Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „O kolečko míň“ od Josefa Schovance

2. 04. 2015 15:20:00
V poslední době to vypadá, že se roztrhl pomyslný pytel s reportážemi, knihami i filmy na téma autismu. Ani já nejsem imunní! Začetla jsem se do knihy „O kolečko míň“, kterou napsal autista Josef Schovanec. Jedinečná kniha výjimečného člověka mě doslova vtáhla do života mladého muže, kterému byl v dospělosti po mnoha peripetiích diagnostikován Aspergerův syndrom (porucha autistického spektra). Díky vedlejším účinkům psychofarmak přibral téměř 50 kg, poté přestával vnímat, nebo spal v jednom kuse 23,5 hodiny. Barvité líčení životních příhod vám otevře svět, jak ho vnímají autisté. Chvílemi se budete smát, občas nevěřícně kroutit hlavou a klást si otázky, jak a co lze udělat pro autisty, kterých v posledních letech stále více přibývá. Kupte si knihu a uvidíte sami!

JAK JSEM SE DOSTALA KE KNIZE

O knize jsem slyšela od kamarádky, která o knize nadšeně hovořila. Nejdříve jsem si stáhla zdarma ukázku e-knihy - http://knihy.idnes.cz/o-kolecko-min-1.html - a tu jsem přečetla jedním dechem. Pak následovala samotná e-kniha „O kolečko míň“, která mě zaujala, rozesmála, informovala, ale i hodně šokovala.

O ČEM JE KNIHA?

Dočteme se, jak autor knihy,Josef Schovanec, hledá na své problémy (např. Proč je jiný? Proč chápe vztahy jinak? Proč je mu lépe samotnému? Proč často neví, co odpovědět?) pomoc a prochází několika ordinacemi psychiatrů, psychologů i psychoanalytiků.

Jako šok doslova působí přiznání, že než Schovancovi jeden z psychiatrů diagnostikoval Aspergerův syndrom (poruchu autistického spektra), naordinovali mu psychiatři takové množství neuroleptik a antipsychotik, že přestával fungovat.

Sám odhaduje, že má doma v krabicích tolik prošlých psychofarmak, že kdyby je prodal na černém trhu, měl by až do důchodu vystaráno.

Schovanec uvádí, že vedlejšími účinky psychofarmak byly různé – přibral z původních 59 kilogramů na 115 kg, byl unavený a ospalý – denně spal téměř v jednom kuse 23,5 hodiny, přestával vnímat a nedokázal se soustředit – zatímco dříve četl jednu knihu za druhou, nyní byl pro něj heroický výkon, když přečetl jednu stránku textu týdně.

Když byl Schovancovi diagnostikován Aspergerův syndrom, začal se více orientovat v běžném světě, porozuměl tomu, jak reaguje, cítí, myslí a začal se zaměřovat na to, co mu vždycky v životě šlo. Dokončil vysokou školu, obdržel doktorát z filosofie a objevil svět cizích jazyků.

AUTORŮV STYL A JAZYK

Ani při svém psaní Schovanec v sobě nezapře doktora filosofie. Jeho text je vybroušený, se slovy si doslova pohrává a věřím, že i pro překladatele byl jeho originální text knihy ve francouzštině doslova překladatelským oříškem.

Schovanec nejenom popisuje své životní zkušenosti, ale také se s filosofickou hloubkou zamýšlí nad různými jevy autismu, které ovlivňují jeho život a společnosti.

Zmiňuje různá literární a filmová díla, např.Gulliverovy cesty, Perské listy, film Diktátor (od Charlie Chaplina) Neuronální člověk, Loď bláznů...

A také známé spisovatele, filosofy, psychology a myslitele jako např.Franze Kafku, Johanna Wolfganga Goethe, Julese Verna, Jacquese Derridu, Augusta Comta, Charlese Darwina, Henri Bergona, Michela Foucalta, Erasma Rotterdamského, Hérakleita, Mao Ce-tunga, Gustava Le Bona, Denise Diderota či Emmanuela Lévinase.

Na své si přijdou tedy jak zájemci o tématiku autismu (Aspergerova syndromu), tak lidé, kteří si potrpí na intelektuální texty.

ŽIVOT JEDNOHO AUTISTY...

Ačkoliv je Schovanec držitelem doktorátu filosofie a znalcem zhruba deseti jazyků, přesto pracuje brigádně jako asistent na pařížské radnici, kde mu poskytl místo šité na míru Hamou Bouakaaz (odborný poradce starosty Paříže v oblasti zdravotně postižených).

Schovanec přiznává, že je schopen s nízkým příjmem a sociálními příspěvky vyžít jedině proto, že zbytečně neutrácí a nemusí platit nájem. Je to šokující přiznání, ale pokud si přečtete i další knihy o autistech, např. „Nikdo nikde“ od Donny Williams, „Život za sklem“ od Wendy Lawson tak zjistíte, že toto je běžná situace pro mnoho autistů na celém světě (čímž nemám na mysli normální).

O dobře napsané knize svědčí rovněž její čtenost. Jen ve Francii se prodalo na 20.000 výtisků. A chce se mi upřímně napsat, kupte si tuto knihu už jen z toho důvodu, abyste zvýšili životní úroveň jednoho autisty.

Josef Schovanec (*1981), syn českých emigrantů, se narodil v Paříži. V 19 letech málem nepřežil psychiatrické „léčení“ psychofarmaky, následně u něj byl konečně správně diagnostikován Aspergerův syndrom. Získal bakalářský titul v matematice, poté pokračoval studiem jazyků, v nichž nechyběly hebrejština, sanskrt, perština či amharština. Je držitelem diplomu z elitní vysoké školy Sciences Po a doktorátu z filozofie.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Autor nám dává jedinečnou příležitost nahlédnout do svého autistického světa, světa, kde existují jiné „zákony“ světa, lidí, vztahů, okolností, dějů a také času, než jak jsme na ně běžně zvyklí. Pokud chcete porozumět lidem s autismem ( Aspergerovým syndromem), kupte si tuto knihu.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT E-KNIHU?

E-knihu si můžete zakoupit ve formátu ePUB, PDF, MOBI (Kindle) a PDF (čtečky) v internetovém obchodě Knihy iDNES.cz zde:http://knihy.idnes.cz/o-kolecko-min-1.html

Pokud si chcete přečíst ukázku, která je i tak velmi lákavá, můžete si ji zdarma stáhnout už teď.

Jestliže dáváte přednost tištěné knize, je rovněž k dispozici.

Přeji příjemné čtení, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie zde:www.google.cz

E-kniha:http://knihy.idnes.cz/o-kolecko-min-1.html

Schovanec, J.; O kolečko míň, Paseka, 2014, vydání první, ISBN 978-80-7432-497-0

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 2.4.2015 15:20 | karma článku: 12.74 | přečteno: 1335x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.