Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Noci s nepřítelem vypovídá o domácím násilí

3. 09. 2012 9:18:22
V poslední době jsem se setkala s několika životními příběhy žen, které jsou si v jednom podobné – všechny prožily domácí násilí. Jako kdyby se tyto ženy setkaly někde u kávy a nastudovaly si jeden a tentýž scénář. Smutné na tom je, že vím, že se tyto ženy nikdy nesetkaly. Domácí násilí je totiž téměř vždy stejné. Jestli chcete vědět, co je domácí násilí, podívejte se na film NOCI S NEPŘÍTELEM.

Americký thriller z roku 1991 NOCI S NEPŘÍTELEM nás uvádí do děje tím, jak manžel Martin miluje svou ženu Lauru. Je k ní citlivý, stále jí líbá, objímá a zahrnuje ji dárky a květinami. Když si spolu vyjdou do společnosti, tak ji drží kolem pasu a přede všemi dává najevo, jak moc ji miluje. Nikdo o tom nepochybuje.

Manželé bydlí na krásném osamělém pobřeží u moře ve dvoupatrovém domě ve funkcionalistickém stylu. Vybavení domu je luxusní – mramor – ušlechtilé kovy a všechno se leskne. Jak by také ne, vždyť se jim daří! Všechno je dokonalé...noci_s_nepritelem.jpg

Říkáte si, takový život bych chtěla mít!

Jenže pak si všimnete, že Laura, jež manžel říká v soukromí „Princezno“, se téměř nikdy neusmívá ani neraduje. Má v očích vážný, ustrašený výraz a její chování je strojené. Nikdy nic neodmítne, se vším souhlasí, všechno přijímá a nikdy nevyjádří svůj názor a co by si přála. Manželova přání jsou vždy na prvním místě.

Když přijde Martin domů, Laura ho nadšeně vítá. Hlídá, aby všechno bylo tak, jak to má její manžel rád. Možná vás napadne, že Laura je dokonalá manželka – ano, i tak by to mohlo být.

NOCI S NEPŘÍTELEM

 • Film: USA
 • Rok: 1991
 • Délka: 120 minut
 • Režie: Joseph Ruben
 • Hrají: Julia Roberts, Patrick Bergin, Kevin Anderson, K. Secor.

Jenže Laura si všechno hlídá proto, že když by se jejímu muži něco nelíbilo, tak přijde napomenutí nebo rovnou trest. Např. tři pověšené ručníky v koupelně, které musí viset přesně vedle sebe, ani jeden z nich nesmí být kratší či viset výš.

Když se jednoho dne objeví na pobřeží muž s jachtou, manžel se vrací domů k Lauře s otázkou: „Kdy tady byl? Když jsem ráno odjel? Dělali jste to spolu?“ Manžel ji bezdůvodně podezírá a je přesvědčen, že ho podvádí s jiným mužem.

Laura už ví, že vysvětlení nepomůže. Než stihne cokoliv říct, Martin jí dá takovou ránu, že Laura skončí na zemi, pak ji ještě skope. Končí to vždy stejně. Manžel odejde, vrátí se a požádá Lauru o odpuštění a pak jí dá květiny a dárek. Laura vždy odpouští, nemůže si dovolit to neudělat.

Jednoho dne, když Martin přinutí Lauru strávit večer jízdou na jachtě podél pobřeží, přestože ví, že se bojí moře, vln a neumí plavat, se strhne bouřka. A Laura se utopí...

Manžel vystrojí Lauře pohřeb a pochová ji.

Ale Laura začíná nový život v Iowě jako Sára a nechává za sebou tři roky, sedm měsíců a šest dní manželství, které se změnilo hned po líbánkách v peklo. Pronajme si dům, seznamuje se s okolím, ale je plachá a nesmělá. Až postupem času se učí nebát, smát, těšit se z maličkostí, které přináší běžný život. Najde si práci v místní škole a také přítele Bena, který je nablízku. Zdá se, že to zlé je pryč.

Jenže pak se nečekaně ozve kamarádka z kurzu plavání, která vyjadřuje Lauřině manželovi upřímnou soustrast nad ztrátou. Martin rychle pochopí, že Laura, která se učila bez jeho vědomí plavat, zinscenovala svou smrt a utekla od něj.

Roztáčí se tak honba šíleného manžela za Laurou... Najde ji a jedinou možností, jak zachránit život sobě i Benovi je, že Martina v sebeobraně zastřelí jeho vlastní zbraní. Tím končí Lauřino peklo.

