Vánoční čas s nejkrásnějšími pohádkami – I. díl

17. 12. 2009 14:01:00
Vánoční svátky se blíží... Venku padá sníh, v ohradě stojí vánoční stromky ke koupi, poblíž je stánek se zeleným a zlatým jmelím. V kádi se perou a tlačí kapři z českých rybníků. Lidé chodí po ulicích, nakukují do vánočních výloh a nakupují dárky pro ty, které mají rádi. Do Štědrého dne zbývá pár dnů a k vánoční atmosféře patří pohádky.

Pojďte se spolu se mnou zasnít a zavzpomínat na ty nejkrásnější pohádky, které neodmyslitelně patří k vánocům. Na krátký čas nás přenesou do světa iluzí, kde si můžeme být jistí, že dobro zvítězí nad zlem. Představím devět nejkrásnějších českých pohádek (viz. také II. díl blogu), které byly natočeny v průběhu 20. století. A také jednu ruskou pohádku, protože Mrazík, rozhodně nesmí chybět!

1) PYŠNÁ PRINCEZNA

V Půlnočním království vládně starý král, který má špatné rádce. Má také krásnou, ale velmi pyšnou dceru Krasomilu, o jejíž ruku se uchází tři princové. Mezi jinými také šlechetný a moudrý král Miroslav, který se vydává za zahradníka, aby zbavil Krasomilu pýchy a získal její srdce.

Rok výroby: 1952, černobílý film

Délka: 88 minut

Předloha: Potrestaná pýcha - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Henryk Bloch, Oldřich Kautský, Bořivoj Zemanchristmas_tree.jpg

Režie: Bořivoj Zeman

Hudba: Dalibor C. Vačkář

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 26. září 1952

Hrají: Alena Vránová, Vladimír Ráž, Stanislav Neumann, Miloš Kopecký, Oldřich Dědek, Karel Effa, Mária Sýkorová, Josef Hlinomaz...

2) PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU NA ČELE

Pohádka o krásné princezně Ladě, která je na útěku před svým nápadníkem králem Kazisvětem. Útočiště nachází na zámku prince Radovana. Jako kuchtička v myším kožíšku však stejně neujde princově pozornosti. Stane se jeho vyvolenou a spolu s ním zachrání svoji i jeho zemi před válkychtivým králem.

Rok výroby: 1959, barevný film

Délka: 80 minut

Předloha: Princezna se zlatou hvězdou na čele - stejnojmenná divadelní hra na motivy pohádky Boženy Němcové

Scénář: K. M. Walló, Martin Frič

Režie: Martin Frič

Hudba: Bohuslav Sedláček

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 18. prosince 1959

Hrají: Marie Kyselková, Josef Zíma, František Smolík, Martin Růžek, Stanislav Neumann, Jarmila Kurandová, Eduard Kohout, Josef Viklář, Stella Májová, Květa Fialová, Theodor Pištěk, Karel Effa, Terezie Brzková...

3) BYL JEDNOU JEDEN KRÁL

Byl jednou jeden král a ten se jmenoval Já První... Měl tři dcery a chtěl odevzdat vládu té dceři, která ho má nejraději. Drahomíra jej měla ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. Král se na Marušku pro odpověď rozhněval a vyhnal ji ze zámku. Rozkázal také zničit všechnu sůl v království. Po čase však zjistil, že se bez soli nedá žít a také, že se mu stýskalo po Marušce. Když uznal svou chybu, našel Marušku díky radě babky kořenářky u rybáře. Princezny Drahomíra a Zpěvanka si našly pravé ženichy, král si vzal vdovu Kubátovou a tak pohádka končí velkou svatbou.

