Vánoční čas s nejkrásnějšími pohádkami – II. díl

18. 12. 2009 13:30:00
Vánoční svátky se blíží... Na poslední chvíli doháníme pracovní úkoly v zaměstnání a přesouváme schůzky na příští rok, sháníme vánoční dárky a snažíme se ještě doma uklidit, co se dá. Každý den ráno zjišťujeme, že Štědrý den se blíží rychleji a rychleji. Někdy nevíme, kde nám hlava stojí a potřebujeme se zastavit a uvědomit si, že vánoce, největší svátky roku, jsou tady... K vánoční atmosféře patří také ty nejkrásnější pohádky.

Pojďte se spolu se mnou zasnít a zavzpomínat na ty nejkrásnější pohádky, které neodmyslitelně patří k vánocům. Na krátký čas nás přenesou do světa iluzí, kde si můžeme být jistí, že dobro zvítězí nad zlem. Představím devět nejkrásnějších českých pohádek (viz I. díl a tento blog), které byly natočeny v průběhu 20. století. A také jednu ruskou pohádku, protože Mrazík, rozhodně nesmí chybět!

6) TŘETÍ PRINC

Pohádka o věrné bratrské lásce královských dvojčat, Jaroslava a Jaromíra, v níž po mnoha útrapách vítězí odvaha a chytrost nad mocnými silami Zla. Dvojčata se vydají zachránit svého staršího bratra Jindřicha ze zakletí, který před mnoha lety odešel do světa za krásnou princeznou a už se nevrátil. Jaromír však také zůstane uvězněn v království diamantových skal. Kletby nakonec zlomí až princ Jaroslav, do kterého by to nikdo neřekl a který miluje holky a vdolky.

Rok výroby: 1982, barevný film

Délka: 84 minut

Předloha: na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena O dvou bratřích

Scénář: Ota Hofman, Antonín Moskalykchristmas_light.jpg

Režie: Antonín Moskalyk

Hudba: Ivan Kurz

Kamera: Jiří Šámal

Premiéra: 1. července 1983

Hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Bartoška, Ota Sklenčka, František Hanus, Lubomír Kostelka, Zora Jandová, Oldřich Velen, Tereza Munzarová, Leoš Rousek, Lucie Bártová Zedníčková, Vlastimil Jílek...

7) O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI

Po předpovědi čarodějnice, že se princezna Jasněnka provdá za usmoleného ševce, dá královský otec ve snaze předejít splnění neblahé věštby, svou dceru zavřít do hradní věže. Do království přilétá švec Jíra se svými křídly z jemné kůže, která si sám ušil. Dozví se o Jasněnce, vylétává na ochoz věže a oba se do sebe na první pohled zamilují...

Rok výroby: 1987, barevný film

Délka: 87 minut

Předloha: na motivy pohádky Jana Drdy O princezně Jasněnce a ševci, který létal

Scénář: Karel Steigerwald

Režie: Zdeněk Troška

Hudba: Petr Mandel

Kamera: Jaroslav Brabec

Premiéra: 1. prosince 1987

Hrají: Michaela Kuklová, Jan Potměšil, Lubor Tokoš, Helena Růžičková, Yvetta Blanarovičová, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Čejka, Otto Ševčík, Venuše Humbeyová, Zdeněk Podhůrský, Václav Kaňkovský, Vladimír Huber, Josef Vaidiš...

8) S ČERTY NEJSOU ŽERTY

Po smrti otce zůstává mladý mlynář Petr Máchal ve mlýně se zlou macechou Dorotou, která je neuvěřitelně chamtivá a Petra o všechno připraví. Netuší ale, že v temných jeskyních je pekelné království, kde vládne kníže Lucifer... Jeho čertovský přítel Janek mu pomůže potrestat nejen nespravedlnost macechy, ale i lakotu králova správce a vojenského kaprála. Samotný Lucifer si odved prvorozenou a chamtivou princeznu Angelínu do pekla a Petr získá za ženu princeznu Andělku.

Rok výroby: 1984, barevný film

Délka: 91 minutchristmas_vyzdoba.jpg

Předloha: na motivy pohádky Boženy Němcové Čertův švagr

Scénář: Jiří Just, Hynek Bočan

Režie: Hynek Bočan

Hudba: Jaroslav Uhlíř (texty písní Zdeněk Svěrák)

Kamera: Jaromír Šofr

Premiéra: 1. října 1985

Hrají: Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jana Dítětová, Josef Kemr, Viktor Preiss, Jaroslava Kretschmerová, Dana Bartůňková, Monika Pelcová, Karel Heřmánek, Petr Nárožný, Václav Vydra, František Vicena, Vladimír Hrubý, Ladislav Gerendáš...

9) ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA

Pohádka o princi Václavovi a princezně Heleně ze sousedních spřátelených zemí, kteří mají uzavřít sňatek, o němž rozhodli jejich moudří otcové se svými rádci. Královské děti však o svém osudu chtějí rozhodnout samy a touží si vybrat životního partnera, který se bude líbit jim a ne takového, kterého určí státní důvody.

Rok výroby: 1968, barevný film

Délka: 89 minut

Námět a scénář: František Vlček, Bořivoj Zeman

Režie: Bořivoj Zemanchristmas_card.jpg

Hudba: Jan Hamer ml.

Kamera: František Valert

Premiéra: 1968

Hrají: Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský, Josef Kemr, Darek Vostřel, František Dibarbora, Oldřich Dědek, Stella Zázvorková, Bronislav Koreň, Ondrej Jariabek, Josef Kuchár, Karel Effa, Antonín Jedlička, Jan Pixa, Josef Braun, Bohuslav Kupšovský, Antonín Klimeš, Vítězslav Černý, Gustav Heverle, Miloš Vavruška...

10) MRAZÍK

Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky. Otec, který se oženil podruhé, tentokrát se zlou ženou, přivedl domů rovněž rozmazlenou nevlastní dceru Marfušu. Ta je na rozdíl od Nastěnky ošklivá. Macecha se snaží život nevlastní dceři ztížit, jak to jen jde. Když nadejde čas vdavek, vymyslí plán, jak se Nastěnky zbavit.

Vyžene ji v krutém mrazu do lesa a doufá, že tam zmrzne. Nastěnku objeví včas děda Mrazík a postará se o ni. Mezitím pohledný Ivan, který se vydává do světa, musí nejen přemoci loupežníky a zvítězit nad ježibabou, urazit dědečka Hříbečka a stát se medvědem, aby přišel na to, že pýcha není dobrým pánem. Po nabyté moudrosti se nakonec Ivan ožení s Nastěnkou.

Rok výroby: 1964, barevný film

Délka: 79 minut

Námět a scénář: Nikolaj Robertovič Erdman

Režie: Alexander Rou

Premiéra: 1964

Hrají: Alexandr Chvyľja, Natalia Sedych, Eduard Izotov, Inna Čurikova, Georgij Milljar, Michail Janšin, Taťjana Peľtcer, Anastasia Zujeva, Tatyana Yukina, Lev Potemkin, Olga Yukina


Fotografie, odkazy a díky:

Děkuji Chenovi za laskavé přispění námětu

http://teenage.cz/clanek?id=12

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

http://www.csfd.cz/

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 18.12.2009 13:30 | karma článku: 10.64 | přečteno: 2050x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vlasta Pechová

Vlastínové divadlo

Občas si plním sny. Především, když zjistím, že jsou splnitelné a od jejich realizace mne dělí pouze vlastní akce. Když se ten sen splní, rozvíjí se dál. Tady je příběh Vlastínového divadla!

18.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 90 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jak mě dokázalo vzrušit padesát vteřin

Podotýkám vzrušit duševně – ne sexuálně. Víte, netřeba hned do všeho plést erekci nebo zvlhčení intimní partií za účelem průniku. Ačkoli uznávám obé naznačené lze dosáhnout při mnohém.

18.1.2019 v 15:28 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 501 | Diskuse

Karel Orlík

Potřebujeme ještě v roce 2019 Bibli?

„Bible je jediný bestseler, jehož autor zná všechny své čtenáře.“ Izraelský král Šalomoun, syn krále Davida, ve své době nejmoudřejší muž na zemi, uzavírá svou životní „filosofii“ slovy: „Měj Boha v úctě a žij podle Jeho vůle.“

18.1.2019 v 7:18 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 278 | Diskuse

Karel Sýkora

Johnny Cash – Jesus

J. R. Cash byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků.

17.1.2019 v 19:18 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 111 |

Karel Sýkora

Karel Čapek – citát

Karel Čapek byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka.

17.1.2019 v 6:39 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 75 |
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz