Smrt legínám!

S příchodem teplých jarních dnů většina z nás vyráží s chutí do ulic, do parku na procházku, nebo jen tak si posedět s přáteli na sluncem vyhřáté zahrádce restaurace. Asi by člověk musel být hodně krátkozraký nebo rovnou slepý, aby neviděl to, co se naskýtá k vidění na českých ulicích. Dívky a ženy od rozkvětu do odkvětu si obléknou to nejjednodušší, nejlevnější a rovněž i nejrychlejší, co mají po ruce – legíny. Zapomínají nejen na to, že legíny byly určeny převážně pro sport, ale také na to, že pro nošení legín musí být sladké mládí, vysoká postava, nízká váha a cvičením pěstěné tělo. Pokud toto nemáme uloženo v paměti, snadno se ocitneme v módním pekle! A pak směle říkám: Smrt legínám!

Se zvyšující se teplotou slečny, dívky a ženy odkládají své svršky. Ovšem nejen ty horní, ale i dolní.

Stranou jdou teplé kalhoty i džíny a vrací se na své místo v šatnících, kde setrvají až do prvních chladnějších dnů podzimu. Ženy vytahují opět šaty, sukně, ale také právě neustále se držící módní hit (nebo spíš nešvar?) – legíny.

LEGÍNY MAJÍ SVŮJ POČÁTEK VE STŘEDOVĚKU

Původně byly legíny známé jako „nohavice“ a jejich počátek se datuje až do středověku, kdy je muži nosili jako součást oděvu. Dámy se připojily až v 19. století a oblékaly je pod krinolíny. Tehdy se jednalo o spodní část oděvu. Oficiální součástí dámské módy se staly legíny až v 60. letech XX. století jako tzv. kaliopky.

CO JSOU LEGÍNY, TREGÍNY A DŽEGÍNY?

Jedná se o spodní díl oděvu, který těsně obepíná dolní končetiny. Legíny se staly oblíbenou součástí módních outfitů a také důležitým sportovním oblečením.

Jaké druhy známe? LEGÍNY jsou v hladkém provedení. TREGÍNY se hodně podobají klasickým kalhotám, ale pas není na gumu, ale na knoflík a často i zip. DŽEGÍNY jsou džínové legíny, které však nejsou ušité z klasické džínoviny, ale jejich materiál ji připomíná, mívají falešné kapsy a zip.

Nespornou výhodou všeho sportovního oděvu je příjemná, elastická úprava, která přináší přizpůsobení se tělesným proporcím bez omezení.

LEGÍNY A JÁ

Mé vzpomínky na legíny se vztahují k pořadu Československé televize z 80. let XX. století (1986), který se jmenoval „Cvičme v rytme“. Tam jsem patrně poprvé zahlédla slečny v legínách. Po revoluci jsme zažili přímo boom legín.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsem odpůrce legín, není tomu tak. I já sama jsem si jedny pořídila, když mi bylo asi sedmnáct let. Zkusila jsem je, nosila a další jsem si už nikdy nepořídila. Důvod? Odhalovaly více, než jsem si přála.

LEGÍNY STŮJ CO STŮJ!

S legínami se roztrhl doslova pytel a nabízejí je snad téměř všechny obchody. K dispozici jsou ve všech možných střizích, barvách i velikostech. Legíny, jenž představují malý kousek oblečení, se nosí pod šaty, tuniky, nejrůznější trička či svetry. Nosí se nejen to tělocvičen, fit center, ale také na běžné nošení – tedy na nákup, do školy i zaměstnání.

SLABÉ MÍSTO LEGÍN

To, co bylo původně zamýšleno jako spodní oděv či oděv určený ke sportovním aktivitám, dnes boří hranice a snadno můžeme nabýt dojmu, že legíny jsou pro každou ženu jakéhokoliv věku a hodí se pro každou příležitosti. To je však omyl!

Stejně jako každé (ženě) nenadělil B-h husté dlouhé vlasy a tudíž si mnohé z nás nemohou dovolit bohatý nadýchaný účes z dlouhých vlasů, tak stejně každé z nás nebudou slušet ani legíny.

Je třeba být k sobě dostatečně sebekritický, abychom si přiznali, zda opravdu disponujeme postavou, jakou se honosí modelka v reklamním letáku či v televizním spotu, když nabízí legíny. Podotkla bych, že modelky měří od nějakých 175 cm výš a mají kolem padesáti kilogramů.

Pokud si dívky a ženy malé postavy obléknou legíny, a je jedno zda se bude jednat o sedmiosminové či tříčtvrteční legíny, vždycky dojde k optickému zkrácení nohou. Výsledkem je tedy postava ještě menší, než se původně zdála. Doslova korunu tomu nasadíte, když si obujete tenisky! Menší už být nemůžete. Toto pravidlo funguje stejně jako černá barva, která dokáže opticky ubrat až dva kilogramy.

Dalším negativem jsou proporce, které se nemusí i navzdory mládí vytvářet souměrně, jak by si nositelka přála. Mládí je sice krásné samo o sobě, ale postavám typu hruška, obdélník, přesýpací hodiny, diamant či plně zaoblená postava, nebudou slušet nikdy. Právě naopak!

Přímo hrozné jsou legíny průsvitného typu, které odhalují spodní prádlo. Tady bychom měli být obzvláště opatrní! Ne každá postava a každé prádlo je slušivé, mírně řečeno.

V neposlední řadě bych zmínila věk. Ne každému z nás je krásných šestnáct či dvacet. Vidět sedmdesátiletou babičku v legínách dnes již také není nic neobvyklého. Ale to neznamená, že je to krásné.

JE SNAZŠÍ SI OBLÉCT LEGÍNY A TRIČKO, NEŽ ZVOLIT VHODNÉ ŠATY S DOPLŇKY

Ačkoliv nosí legíny dnes kdekdo, viděla jsem jen málo dívek či žen, které by si je opravdu mohly dovolit. Určitě je pravdou, že není nic snazšího a časově méně náročného, než si ráno stáhnout vlasy gumičkou do culíku, obléknout si legíny s tričkem a vydat se ven!

Můj dnešní blog by měl být zamyšlením, zda to nejjednodušší je i nejlepší řešení. Je rychlé, levné a příjemné ještě módním řešením? A k čemu slouží vlastně oděv? Kdysi dávno jsem slyšela…

„Oděv by měl odhalovat přednosti a zakrývat nedostatky“

V případě legín každodenní realita v českých městech či vesnicích (fotografie zde umístěné hovoří samy za sebe) dokazuje, že je tomu právě naopak. Jakby v posledních letech platilo, že čím více odhalíte, tím lépe. Jako kdybychom zapomněli na známé přísloví:

„Šaty dělají člověka“.

S nebesky krásnými dny pro mě začíná módní peklo… Ale nemuselo by to tak být.

Končím svůj dnešní blog s přáním, aby se legíny všeho druhu přesunuly do sportovních tašek, kde budou připraveny na použití při sportovních aktivitách. Pokud se tak nestane, budu jim přát jen to jediné a možné řešení – smrt, smrt legínám!

S přáním krásných jarních dnů, Vaše Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

Fotografie: www.google.cz

https://cs.wikipedia.org/wiki/Leg%C3%ADny

http://www.csfd.cz/film/252335-cvicme-v-rytme/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 30.4.2015 16:20 | karma článku: 28,95 | přečteno: 4269x
  • Další články autora
  • Počet článků 622
  • Celková karma 14,51
  • Průměrná čtenost 3868x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->