Rok výroby: 1954, barevný film

Délka: 98 minut

Předloha: Sůl nad zlato - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Jiří Brdečka, Jan Werich, Bořivoj Zemanmerry_christmas.jpg

Režie: Bořivoj Zeman

Hudba: Václav Trojan

Texty písní: Jaroslav Seifert

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 11. února 1955

Hrají: Jan Werich, Vlasta Burian, Irena Kačírková, Stella Májová, Milena Dvorská, Terezie Brzková, Marie Glázrová, František Černý, Miroslav Horníček, Lubomír Lipský, Miloše Kopecký, Zdeněk Dítě, Josef Pehr, Vladimír Ráž...

4) TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Pohádka o třech lískových oříšcích, které skrývají tajemství a Popelce umožní být obratným lukostřelcem v zelené kamizole prohánějícím se na koni Juráskovi, neznámou princeznou na zásnubní slavnosti, která oslní prince a naposledy ji oříšky promění v nevěstu, o čemž ani ve svých nejtajnějších sněch nedoufala.

Rok výroby: 1973

Délka: 85 minut

Předloha: O Popelce - pohádka Boženy Němcové

Scénář: František Pavlíček

Režie: Václav Vorlíček

Hudba: Karel Svoboda

Texty písní: Jiří Štaidl

Kamera: Josef Illík

Premiéra: 1973

Hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Karin Lesch, Rolf Hoppe, Daniela Hlaváčová, Vítězslav Jandák, Jan Libíček, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Helena Růžičková...

5) PRINC A VEČERNICE

Pohádka o princi Velenovi, který za jedinou noc obstará ženichy svým třem sestrám a sám se přitom zamiluje do Večernice. Aby se mohla stát jeho ženou, musí princ prožít spoustu dobrodružství a nakonec si Večernici vybojovat v souboji se zlým Mrakomorem. Bez pomoci svých švagrů Měsíčníka, Slunečníka a Větrníka, by však čaroděje nepřemohl.

Rok výroby: 1978, barevný film

Délka: 90 minut

Předloha: O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Jiří Brdečka, Václav Vorlíčekpresent.jpg

Režie: Václav Vorlíček

Hudba: Svatopluk Havelka

Kamera: Josef Illík

Premiéra: 1. října 1979

Hrají: Vladimír Menšík, Juraj Ďurdiak, Libuše Šafránková, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský, Julie Jurištová, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová, Oldřich Táborský, Alexej Okuněv, Petr Svoboda, Čestmír Řanda, Vladimír Krška, Rudolf Jelínek, Václav Lohnický...


Fotografie, odkazy a díky:

Děkuji Chenovi za laskavé přispění námětu

http://teenage.cz/clanek?id=12

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

http://www.csfd.cz/

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 17.12.2009 14:01 | karma článku: 10.69 | přečteno: 2714x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vlasta Pechová

Vlastínové divadlo

Občas si plním sny. Především, když zjistím, že jsou splnitelné a od jejich realizace mne dělí pouze vlastní akce. Když se ten sen splní, rozvíjí se dál. Tady je příběh Vlastínového divadla!

18.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 90 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jak mě dokázalo vzrušit padesát vteřin

Podotýkám vzrušit duševně – ne sexuálně. Víte, netřeba hned do všeho plést erekci nebo zvlhčení intimní partií za účelem průniku. Ačkoli uznávám obé naznačené lze dosáhnout při mnohém.

18.1.2019 v 15:28 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 501 | Diskuse

Karel Orlík

Potřebujeme ještě v roce 2019 Bibli?

„Bible je jediný bestseler, jehož autor zná všechny své čtenáře.“ Izraelský král Šalomoun, syn krále Davida, ve své době nejmoudřejší muž na zemi, uzavírá svou životní „filosofii“ slovy: „Měj Boha v úctě a žij podle Jeho vůle.“

18.1.2019 v 7:18 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 278 | Diskuse

Karel Sýkora

Johnny Cash – Jesus

J. R. Cash byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků.

17.1.2019 v 19:18 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 111 |

Karel Sýkora

Karel Čapek – citát

Karel Čapek byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka.

17.1.2019 v 6:39 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 75 |
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz