Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Film o muži, který se nevzdal a navzdory všem zdolal světový rekord

Film V zajetí rychlosti (The World´s Fastest Indian) natočil režisér Roger Donaldson podle skutečného životní příběhu Herberta Jamese Munroa. Film nám přiblíží muže, který se téměř v 70 letech rozhodne splnit si svůj celoživotní sen. Neváhal cestovat přes půl světa, aby se zúčastnil se svou milovanou motorkou Indian Scout z roku 1920 v americkém Utahu závodů motorek na bonnevillských solných pláních. Munro navzdory všem a všemu nejen zvítězil, ale také byl s novým rekordem zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Film je o tom, že nikdy není pozdě uskutečnit svůj nejtajnější celoživotní sen. Jen se nesmíte vzdát…

Herbert (Burt) James Munro byl podivínem pro své malé novozélandské městečko Invercargill, pošetilým starým pánem pro sousedy a okolí, pro legraci mladé generaci na motorkách, která byla skoro o půl století mladší než on. 

Příčinou byl stařičký motocykl Indian Scout z roku 1920. I když byl Munro všem k smíchu, nedal na svůj milovaný stroj nikdy dopustit. Někdo jiný na jeho místě by stroj možná prodal nebo daroval do sbírky místního muzea (kde by ho jistě s radostí a otevřenou náručí přivítali), ale ne tak Munro. 

Na motocyklu pracoval 40 let svého života. Piloval, brousil, svářel a vyráběl si vlastní náhradní díly. Některé detaily na stroji upravil tak prostým a laickým způsobem (neměl k dispozici nejnovější technologie, stroje ani  potřebné finance), že nad tím zůstává rozum stát.

V malé garáži se svým Indianem Scout žil, spal a stále ho zdokonaloval. Když mu místní banka zamítla pro vysoký věk a téměř žádné vlastnictví půjčku, nezastavilo ho to. Vybral všechny úspory, které si za svůj život našetřil, penzi a zbytek si pro své plány půjčil od přátel. 

Vydal se i se svým strojem do amerického Utahu, aby si splnil svůj celoživotní sen - zúčastnit se závodů na solných pláních v Bonneville. Bylo mu 68 let, měl problémy se srdcem a potýkal se se všemi těžkostmi, které přináší stáří.

Prostým a také občas legračním způsobem se tak vyrovnává s problémy se srdcem, nedoslýchavostí, problémy s prostatou nebo únavou.

Nalodí se na zaoceánskou loď, ale protože nemá na tak dalekou cestu peníze, dohodne se s kapitánem lodi, že si cestu z Nového Zélandu do Spojených států odpracuje. Munro na lodi vaří, myje nádobí, uklízí a je k ruce celé posádce.

Po vylodění v Americe se ubytuje v motelu, který vede travestita. Snad proto, že se narodil ještě v 19. století a je zvyklý na konzervativní život v malém městě u protinožců, nenapadne ho, že holka je ve skutečnosti kluk.

Čas v motelu tráví Munro minimálně. Zjistí, že při cenách ojetých aut si nemůže z úspor dovolit ani auto z autobazaru, kterým by se i s motorkou dostal do Utahu. S majitelem autobazaru se dohodne, že dostane stařičké auto určené na náhradní díly. 

Díky své šikovnosti ho po nocích, kdy už nikdo z mechaniků nepotřebuje autodílnu, opraví. Když majitel zjistí, jak je Munro schopen ze starého nepojízdného auta, udělat pojízdné a vyladit motor, který „šlape jako hodinky", dohodne se s Munroem, že mu opraví motory i u všech ostatních aut. Majitel je s prací Munroa natolik spokojen, že ho přemlouvá, aby u něj zůstal a nabízí mu dobrý plat i ubytování.

Motorka, kterou si vyzvedává Munro z celního úřadu, je poškozená. Závod se blíží, ale Munro se nevzdává a v dílně autobazaru ji po nocích opravuje. Pak se vydává autem přes několik států do Bonneville.

Příjezd na solné pláně je pro Munroa jako dávné zaslíbení. Má pocit, že když procestoval půl světa a je na místě závodů i se svým strojem včas, že má téměř vyhráno. Další překážkou, která odděluje Munroa od jeho snu, je písemná přihláška. Tu měl odeslat před několika měsíci a řádně by se tak zaregistroval. Protože to neudělal, nemá povolení se závodu zúčastnit. 

Munro se ani tak nevzdává. Se svým strojem, kterému se někteří posmívají kvůli zastaralosti a jiní ho naopak kvůli stáří obdivují, se rozhodne, že i tak pojede na černo aspoň zkušební jízdy.

Ostatní závodníci, kteří jsou i o 40 let mladší, začínají Munroovi fandit a nenápadnou formou ho finančně podporují. Někdy se jedná o bezplatné ubytování v hotelu přímo v Bonneville, jindy o nové moderní poznatky, jak upravit stroj, aby dosáhl nejvyšší možné rychlosti. 

Munro si časem získává srdce všem pořadatelů, závodníků i místních lidí, kteří si Munroa zamilovali pro jeho odhodlání a lásku ke stařičkému stroji.

Přestože je všem na závodech jasné, že se Munro včas a řádně nezaregistroval, nechají ho kvůli píli a vytrvalosti, aby se regulérně zúčastnil závodů. Munro, který je ve svých 68 letech nejstarším závodníkem je kvůli svému Indianovi Scout, rovněž nejstaršímu stroji, z roku 1920, podceňován.

Chybí mu nezbytné vybavení jako je např. nehořlavá kombinéza, záchranný systém, brzdy k zastavení stroje... Když se dostane Munro na závodní čáru, všichni i on sám ví, že riskuje vlastní život. 

Láska k motorce mu dodává tolik odvahy, že si strach nepřipouští a soutěží. Bojuje o přežití, za svůj velký sen, ztracenou hrdost a své novozélandské městečko Invercargill, které mu důvěřuje. Munro nakonec překoná dosavadní rekord a zapíše se tak v roce 1967 do Guinessovy knihy rekordů. Domů do Invercargill se vrací jako vítěz.  

V ZAJETÍ RYCHLOSTI (The World´s Fastest Indian) patří k těm filmům, na který nebudete moci dlouho zapomenout. Dodá vám naději, že není nikdy pozdě uskutečnit své sny a nejtajnější přání, která dřímají někde hluboko ve vašich srdcích. Snů, kterých jste se nikdy nevzdali a po kterých toužíte celý život.

Herbert James Munro se narodil 25. března 1899 v Edendale na Novém Zélandu. Vyrůstal na farmě se svým bratrem Eddie v Edendale. Byl farmářem a také jako mladý narukoval do armády. Od mládí se zajímal o motorky, auta a rychlou jízdu. Byl mechanikem a prodejcem motorek. V roce 1927 se oženil s Florence Beryl Martyn, se kterou měl čtyři děti - Jon, June, Margaret a Gwen. V roce 1940 se manželství rozpadlo. Od roku 1950, kdy onemocněl angínou, měl problémy se srdcem. Ke konci svého života si splnil životní sen, zúčastnil se svou motorkou Indian Scout z roku 1920 na solných pláních v Bonneville závodu, zvítězil a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Zemřel přirozenou smrtí 6. ledna 1978 ve věku 78 let v Invercargill na Novém Zélandu, kde prožil většinu svého života.

Fascinující životní příběh Burta Munroa můžete vidět ve filmu V zajetí rychlosti (anglicky The World´s Fastest Indian), který natočil režisér Roger Donaldson v roce 2005 v koprodukci Nového Zélandu a Spojených států. V hlavní roli exceloval Anthony Hopkins. Film, který trvá 121 minut, je stále k zakoupení na stáncích s DVD.

http://www.csfd.cz/film/205774-v-zajeti-rychlosti-worlds-fastest-indian-the/?text=125920#

http://www.indianmotorbikes.com/features/munro/munro.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Burt_Munro

http://www.motorcyclemuseum.org/halloffame/hofbiopage.asp?id=381

Fotografie jsou z:

http://www.freeinfosociety.com/article.php?id=423

http://en.wikipedia.org/wiki/Burt_Munro

http://www.motorcyclemuseum.org/halloffame/hofbiopage.asp?id=381

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 12.8.2009 17:10 | karma článku: 22,33 | přečteno: 7443x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 14,21 | Přečteno: 694x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 10,97 | Přečteno: 460x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 18,23 | Přečteno: 859x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma: 19,01 | Přečteno: 533x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma: 10,12 | Přečteno: 360x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma: 15,80 | Přečteno: 704x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje zkušenost s cestováním po Praze s Uberem

Cestování se společností Uber je pro mnoho lidí dostupné a příjemné. Když jsem potřebovala dopravit sebe a stolek z jedné části Prahy do druhé, zkusila jsem Uber. Hněv, zaryté mlčení, naštvanost a já na obtíž. To byla teda jízda!

