Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze bestselleru „Dcera“ od Kiery Cassové

29. 07. 2017 17:35:09
Princezna Eadlyn Schreavová z Ileejského království je rodiči postavena před soutěž Selekce, ve které si má vybrat z 35 kandidátů manžela. Jde poručit srdci, aby milovalo na rozkaz? To nám prozradí román „Dcera“ od Kiery Cassové.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Před pár dny jsem dočetla romantický román „Koruna“ od americké spisovatelky Kiery Cassové. Líbila se mi nejen odvážná, krásná a odhodlaná hlavní hrdinka princezna Eadlyn Schreavová, ale také, že román byl zasazen do Ileejského království.

Královský palác, nádherné zahrady, luxusní komnaty, skrytá tajemství členů rodiny s dlouhými rodokmeny, odpůrci královské rodiny plní zášti a intrik, půvabné šaty, lesk korun a vybrané chování podle společenské etikety. Ale hlavně láska, která se často neptá, zda zamilovaní pochází z vybrané královské společnosti.

Román „Koruna“ byl však čtvrtým dílem z trilogie „Selekce“. Takže nebylo divu, že když jsem začala tímto dílem, mi některé souvislosti unikaly. Ty spisovatelka uvedla v předchozích dílech. Proto jsem si řekla, že dám spisovatelce Kieře Cassové ještě šanci a s chutí jsem se pustila do její další knihy, tentokrát třetího dílu „Dcera“.

A stálo to za to! Podrobnosti o událostech i hlavních postavách knihy, které jsem postrádala, jsem objevila právě v této knize. Musím uznat, že trilogie „Selekce“, která se stala světovým bestsellerem a je překládána do mnoha jazyků, je opravdu výborná!

„Je pravda, že v životě, který má sloužit ostatním, je mnoho věcí, které neděláme, protože bychom chtěli, ale protože musíme.“

Kiera Cass, „Dcera“

O ČEM JE KNIHA „DCERA“?

Princezna Eadlyn Schreavová z Illejského království slýchávala celé dětství od milujících rodičů, krále Maxona a královny Ameriky, jak se poznali. Bylo to prostřednictvím soutěže tzv. „Selekce“. Princezna Eadlyn vyprávění ráda naslouchala, ale ani ve snu ji nenapadlo, že ji rodiče jednoho dne postaví před prosbu, aby také ona podstoupila soutěž. Nejdříve se tomu brání, odmítá, ale pak stanoví otci dvě podmínky. Král podmínky akceptuje a před princeznou Eadlyn se otevírá soutěž, ve které si musí z pětatřiceti kandidátů vybrat vhodného manžela a budoucího chotě královny. Za zády rodičů si princezna Eadlyn vypracuje důmyslný seznam odrazujícího chování a taktik, kterým se bude snažit odradit uchazeče o její ruku. Pomůže to? Jde poručit srdci, aby milovalo na příkaz? Nebo se princezna Eadlyn do některého z kandidátů opravdu zamiluje? Dokončí soutěž a provdá se jen kvůli zachování monarchie, udržení trůnu a rodičům, ale bez lásky?

"V pracovně stálo pětatřicet velkých košů naplněných snad desítkami tisíc přihlášek v obálkách beze jména. Kvůli přítomným kamerám jsem se snažila působit natěšeně, ale bylo mi jako kdybych se měla každou chvíli do jednoho z těch košů vyzvracet. Tím by se alespoň výběr zúžil.“

Kiera Cass, „Dcera“

Kiera Cass (* 19. 5. 1981, Jižní Karolína) je americká spisovatelka romantických příběhů. Vystudovala Univerzitu v Radfordu, obor historie. Její vášní je divadlo. Velkou slabostí jsou sladké dortů. Proslavila se trilogií romantickým románem „Selekce“ – jehož díly jsou – „Selekce“, „Elita“ a „První“. V roce 2015 rozšířila sérii o další díl „The Heir“. Její trilogie se stala bestsellerem a je překládána do několika jazyků. Napsala několik novel. Žije v Christiansburgu s manželem, synem a dcerou.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY...

  • Styl spisovatelky Kiery Cassové je poutavý, čtivý a svěží.
  • Děj plyne svým vlastním tempem. Překvapí nás několik velkých zápletek, které nechá spisovatelka před námi otevřené. Patrně proto, že nás tím zve k četbě následujícího dílu, kde se dozvíme jejich rozzuzlení.
  • Kniha je napsána spisovným, místy hovorovým jazykem. Je napsána v ich-formě.
  • Korektury nebyly špatné, ale na několika místech vypadla slova.

„Nemyslím si, že člověk ví, kdo je pro něj ten pravý, dokud ho nepotká.“

Kiera Cass, „Dcera“

SILNÉ STRÁNKY KNIHY „DCERA“

Je to román, který je nejen zasazen do přitažlivého prostředí královského paláce a jeho smetánky, ale je opravdu romantický. Jakkoliv mnoho spisovatelek a spisovatelů romantiku v dílech avizují, prakticky v dílech chybí, anebo je nahrazována sexem. Jestliže Kiera Cassová něco umí, pak je to sepsání romantického příběhu, který se báječně čte.