Film skončí, vy vypnete televizi a řeknete si, že máte fajn život. Jenže nenechte se mýlit, okolo vás může být více žen (či mužů), kteří domácí násilí prožili nebo prožívají a vy o tom ani nemusíte vědět.

Statistiky Občanského sdružení ROSA z roku 2010 uvádí, že v 95 % případů domácího násilí jsou obětí ženy. Také 38 % žen v České republice se setkalo s domácím násilím.

JAK POZNAT DOMÁCÍ NÁSILÍ?

Domácí násilí je škála chování mezi blízkými lidmi, kdy jedna osoba opakovaně ubližuje osobě druhé.

 1. - Fyzické násilí – facky, kopance, škrcení, bití pěstí či různými předměty
 2. - Psychické násilí – nadávky, urážky, ponižování, zesměšňování (i ve společnosti), vyhrožování fyzickým násilím, zastrašování, odepírání spánku nebo potravy, vydírání sebevraždou
 3. - Sexuální násilí – donucení k sexu či odmítaným sexuálním praktikám, znásilnění
 4. - Sociální izolace – zakazování kontaktů s druhými lidmi, neustálé telefonování a kontrola, kde druhá osoba je a s kým, nezdravá žárlivost
 5. - Ekonomická kontrola – omezování přístupu k penězům, kontrola výdajů, oběť musí agresora prosit o peníze na běžné potřeby, jídlo

ZNAKY DOMÁCÍHO NÁSILÍ

 • - Probíhá v soukromí, beze svědků (kromě dětí, které bývají často svědky)
 • - Nejedná se o jednorázový incident, ale dlouhodobě se opakuje
 • - Útoky se stupňují – od jednotlivých útoků k pravidelnému násilí
 • - Období agrese je střídáno obdobím klidu, tzv. „obdobím líbánek“, kdy se agresor chová k oběti hezky, omlouvá se, slibuje, že už se agrese nebude opakovat (což však nedodrží)
 • - Role oběti a agresora jsou jasně a nezaměnitelně rozděleny

Setkali jste se už s někým, kdo prožil domácí násilí? A co jste dělali? Diskutujte, pište a debatujte!

Přeji dobré dny bez násilí a jsem v dokonalé úctě, Vaše Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Noci_s_nep%C5%99%C3%ADtelem

http://www.nasilidoma.cz/

http://www.google.cz/search?hl=cs&q=Noci%20s%20nep%C5%99%C3%ADtelem&gbv=2&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi

http://www.rosa-os.cz/o-nas/statistiky/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 3.9.2012 9:18 | karma článku: 12.89 | přečteno: 2254x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Elita“ od Kiery Cassové

Kiera Cassová napsala trilogii „Selekce“. Tak se jmenuje královská soutěž, ve které se jedna z 35 dívek stane princeznou Illejského království. II. díl, který se jmenuje „Elita“, nám přiblíží soutěž mezi posledními 6 dívkami...

20.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 6.16 | Přečteno: 136 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 844 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 185 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 268 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Agentura na podporu a řízení sportu, nový Babišův penězovod

Politické garnitury přicházejí a odcházejí, ale penězovody zůstávají, maximálně mění svoje názvy. Jako například chystaná Agentura na podporu a řízení sportu, kterou bude ovládat Babiš, pardon hnutí ANO

21.11.2017 v 10:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Za trestný čin uspořádejte grázlům hostinu

O vyspělosti našeho soudního systému jsem si zevrubně zapřemýšlela, když do domku maminky mého kamaráda vnikl grázl a pobodal starou paní nožem na koberce.

21.11.2017 v 9:45 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 388 | Diskuse

Karol Wild

Kauza Čapí hnízdo

Našel jsem si na internetu článek o Čapím hnízdě. Je jich tam víc, ale našel jsem si takový, kde se o „případu“ píše nejvíc.

21.11.2017 v 9:24 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 507 | Diskuse

Karel Ryšán

Kde jsou všichni ateisté?

Jestli očekáváte nějaký vědecký rozbor, tak nečtěte. Shromáždil jsem jen dostupné výroky z nejbližšího okolí. Tedy i z rozhlasu a televize. Takže ani nemusí být relevantní. Možná to je jen nesprávný výklad hovorové češtiny.

21.11.2017 v 8:55 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jaroslav Herda

„Kde jsou dva nebo tři shromážděni ve jménu mém, tam jsem já uprostřed nich.“

Když se jich sejde nadkritické množství, vstoupí do nich ďábel? Pak nám tedy pomáhej Bůh a čert aby to spral, když se sejdou všichni – celá sněmovna.

21.11.2017 v 7:12 | Karma článku: 3.48 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 340 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 4999

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.