Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

16. 08. 2017 16:54:48
Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

Probírám se vzpomínkami a už se tomu jenom směju. Mám na mysli moje oblíbené téma – vztahy. S jakými magory jsem to v životě chodila!? Proč? Co mě k tomu vedlo? S postupujícími léty, trochou pokory, ale snad i moudrostí, si dovolím tvrdit, že na většinu těchto otázek už odpovědi znám. A to mě těší! Kdybych je neznala, hrozilo by, že bych chyby opakovala.

Jak jsem psala mnohokrát, neklesám na mysli. Ze svých, ale i chyb druhých se snažím poučit, nechat je za sebou a s nadějí vzhlížím ke slunným zítřkům. Věřím, že jednoho dne potkám muže svých snů, na kterého budu hrdá a budu k němu vzhlížet s láskou a úctou.

Přesto jsou v mých vzpomínkách takové vztahy s muži, které mě pobaví a rozesmějí i po mnoha letech. Není to však jenom k pousmání, ale zároveň i varování, abyste, milé dámy, nedělaly zbytečné chyby jako já. Snad si tedy, když máme ten letní čas, zasloužíme nějaká zábavná témata...

CO ČLOVĚK OČEKÁVÁ OD VZDĚLÁNÍ?

Dnes bych chtěla vylovit ze svých vzpomínek muže, kteří neměli v lásce studia a vzdělávání. Zastávám názor, že pokud někomu učení jde, nebo ho dokonce baví, tak by se měl učit, dokud to jde. Domnívám se, že studium, a je celkem jedno, na co se člověk zaměří, člověka nesmírně obohatí. Je to vklad, jakési dědictví, které nám nikdo nevezme, neukradne a budeme ho mít i tehdy, když o všechno v životě přijdeme.

"Projevem pravé moudrosti je přiznat si, že něco nevíme, když to nevíme."

Marcus Tullius Cicero

Studium často hrálo v mém životě důležitou roli nejen při hledání zaměstnání, ale taky ve vztazích. Myslela jsem si, vzdělání budou muži vnímat stejně jako já, tedy jako kladnou hodnotu. Ocení, že jsem vzdělaná mladá dáma, studuji a stále se něco učím, i když nemusím.

Ano, znám takové muže... Ale musím přiznat, že ti jsou již šťastně zadáni. Naše vztahy zůstaly v rovině přátelské. A není to špatné. Vždy jsem si mohla být jistá, že si popovídáme na zajímavá témata. Naše přátelské setkání nebylo nikdy ztrátou času, velmi mě obohatilo, rozšířilo obzory a přimělo mě zajímat se o věci, které jsem neznala, nebo o nich tolik nevěděla.

DNESKA MÁ DIPLOM KAŽDEJ BLBEC!

Ale narazila jsem také na několik mužů, kteří měli ke studiu a vzdělání opačný názor. Samozřejmě, že to takový muž nevytruboval na začátku, když jsme se poznali. To ne! Naopak, když se dozvěděl, že jsem vystudovala několik škol, zaznívaly na moji adresu komplimenty.

Ale jak jsme se poznávali víc, zjišťovala jsem, že se jeho počáteční nadšení vytrácí a začal zastávat opačný názor. Patrně se přestal hlídat a ukázal v pravém světle, co si opravdu myslí. Občas to řekl přímo mně, nebo se tak vyjádřil o někom jiném, kdo byl vysokoškolák.

  • „Dneska má diplom každej blbec!“
  • „Však víš, jak se to říká, ne? Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí!“
  • „Já nepotřebuju žádnej pitomej papír na to, že to znám! Když něco potřebuju, tak si to vyguglím!“
  • „Vejška? Proč bych ji měl mít?! Je to jenom ztráta času!“
  • „Víš, kolik pitomejch lidí je na vysoký?“

Pokaždé mě to zarazilo a cítila jsem se trapně. Copak se budu muset stydět, že jsem vystudovala? Počítá mě ten „inteligent“ taky mezi blbce, když mám vysokou školu? Čím déle jsme se znali, tím mi bylo jasnější, že budu narážet. Ne svou inteligencí, ale na omezenou mysl svého přítele. A taky že se to stávalo.

NEDĚLALA JSEM ROZDÍLY MEZI NEVYSTUDOVANÝM A STUDOVANÝM MUŽEM

Abyste rozuměli, nedělala jsem rozdíly mezi muži studovanými a těmi, kteří nevystudovali. Zásadně jsem byla proti jakémukoliv škatulkování. Naivně jsem se domnívala, že jestliže si s někým rozumím a je mi s takovým člověkem fajn, nezáleží na vzdělání.

