Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdřív se pořezal, pak se topil a nakonec se upálil! - I. díl

16. 02. 2011 10:03:43
Tak to není scénář dalšího bakalářského příběhu, ale mé ohlédnutí za Štědrým dnem. Často si přejeme o svátcích ono – „šťastné a veselé“ a já jsem skutečně zažila veselé Vánoce, na které určitě nikdy nezapomenu. Pojďte si přečíst a společně se mnou i prožít, jak jsem strávila Štědrý den s dobrým přítelem. Protože jsem slíbila, že pravou identitu přítele neprozradím, říkejme mu třeba Oskar...

christmas.jpgNeodpustím si malé ohlédnutí za Vánocemi, které jsem prožila v roce 2010. Vánoce miluji a slavím je tak dlouho, jak to jen jde. Tedy od půli listopadu do konce ledna nového roku.

Dlouho to vypadalo, že po rozchodu s přítelem, budu na Štědrý den sama ve svém malém bytě ve městě sněhem zapadaném Ústí nad Labem, kde téměř nikoho neznám.

Ve hře byly dvě varianty, jak bych mohla strávit Vánoce. Buď je strávit s matkou a bratrem v Hradci Králové, přičemž ani jeden z nich nemá rád Vánoce.

Strávila jsem s nimi zhruba dvacatero vánočních svátků a vím, že to byly pokaždé Vánoce v napjaté a nervózní atmosféře. Často byly dny klidu sabotovány pokusy, jak největší svátky roku zničit úplně.

Druhou variantou bylo, že budu sama na severu Čech. Tato možnost byla pro mě dost hrozná. Předem mi bylo jasné, že Štědrý den o samotě bych proplakala. Rozumějte mi dobře, svátky mají smysl, když je máte s kým slavit.

TELEFONÁT OD OSKARA

Nakonec mi však zavolal dobrý přítel z Prahy. Říkejme mu třeba Oskar. Také jeho potkal smutný osud a měl být poprvé téměř po dvaceti letech na Štědrý den sám.

Oskar věděl, že bych byla na Štědrý den sama a jeho čekalo to samé. Proto se mě zeptal, zda bych nechtěla strávit Štědrý den s ním. Nejdřív jsem váhala, protože vánoční svátky se většinou slaví v nejužším rodinném kruhu. Ale protože nás oba čekal Štědrý den strávený o samotě, nadšeně jsem souhlasila.

Předem jsme se dohodli, že Oskar se postará o kapra. Den předtím jsme se potkali a nakoupili potraviny pro bramborový salát. Na Štědrý den jsem dorazila k Oskarovi s předstihem a dali jsme vařit brambory na salát.

NEJDŘÍV SE POŘEZALchristmas_tree.jpg

I když jsem se vyučila kuchařkou, ocenila jsem, jak se Oskar postavil k přípravám v kuchyni. Já jsem rozdala úkoly - co, jak a kdo nakrájí a dali jsme se do práce. Oskar se chopil nože a jal se krájet cibuli. Po chvíli však poněkud nešikovně zakrojil obrovskou cibuli a pořezal.

Říkala jsem, že mu to ošetřím, ale Oskar se jako správný chlap bránil slovy: „To nic není!“ A nenechal se odradit!

Když ale bylo na dlažbě v kuchyni víc jak deset kapek krve a zdálo se, že Oskar časem pomalu, ale jistě vykrvácí, a navíc zakrvácí i cibuli, dal se přemluvit a ruku dal pod studenou vodu. Pak jsem mu poradila, aby ji zdvihl vzhůru, aby se odkrvila a já zatím našla náplast na ránu.

Než se rána uzavřela a Oskar přestal krvácet, pokračovala jsem v krájení dalších přísad do salátu. Oskar se ke mně po chvíli přidal a pomalu (mnou již odborně poučen – konec konců jsem přeci jenom vyučená kuchařka) jsme pokračovali v krájení a loupání.

Nakonec jsme přidali ingredience a dvě mísy bramborového salátu byly hotovy. Proč tolik? Oskar čekal v příštích dnech návštěvy a tak jsme ho připravili dost pro všechny. Salát jsme uložili jsme je do ledničky a na chvíli jsme si šli oddechnout.

PAK SE TOPILgiftes.jpg

Nejdříve jsme si s Oskarem dali čaj, poslouchali americké vánoční písně ze 30. a 40. let XX. století a vyprávěli jsme si o tom, jak jsme dřív slavili Vánoce. Pak Oskar nalil do sklenic minerálku a já jsem začala vyprávět veselé vánoční příhody z mé rodiny.

Oskara mé povídání tak pobavilo, že se rozesmál právě ve chvíli, když upíjel minerálku! Však to znáte sami! Kvalitní Mattoniho minerálka bohatá na bublinky udělala své! Voda v ústech, v nosní dutině – zkrátka, Oskar se začal topit!

Nejdřív jsem si myslela, že mu zaskočilo a hned se to "spraví", ale červené oči plné slz a dlouhý kašel hovořil sám za sebe. Když se Oskar po několika minutách uklidnil, začali jsme si oba dělat legraci: „Tak co nás ještě potká? Krev, slzy a topení se už bylo!“ Zasmáli jsme se a šli jsme strojit stromeček.

Oskar přinesl tři krabice s elektrickými světýlky na stromeček. Shodli jsem se na jednom z řetězů a Oskar se dal do rozmotávání. Pak ho navěsil souměrně na krásnou zelenou borovičku, která provoněla pokoj, a já věšela skleněné ozdobičky. Nakonec pár stříbrných řetězů a měli jsme hotovo!

Na II. díl se můžete těšit ve ČT 17. února 2011 dopoledne.

Fotografie a odkazy:

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 16.2.2011 10:03 | karma článku: 14.15 | přečteno: 1118x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Elita“ od Kiery Cassové

Kiera Cassová napsala trilogii „Selekce“. Tak se jmenuje královská soutěž, ve které se jedna z 35 dívek stane princeznou Illejského království. II. díl, který se jmenuje „Elita“, nám přiblíží soutěž mezi posledními 6 dívkami...

20.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 848 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 186 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Jak Maruška svým rozměrným pozadím učila cizinku slušnému chování

„Včera jsem tu svou macatou postavu fakt ocenila, Honzo.“ Maruška se zprudka posadila, až pod ní proutěné křesílko strastiplně zaúpělo. Proti svým zvyklostem si vysypala do kafe snad půlku cukřenky a dala se do vyprávění.

22.11.2017 v 20:38 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 101 | Diskuse

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

Přestože si senioři polepší vyššími důchody, mnoho z nich se bude i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Někteří by se ale mohli mít lépe. Řeč je o „zlatém vejci“, které není na první pohled vidět.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 792 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Šlechetné umění kouřit

Lidstvo musí mít bezpodmínečně nějakého obětního beránka, aby mělo možnost si na něm ukájet své komplexy méněcennosti. Když už to dnes není dost dobře možné pronásledovat Židy, protestanty nebo černochy, či Indiány...

22.11.2017 v 12:55 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident Zeman volební kampaň nevede, jeho úderka ano

Tak nevím, je nadpis tohoto článku ideově správný? Čí potlesk sklidím a koho rozhněvám tak, až mi upřímně řekne, co si o mně myslí? To jsou zase moudra, co?

22.11.2017 v 12:01 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 249 | Diskuse
Počet článků 340 Celková karma 20.93 Průměrná čtenost 5000

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.