Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze bestselleru „Koruna“ od Kiery Cassové

26. 07. 2017 18:05:07
Princezna Eadlyn Schreavová z Ilei stojí před těžkým rozhodnutím, aby upevnila královský trůn, musí si v zoufale krátké době najít manžela. Dá se to stihnout za dva měsíce? To nám prozradí román „Koruna“ od Kiery Cassové.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Poslední roky jsou oblíbeným tématem romantické romány zasazené do královského prostředí. Královský palác, nádherné zahrady, luxusní komnaty, skrytá tajemství členů rodiny s dlouhými rodokmeny, odpůrci královské rodiny plní zášti a intrik, půvabné šaty, lesk korun a vybrané chování podle společenské etikety. Ale hlavně láska, která se často neptá, zda zamilovaní pochází z vybrané královské společnosti.

Nebudu zapírat, že i já jsem okouzlena takovým prostředím. Pro nás, obyčejné smrtelníky, je to nedostižný svět, do kterého se většina z nás nikdy nepodívá. Nic ale nebrání tomu, abychom se do tohoto světa vydali prostřednictvím knih a zasnili se.

Současný romantický román „Koruna“ od americké spisovatelky Kiery Cassové je knihou, která nás tímto prostředím provede.

„Měla jsem moc, ale neuměla jsem ji použít. Byla jsem panovnice, která neví, jak vládnout. Byla jsem dvojče, jež zůstalo samo. Dcera, které se ztratili rodiče. Ucházelo se o mě půl tuctu ctitelů a já přitom neměla ponětí, jak se zamilovat.“

Kiera Cass, „Koruna“

O ČEM JE KNIHA „KORUNA“?

Když byla Eadlyn Schreavová, princezna Illei, přinucena zúčastnit se soutěže o budoucího prince království tzv. „Selekce“, netušila, že by se mohla zamilovat do jednoho z pětatřiceti nápadníků. Počítala dny, až bude moct poslat všechny nápadníky domů. Všechno se ale změní po nečekaných událostech. Milovaný bratr, princ Ahren prchne ze dne na den z královského paláce za svou láskou do Francie, královna matka America dostane infarkt a odpůrci království tajně pracují na svržení krále Maxona. Princezna Eadlyn si uvědomuje, že je třeba převzít zodpovědnost a královské povinnosti, ale to nezvládne sama. Potřebuje po svém boku muže, který bude nejen jednou v budoucnosti dobrým králem, ale také především manželem. Ale pravidla soutěže „Selekce“ jsou jasně daná už po několik generací. Soutěž musí Eadlyn dokončit a vybrat si manžela. Zamiluje se princezna Eadlyn nebo to bude povinný manželský svazek bez lásky? Jak to dopadne v království?

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ?

Mám ráda happy endy a v této romantické knize je více než očekáván. Já sama jsem měla od začátku knihy dva favority pro roli manžela princezny Eadlyn, ale mýlila jsem se. Takže jak kniha dopadne, nehodlám prozradit. Nudit se však nebudete!

„Láska. Měla jsem za to, že je to něco, co na žádné dva lidi nepasuje úplně stejně, podobně jako oblečení. Ještě pořád jsem si nebyla jistá, co přesně to znamená pro mě, ale tušila jsem, že spíš dříve nežli později na její definici přijdu. Zbývalo jen odhalit, jestli s ní budu dostatečně spokojená.“

Kiera Cass, „Koruna“

Kiera Cass (* 19. 5. 1981, Jižní Karolína) je americká spisovatelka romantických příběhů. Vystudovala Univerzitu v Radfordu, obor historie. Její vášní je divadlo. Velkou slabostí jsou sladké dortů. Proslavila se trilogií romantickým románem „Selekce“ – jehož díly jsou – „Selekce“, „Elita“ a „První“. V roce 2015 rozšířila sérii o další díl „The Heir“. Její trilogie se stala bestsellerem a je překládána do několika jazyků. Napsala několik novel. Žije v Christiansburgu s manželem, synem a dcerou.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY...

  • Styl spisovatelky Kiery Cassové je poutavý, čtivý a svěží.
  • Velmi mě překvapily dějové zápletky. Jsou tam, kde byste je vážně nečekaly, jsou překvapující, zpestřují děj a na dalších stránkách dochází k jejich rozuzlení.
  • Kniha je napsána spisovným, místy hovorovým jazykem. Je napsána v ich-formě.
  • Korektury knihy poněkud pokulhávají, pár písmenek či slov chybí úplně.

SILNÉ STRÁNKY KNIHY

Po dlouhé době jsem si s chutí přečetla román, který je nejen zasazen do přitažlivého prostředí královského paláce a jeho smetánky, ale je opravdu romantický. Je nádherné sledovat hlavní hrdinku princeznu Eadlyn, jak hledá životního partnera a nachází ho. Je krásné číst, jak se mezi nimi vytváří nejdříve přátelské a následně i láskyplné pouto.

Přitom je zajímavé, že v knize je zmíněno jen pár polibků a objetí. Sex, který najdete v knihách stejného žánru podrobně rozepsán na mnoha stránkách (jako kdybychom nevěděli, oč se jedná!), zde chybí úplně. Sex však v této knize nechybí, naopak! Jeho absence je osvěžující. Autorka se mu možná vyhnula proto, že jde o knihu pro mladistvé. Anebo kvůli vynechání sexu je kniha doporučována i dospívajícím? Kdoví. Ať tak, či onak, zaručuji, že dospělé čtenářky nebudou zklamané.