17.1.2024 v 20:31 | Karma: 32,63 | Přečteno: 3766x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Hrubost, arogance, povýšenost a pýcha mladých lidí bije do očí!

Co jsme dříve označovali za jeden ze základních hříchů – pýchu – je dnes vydáváno za zdravé sebevědomí. A mladí lidé jím přímo srší! Pojďte si přečíst, jak arogantně a pyšně se dokáží současní mladí lidé chovat k slabým lidem.

12.1.2024 v 19:48 | Karma: 37,84 | Přečteno: 2087x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Ohledně vánočního večírku neselhal jen Jurečka, ale i zaměstnanci, kteří se bavili

Vánoční party na ministerstvu práce a sociálních věcí zvedla mnohé ze židlí. Jeho šéf Marian Jurečka se za vše omluvil a KDU-ČSL ho ponechala ve všech funkcích. Neporušil sice zákon, ale morálně selhal. On i jeho zaměstnanci.

10.1.2024 v 21:02 | Karma: 37,92 | Přečteno: 4393x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Mé dítě má autismus“ od Raelene Dundon

Kniha od australské psycholožky Raelene Dundon, která se specializuje na dětský autismus, přináší základní fakta a informace o poruchách autistického spektra. Autorka má dvě děti s autismem a přináší příklady ze života.

20.6.2023 v 21:50 | Karma: 9,33 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

31.3.2023 v 14:26 | Karma: 19,87 | Přečteno: 854x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Slib pod jmelím“ od Joanny Johnsonové

Britská spisovatelka Joanna Johnsonová ve svém historickém romantickém románu přináší ukázku levicového liberalismu. Přepisuje dějiny a etiketu, z ženy tmavé pleti „vyrábí“ dámu, přimíchává do románu zvyky z 21. století.

15.2.2023 v 21:56 | Karma: 8,39 | Přečteno: 289x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 781x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma: 8,87 | Přečteno: 324x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma: 23,04 | Přečteno: 596x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma: 22,81 | Přečteno: 786x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Módní peklo v ulicích – krátké kalhoty, odhalené kotníky a tenisky

To, co je letní záležitostí, se začalo nosit v zimě a mrazu. Ano, mám na mysli krátké kalhoty končící nad kotníky, nízké letní ponožky a k tomu tenisky. A jak zahnat zimu, když nám mrznou nohy? Péřovou bundou a beranicí!

8.1.2023 v 21:43 | Karma: 19,58 | Přečteno: 1094x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě mladá sousedka týrá svými kočkami

V mém bytě to strašně smrdí kočičí močí, výkaly a silně znečištěnou podestýlkou dvou koček. Vtip je v tom, že já žádné kočky nemám. Má je však mladá sousedka naproti mému bytu. Trpím dnem i nocí smradem, protože se o ně nestará.

29.12.2022 v 23:10 | Karma: 28,09 | Přečteno: 1713x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kam až jsou schopni lidé z Generace Z zajít?

Dvě hodiny u nás na patře nešla elektřina. Zasáhlo to šest bytů, trpělo tím sedm lidí. Moji sousedé v pronajatých bytech jsou dvacátníci, tedy Generace Z. Všichni odmítli výpadek proudu řešit. Čekali na mě, až to vyřeším.

29.12.2022 v 0:22 | Karma: 43,37 | Přečteno: 4758x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze norské pohádky „Tři přání pro Popelku“

Nová, moderní a velkolepá norská pohádka „Tři přání pro Popelku“ z roku 2021 je jako nepovedený koktejl. Moderní slova jako stylista a migréna, LGBT+ komunita, Popelka jako Wonder Woman a líbačka dvou gayů v dobové pohádce.

27.12.2022 v 19:37 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1415x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 622
  • Celková karma 14,51
  • Průměrná čtenost 3868x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->