Ale to platí jenom na začátku vztahu. Když byla společná témata vyčerpána, nebylo si s mužem o čem popovídat. Tedy já mám v zásobě vždy dostatek témat k rozhovoru, ale muž se nechytal. Když nečetl, zůstaly jeho znalosti skrovné a povrchní. A to, co věděl, mi už dávno sdělil na začátku, aby mě tím tehdy osnil.

Mnohokrát jsem zjistila, že když jsem podrobně vyprávěla o zajímavém filmu, dokumentu či přečtené odborné knize, že muž mi s velikým zájmem naslouchal. Říkala jsem si, jak je příjemné, že umí tak naslouchat a oceňovala jsem to! S velkou lítostí a zklamáním jsem ho později přistihla, jak ve společnosti svých přátel zaníceně a podrobně vypráví to, co slyšel ode mě! A oslňoval mými znalostmi...

BUDEŠ SI POŘÁD JENOM ČÍST NEBO TAKY MAKAT?

Když jsem si nevěděla s něčím rady, tak jsem přirozeně hledala zdroje informací. Nejdřív na internetu v odborných článcích, ale častěji jsem sahala po odborné literatuře. A zase jsem se dozvěděla.

  • „Už zase čteš?“
  • „Už zase ležíš v knihách?“
  • „Byla bys tak laskavá a šla dělat i něco jinýho, než že si budeš pořád jenom číst?“

Na svoji obhajobu bych ráda uvedla, že jsem téměř ve všech vztazích vařila, prala, nakupovala a taky chodila do zaměstnání a vydělávala. Nebylo to jenom o čtení. Ale když jsem měla čas, tak jsem si ráda četla. Vypadalo to ale, že muži, kteří neměli zálibu ve studiu a čtení obecně, na knihy vyloženě žárlili a dráždilo je to.

FAKT MUSÍŠ TOLIK PŘEMÝŠLET?!

Když jsme si přestávali rozumět a hádali se, vrcholem bylo: „A mohla bys prosím tě o tom, co jsem ti řekl, tolik nepřemýšlet? Myslím to přece s tebou dobře.“

Jakmile zazněla tato věta, a věřte, že jsem ji slyšela několikrát, tak to byl pro mě blikající červený signál, který ukončil vztah. Tato věta padla tehdy, když se jednalo o moje finance, můj byt či něco mého, co muž ode mě chtěl získat. Trapně apeloval na moji inteligenci a snažil se mi sdělit, že je nežádoucí, abych ji používala. Omyl! Ve všech těchto případech jsem naopak zpozorněla a začala přemýšlet usilovněji! Což se mi jedině vyplatilo.

KTEŘÍ MUŽI NECHTĚJÍ VZDĚLANÉ ŽENY?

Ačkoliv jsem tedy nedělala rozdíly mezi mužem nevystudovaným a studovaným, nyní je již dělám. Po špatných zkušenostech je dělat musím. A jakým mužům vadilo, že jsem vystudovaná? Ti, kteří sami vzdělání neměli. To, co neměli, nedokázali ocenit. Jeden manažer v IT měl pouze základní vzdělání, druhý měl střední odbornou školu s maturitou a další měl jenom střední odborné učiliště. Ano, to byli muži, kteří se mi vysmívali, že mám o dvě či čtyři školy víc než oni, povyšovali se nade mnou a opovrhovali vzděláním.

Dospěla jsem k názoru, a nyní inteligentní a vzdělaní muži prominou, že hloupý muž vedle sebe nesnese chytrou ženu. Patrně proto, že není schopen uznat a ocenit její inteligenci. Vnímá inteligentní ženu jako konkurenci. Takový vztah, jakkoliv by byl krásný na začátku, nikam nepovede. Je to naivní představa. Proto radím, milé dámy, od mužů, kteří se vysmívají vzdělání, utíkejte raději pryč!

Krásné letní dny a mnoho inteligentních a vzdělaných mužů Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Citáty jsou z Citaty.net dostupné zde:

http://citaty.net/autori/marcus-tullius-cicero/citaty-o-moudrosti/

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 16.8.2017 16:54 | karma článku: 24.99 | přečteno: 1671x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 407 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 327 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1355 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 2509 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 485 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 254 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 154 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 640 | Diskuse
Počet článků 328 Celková karma 19.07 Průměrná čtenost 5079

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.