Vyzdvihla bych jako klad, že v knize chybí sex. Najdeme na stránkách pár polibků a objetí. Absence sexu je příjemná. Možná právě proto je kniha zařazována do kolonky – knihy pro mladistvé. Ale nudit se nebudou ani dospělé čtenářky.

Pro mě bylo velmi inspirativní, jak se k princezně Eadlyn chovají muži vybraní do soutěže. Nejedná se přitom o šlechtice, jak bychom si mohli myslet, ale mladé muže z normálních i chudých poměrů, kteří si vydělávají na živobytí poctivou prací. Ti, kteří v soutěži zůstávají, se chovají k princezně Eadlyn jako opravdoví gentlemani. Dvoří se jí, vymýšlejí pro ni zábavu, snaží se ukázat v co nejlepším světle, ale zároveň co nejpřirozeněji, ochraňují ji a povzbuzují v těžkých chvílích. I když je jasné, že vyhrát může jen jeden, ti, kteří postoupí do užšího výběru, se spolu spřátelí.

Kniha přináší naději, že ušlechtilí a galantní muži s dobrým srdcem nevyhynuli. Román dodává naději, že i na nás, milé dámy, ženy a dívky, někde čeká vysněný princ!

SLABÉ STRÁNKY KNIHY „DCERA“

V díle „Koruna“ byla do romantického příběhu z královské rodiny téměř násilně implantována láska dvou gayů. V tomto díle „Dcera“ zazní opět něco, co zaměstnává současnou americkou společnost, a tím je donošení dítěte náhradní matkou. Zde je do této role postavena královna matka America. Domnívám se, že tak skvělý román by se obešel i bez těch deseti patnácti vět, které na to téma zazní. Nemohla jsem se zbavit dojmu, jako by to bylo na něčí objednávku...

„Kdo vlastně jsem? Polovina z dvojčat. Následnice trůnu. Jeden z nejmocnějších lidí na světě. Největší rozptýlení pro veřejnost. Nikdy jenom dcera. Nikdy jenom dívka.“

Kiera Cass, „Dcera“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

  • Pohodový román nezklame čtenářky romantické literatury. Jestliže si chcete odpočinout a hodit všechny starosti za hlavu, pak je to přesně kniha pro vás. Léto je příhodným časem, který k takové četbě přímo láká.
  • Příběh zasazený do královského prostředí je velmi interesantní a inspirující!
  • Jestliže máte za sebou těžký vztah, který vám, milé dámy, ženy a dívky, sebral odvahu, zničil vaše iluze a zranil sebevědomí, je to kniha pro vás! Okouzlující jednání hlavních účastníků soutěže, kteří se chovají jako gentlemani a přitom usilují o srdce princezny Eadlyn, potěší a povzbudí!
  • Nezapomeňte však, že jestliže si přečtete knihu „Dcera“, budete potřebovat následující díl „Koruna“, abyste se dozvěděli, jak příběh v královské rodině Schreavů z Illejského království dopadne.

Knihu "Dcera" od Kiery Cassové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné dny a letní lásky, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis a fotografii Kiery Cassové najdete na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kiera_Cassov%C3%A1

Fotografie knihy „Dcera“ najdete na webu Palmknihy.cz.

Anotace a citace z knihy "Dcera" jsou zveřejněny se souhlasem nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s.

CASSOVÁ, Kiera, Dcera, 1. vydání, Praha: Nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s., 2016, 320 stran. ISBN 978-80-7544-145-4 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 29.7.2017 17:35 | karma článku: 11.45 | přečteno: 268x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 306 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 324 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1353 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 2468 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vojtěch Vopařil

K různým událostem tohoto týdne

První můj článek po delší letní pauze reaguje na události tohoto týdne. Témata: Rodina a její chápání, Zdanění robotů, Včelka Mája prý kazí děti, Přestal jsem chtít zrušit stravenky a Neopravené opravené neopravitelné raritní auto

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Ábelovský

Král a šašek, nebo šašek a král

... možná jen králův šašek; jak chcete, neb je to celkem jedno - a přesně tak mi připadá F.R.Čech, který mluví o tom, že chce Zemana za krále, a že Zeman je absolutně zdráv! No, podobné prohlášení zakládá značnou pochybnost

24.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 256 | Diskuse

Josef Nožička

Česká miss, turecká miss a saúdskoarabská miss

Soutěže ženské krásy mají v mnoha zemích světa jak řadu obdivovatelů, tak i odpůrců. V některých zemích však při těchto soutěžích nemusí být krása to rozhodující, co rozhoduje o vítězství.

24.9.2017 v 11:10 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 499 | Diskuse

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 27.50 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jakub Kouřil

Dvě velké evropské drogy Alkohol a Křesťanství

Jejich první dealer, zemřel na kříži ................................................................

24.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 328 Celková karma 20.23 Průměrná čtenost 5078

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.