SLABÉ STRÁNKY KNIHY

Prostředí královského paláce, rodiny, styl oblečení či image hlavních hrdinů objevujících se v knize, to všechno jsou příležitosti pro spisovatelku, aby je popsala a vyhrála si s nimi. To jsem v knize postrádala. Jestliže se zamyslím nad hlavní hrdinkou princeznou Eadlyn, nemohu po pečlivém přečtení knihy sdělit, kolik je jí let, jaké má oči, jak je vysoká, jakou má postavu a jak celkově vypadá. Rovněž to nemohu říci o jejím vyvoleném i rodině. Tyto informace, které jsou pro mě zásadní, v knize naprosto chybí.

Na několika místech jsou útržkovité informace z minulosti královské rodiny či princezny Eadlyn, které ale čtenáři, který nečetl předchozí díly, nedávají příliš smysl. Jsou matoucí. Jako čtenářka jsem očekávala, že se na dalších stránkách knihy dozvím další informací či alespoň vysvětlení, ale nedočkala jsem se. Musela jsem se podívat na internet a zpětně si dohledat informace z předchozích dílů trilogie.

Některá místa v knize se mi zdála „přitažená za vlasy“. Například situace, kdy se princezna a následnice trůnu líbí téměř s každým z deseti uchazečů ze soutěže, navíc za účasti tisku.

Rovněž se mi nelíbilo, jakkoliv se jedná o postmoderní snahu (a možná i nový hit v románech?) zasadit vztah dvou gayů do romantického příběhu. Nehledě na to, že ti dva gayové jsou uchazeči o ruku princezny a chtějí se s ní oženit. Vzápětí zjišťují, že je ženy nepřitahují. Copak to jako dospělí muži mezi dvacítkou a třicítkou nevěděli dřív?!

„Být zamilovaná byl tak nádherný pocit. V životě jsem poznala spoustu požitků a měla jsem za to, že tenhle jsem už objevila. Pochopila jsem však, že to byla jen pouhá laciná napodobenina něčeho, co se asi napodobovat nemá.“

Kiera Cass, „Koruna“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha osloví především čtenářky romantické literatury. Příběh zasazený do královského prostředí je velmi působivý a jsem si jistá, že vás chytne za srdce a donutí se zasnít. Ačkoliv má své nedostatky, jeho hodnotu to nesnižuje. Mně osobně se román líbil a mám chuť se o královské rodině Schreavů z Illejského království dozvědět více.

Knihu "Koruna" od Kiery Cassové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné dny a letní lásky, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis a fotografii Kiery Cassové najdete na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kiera_Cassov%C3%A1

Fotografie knihy „Koruna“ najdete na webu Palmknihy.cz.

CASSOVÁ, Kiera, Koruna, 1. vydání, Praha: Nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s., 2017, 272 stran. ISBN 978-80-7544-359-9 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 26.7.2017 18:05 | karma článku: 7.26 | přečteno: 127x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 24.26 | Přečteno: 1468 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Já Robot“ od Isaaca Asimova

Kniha „Já Robot“ od Isaaca Asimova nás zavede do světa budoucnosti, roku 2058. Narazíme na pozitronické mozky robotů, tři zákony robotiky, atomový věk, smrt atomizací, robopsychologii, mezihvězdné skoky, hyperatomové motory...

5.8.2017 v 19:18 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 450 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Když muž řekne, že se cítí jako mladej kluk, zamrazí mě!

Nevím jak vy, milé dámy, ale já to slyšela už několikrát. „Já se s tebou vážně cítím jako mladej kluk!“ řekl muž. Ovšem pozor, to není vyznání lásky! To je šifra! Nenechte se zmýlit, rozluštěte ji dřív, než bude pozdě.

4.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 5565 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Dcera“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ileejského království je rodiči postavena před soutěž Selekce, ve které si má vybrat z 35 kandidátů manžela. Jde poručit srdci, aby milovalo na rozkaz? To nám prozradí román „Dcera“ od Kiery Cassové.

29.7.2017 v 17:35 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 255 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Dolejš Koch

„Rozkaz zněl jasně: Sundejte Krndu."

V úterý 15.8. 2017, jsme se šli najíst s přítelkyní na Újezd do mexické restaurace, a protože Kampa je, co by kamenem dohodil, chtěl jsem jí ukázat, onu zmíněnou expozici o povodních a ejhle.

20.8.2017 v 22:28 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak ruský tank nepřejel sovětskou vlajku

V květnu 1968 jsem nastoupila do kolínského divadla jako uklízečka a uvaděčka, abych si dva roky počkala, až půjde nápověda do důchodu. V srpnu 1968 mi bylo osmnáct let.

20.8.2017 v 21:22 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jiří Míka

Povede feminismus k vyhlazovacím táborům?

Feministické argumenty jsou nesmyslné, ale znepokojila mě i forma, jak bývají prosazovány. A míra jakou se řekněme LGBT+ platforma zaklínila v zákonodárství včetně trestního zákona. A jak pro své účely necitlivě zneužívá děti.

20.8.2017 v 20:12 | Karma článku: 28.04 | Přečteno: 710 | Diskuse

Jan Hájek

Jak bojovat proti terorismu?

Zapálit svíčky obětem. Semknout, spojit se. Dát vlajky zasažené kokality na své fb profilovky. Nebát se otevřeně diskutovat. Poradit se s psychology

20.8.2017 v 19:30 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 440 | Diskuse

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 153 | Diskuse
Počet článků 323 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 5120

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.