Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční čas s nejkrásnějšími pohádkami – I. díl

17. 12. 2009 14:01:00
Vánoční svátky se blíží... Venku padá sníh, v ohradě stojí vánoční stromky ke koupi, poblíž je stánek se zeleným a zlatým jmelím. V kádi se perou a tlačí kapři z českých rybníků. Lidé chodí po ulicích, nakukují do vánočních výloh a nakupují dárky pro ty, které mají rádi. Do Štědrého dne zbývá pár dnů a k vánoční atmosféře patří pohádky.

Pojďte se spolu se mnou zasnít a zavzpomínat na ty nejkrásnější pohádky, které neodmyslitelně patří k vánocům. Na krátký čas nás přenesou do světa iluzí, kde si můžeme být jistí, že dobro zvítězí nad zlem. Představím devět nejkrásnějších českých pohádek (viz. také II. díl blogu), které byly natočeny v průběhu 20. století. A také jednu ruskou pohádku, protože Mrazík, rozhodně nesmí chybět!

1) PYŠNÁ PRINCEZNA

V Půlnočním království vládně starý král, který má špatné rádce. Má také krásnou, ale velmi pyšnou dceru Krasomilu, o jejíž ruku se uchází tři princové. Mezi jinými také šlechetný a moudrý král Miroslav, který se vydává za zahradníka, aby zbavil Krasomilu pýchy a získal její srdce.

Rok výroby: 1952, černobílý film

Délka: 88 minut

Předloha: Potrestaná pýcha - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Henryk Bloch, Oldřich Kautský, Bořivoj Zemanchristmas_tree.jpg

Režie: Bořivoj Zeman

Hudba: Dalibor C. Vačkář

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 26. září 1952

Hrají: Alena Vránová, Vladimír Ráž, Stanislav Neumann, Miloš Kopecký, Oldřich Dědek, Karel Effa, Mária Sýkorová, Josef Hlinomaz...

2) PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU NA ČELE

Pohádka o krásné princezně Ladě, která je na útěku před svým nápadníkem králem Kazisvětem. Útočiště nachází na zámku prince Radovana. Jako kuchtička v myším kožíšku však stejně neujde princově pozornosti. Stane se jeho vyvolenou a spolu s ním zachrání svoji i jeho zemi před válkychtivým králem.

Rok výroby: 1959, barevný film

Délka: 80 minut

Předloha: Princezna se zlatou hvězdou na čele - stejnojmenná divadelní hra na motivy pohádky Boženy Němcové

Scénář: K. M. Walló, Martin Frič

Režie: Martin Frič

Hudba: Bohuslav Sedláček

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 18. prosince 1959

Hrají: Marie Kyselková, Josef Zíma, František Smolík, Martin Růžek, Stanislav Neumann, Jarmila Kurandová, Eduard Kohout, Josef Viklář, Stella Májová, Květa Fialová, Theodor Pištěk, Karel Effa, Terezie Brzková...

3) BYL JEDNOU JEDEN KRÁL

Byl jednou jeden král a ten se jmenoval Já První... Měl tři dcery a chtěl odevzdat vládu té dceři, která ho má nejraději. Drahomíra jej měla ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. Král se na Marušku pro odpověď rozhněval a vyhnal ji ze zámku. Rozkázal také zničit všechnu sůl v království. Po čase však zjistil, že se bez soli nedá žít a také, že se mu stýskalo po Marušce. Když uznal svou chybu, našel Marušku díky radě babky kořenářky u rybáře. Princezny Drahomíra a Zpěvanka si našly pravé ženichy, král si vzal vdovu Kubátovou a tak pohádka končí velkou svatbou.

Rok výroby: 1954, barevný film

Délka: 98 minut

Předloha: Sůl nad zlato - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Jiří Brdečka, Jan Werich, Bořivoj Zemanmerry_christmas.jpg

Režie: Bořivoj Zeman

Hudba: Václav Trojan

Texty písní: Jaroslav Seifert

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 11. února 1955

Hrají: Jan Werich, Vlasta Burian, Irena Kačírková, Stella Májová, Milena Dvorská, Terezie Brzková, Marie Glázrová, František Černý, Miroslav Horníček, Lubomír Lipský, Miloše Kopecký, Zdeněk Dítě, Josef Pehr, Vladimír Ráž...

4) TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Pohádka o třech lískových oříšcích, které skrývají tajemství a Popelce umožní být obratným lukostřelcem v zelené kamizole prohánějícím se na koni Juráskovi, neznámou princeznou na zásnubní slavnosti, která oslní prince a naposledy ji oříšky promění v nevěstu, o čemž ani ve svých nejtajnějších sněch nedoufala.

Rok výroby: 1973

Délka: 85 minut

Předloha: O Popelce - pohádka Boženy Němcové

Scénář: František Pavlíček

Režie: Václav Vorlíček

Hudba: Karel Svoboda

Texty písní: Jiří Štaidl

Kamera: Josef Illík

Premiéra: 1973

Hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Karin Lesch, Rolf Hoppe, Daniela Hlaváčová, Vítězslav Jandák, Jan Libíček, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Helena Růžičková...

5) PRINC A VEČERNICE

Pohádka o princi Velenovi, který za jedinou noc obstará ženichy svým třem sestrám a sám se přitom zamiluje do Večernice. Aby se mohla stát jeho ženou, musí princ prožít spoustu dobrodružství a nakonec si Večernici vybojovat v souboji se zlým Mrakomorem. Bez pomoci svých švagrů Měsíčníka, Slunečníka a Větrníka, by však čaroděje nepřemohl.

Rok výroby: 1978, barevný film

Délka: 90 minut

Předloha: O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Jiří Brdečka, Václav Vorlíčekpresent.jpg

Režie: Václav Vorlíček

Hudba: Svatopluk Havelka

Kamera: Josef Illík

Premiéra: 1. října 1979

Hrají: Vladimír Menšík, Juraj Ďurdiak, Libuše Šafránková, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský, Julie Jurištová, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová, Oldřich Táborský, Alexej Okuněv, Petr Svoboda, Čestmír Řanda, Vladimír Krška, Rudolf Jelínek, Václav Lohnický...


Fotografie, odkazy a díky:

Děkuji Chenovi za laskavé přispění námětu

http://teenage.cz/clanek?id=12

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

http://www.csfd.cz/

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 17.12.2009 14:01 | karma článku: 9.63 | přečteno: 2649x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Elita“ od Kiery Cassové

Kiera Cassová napsala trilogii „Selekce“. Tak se jmenuje královská soutěž, ve které se jedna z 35 dívek stane princeznou Illejského království. II. díl, který se jmenuje „Elita“, nám přiblíží soutěž mezi posledními 6 dívkami...

20.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 848 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 186 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Eva Šamánková

Poslední dívka

Tři ženy, které mají společné následující - přežily krvavá řádění šílenců. Každá na jiném místě, v jinou dobu a za jiných okolností. Každá ale přežila jako jediná. Tři ženy, které se staly „Posledními dívkami“...

22.11.2017 v 17:44 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 260 | Diskuse

Karel Sýkora

Bedřich Smetana jako xenofob? ... :-)

Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Pocházel z poměrně zámožné sládkovské rodiny, ale od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.

22.11.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 196 |

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 771 | Diskuse

David Rath

Sex s muslimskou princeznou

Román „Řád“ nás přenese do reality změněného života ve vzdálenější budoucnosti. Jediné, co stále zůstává stejné jsou hlavní síly pohánějící lidské osudy a tím i dějiny - moc, peníze a sex.

21.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 630 | Diskuse

Iveta Svobodová

Sněhulák

Zašla jsem s dcerou na filmové zpracování Sněhuláka, a abych řekla pravdu, byly jsme obě docela zklamané. Štěstí bylo, že představitel hlavní role, Michael Fassbender, je moc pěkný chlap.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 314 | Diskuse
Počet článků 340 Celková karma 20.93 Průměrná čtenost 5000

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.