každý z nás má něco chanelovského doma. A možná to ani netuší... Přečtěte si knihu o životě Coco Chanel a inspirujte se!

CO MĚ PŘIMĚLO SÁHNOUT PO TÉTO KNIZE?

Byly to dvě věci, které spolu souvisí. V krátkém časovém období jsem měla možnost sledovat dva různé životopisné filmy o Coco Chanel a pak, protože se zajímám o módu, stále narážím na stopy Coco Chanel v současné módě. Je nemožné zajímat se o módu a neklást si otázky, kde je původ významného společenského oblečení, detailů a doplňků.

Poté, co jsem si přečetla knihu od Henry Gidela, jsem se dozvěděla, že:

  • Slaměné klobouky používané především jako pokrývku hlavy pro venkovské obyvatelstvo či na volný čas vyzdvihla a přetvořila na klobouk společenský hodící se ke kostýmům a šatům.
  • Malé černé šaty, které má snad každá žena ve svém šatníku, navrhla právě Coco Chanel, když zemřel jediný muž, kterého kdy milovala, Arthur (Boy) Capel v roce 1919. Tehdy řekla, že všechny ženy na světě oblékne do černého a donutí je sdílet s ní smutek.
  • Dámské saténové pyžamo, aby francouzské ženy během první světové války vypadaly elegantně, když pospíchaly do krytů.
  • Šest řad perel, které Coco Chanel ráda a často nosívala. Říkávala, že pravé perly se nosí zásadně v soukromí, umělé perly do společnosti.
  • Bižuterie – ozdobné šperky na kostýmy, šaty i klobouky začala navrhovat Coco Chanel proto, že zavrhovala pravé šperky ze zlata a drahých kamenů jako okázalý symbol bohatství. Její šperky si tak mohla dovolit každá žena.

„Přišla slavná Coco a já se do ní úplně zbláznil. Je to ta nejkompetentnější a nejpříjemnější žena, zdaleka nejsilnější osobnost, s níž měl Benny (Westminster), co do činění. Celý den se energicky věnovala lovu, po večeři odjela vozem do Paříže a dnešek tráví tím, že zkouší a vylepšuje šaty na nekonečných řadách manekýn.“

Winston Churchill

O ČEM JE KNIHA „COCO CHANEL“?

Jedná se o biografický román, ve kterém autor Henry Gidel využil dosud neznámé prameny, rozhovory s významnými svědky, kteří Coco Chanel znali. Jedná se o nejbližší přátele, švadleny, stylisty, ševce, malíře, hudební skladatele a vydavatelky světových módních časopisů.

Autor v závěru knihy zmiňuje zdroje, ze kterých čerpal: 15 hlavních bibliografických pramenů, 16 vedlejších bibliografických pramenů a 5 zdrojů filmografických.

Ačkoliv má celý svět jméno Coco Chanel spjaté s módou či s parfémem Chanel č. 5, jen málokdo ví, že Gabrielle vyrůstala ve veliké chudobě a nedostatku. Po smrti matky odvezl otec svých pět dětí do klášterního sirotčince a opustil je. Gabrielle se patrně již tehdy rozhodla, že nejen otci a svým sourozencům, ale také i celému světu dokáže, že se nikdy nevzdává a nad chudobou zvítězí.

Z malé švadlenky Gabrielle Chanel ve francouzské obci Moulins se později stala celosvětově známá módní návrhářka Coco Chanel. Když se dostavil úspěch a také obrovské zisky, mohla si dovolit štědře podporovat členy rodiny, sirotčinec v Obazinu, chudé umělce, ale i přátele, kteří se ocitli v nouzi.

„Dala jsem ženskému tělu svobodu. Potilo se v parádním oblečení, pod krajkami, korzety, spodním prádlem a vycpávkami.“

Coco Chanel

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Gidel přináší na třech stovkách stránek zajímavý životní příběh jedné z největších módních ikon. Ačkoliv některé životopisné knihy bývají nudné, v tomto případě tomu tak není. Podává nám život Gabrielly Coco Chanel velmi zajímavým a poutavým stylem.

Kniha je rozčleněna do třinácti kapitol, které většinou tvoří přelomové události v životě Coco Chanel.

V knize je několik fotografií a ty, které jsou zásadní, ale v knize chybí, autor popisuje včetně data, takže není problém si je dohledat na internetu.

Přestože se jedná o knihu biografickou, může být vnímána také jako doplňující literatura pro odívání. Všechny oděvy, které významně ovlivnily odívání na celém světě, přináší autor s detailními informacemi.

„Ve dvaceti letech vám dává tvář příroda, ve třiceti ji utváří život, ale v padesáti se o ni musíte zasloužit sami.“

Coco Chanel

Gabrielle „Coco“ Chanel (*19. 8. 1883 – 10. 1. 1971†) se narodila ve francouzském Saumuru jako druhá dcera podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Měla čtyři sourozence. Když bylo Gabrielle dvanáct let, zemřela matka a otec dal všechny děti do klášterního sirotčince v Obazinu. Gabrielle se dostalo vzdělání v klášterní škole, kde se kromě jiného naučila šít. Dobrou švadlenou se stala v obchodě s oděvy své tety v obci Moulins. Přivydělávala si zpěvem v kavárnách a nočních podnicích. Po příchodu do Paříže se nejdříve věnovala tvorbě klobouků a poté i navrhování oděvů. Postupně začala navrhovat také kabelky, boty, šperky a oblékala divadelní a filmové herce pro jejich role. Móda Coco Chanel znamenala revoluci v ženském odívání.

„Dobré nápady dostáváme, abychom o ně přišli.“

Coco Chanel

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestli máte rádi životopisnou literaturu, nebo módu, pak je to kniha pro vás. V knize jsem se dozvěděla informace, které jsem se dosud nikde nedočetla, a velmi mě obohatily.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT KNIHU?

Knihu si můžete zakoupit na iDNES.cz zde: http://knihy.idnes.cz/coco-chanel-1.html

Příjemný čas u knihy o Coco Chanel, která vás bude inspirovat!

Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis: https://cs.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel#Zn.C3.A1m.C3.A9_v.C3.BDroky_Coco_Chanel

Fotografie zde: www.google.cz

Gidel, H.; Coco Chanel, Garamond, 2008, vydání první, 978-80-7407-022-8

Kniha: http://knihy.idnes.cz/coco-chanel-1.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 8.6.2015 22:31 | karma článku: 10.11 | přečteno: 467x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.