Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připomeňme si mistra Jana Husa a jeho život v Betlémské kapli

6. 07. 2017 17:07:05
Každý rok máme v České republice 6. července státní svátek, který nám připomene, že v roce 1415 byl upálen mistr Jan Hus, který bojoval za učení Bible. Co o něm ale opravdu víme? Jak žil? Kolika lidem kázal v Betlémské kapli?

VÍME, KDO BYL MISTR JAN HUS?

Každý rok máme v České republice 6. července státní svátek. Každý z nás jej tráví podle libosti a díky Bohu, že si můžeme svobodně vybrat. Já jsem si ale před několika roky uvědomila, že si vlastně už moc nepamatuji, kdo byl mistr Jan Hus a jak žil.

Samozřejmě, že jsem si pamatovala základní data, především upálení na hranici roku 1415, ale podrobnější informace ze školních let, jsem zapomněla.

Jako křesťanka jsem se poněkud zastyděla. A to jsem v Praze nejméně dvakrát týdně chodívala přes Staroměstské náměstí a procházela jsem kolem pomníku mistra Jana Husa a dívala se na něj!

HUSOVY KNIHY A JEHO KÁZÁNÍ, ŽIVOTOPISNÉ FILMY A KAPLE

Proto jsem se začala zajímat, kdo vlastně mistr Jan Hus byl. Zdrojů je v dnešní době naštěstí k dispozici spousta. Můžeme si přečíst jeho knihy i po 600 letech, kdy je napsal, můžeme se začíst či si poslechnout jeho kázání ve formátu MP3 (třeba „Listy M. Jana Husa“, které jsou mimochodem naprosto aktuální a úžasné! Mně při jejich poslechu běhal mráz po zádech!), můžeme si pustit životopisné filmy (film „Jan Hus“ z roku 1954 od režiséra Otakara Vávry v hlavní roli se Zdeňkem Štepánkem je skvělý!), nebo se podívat na místa, kde Hus bydlel a kázal.

KÝM JE PRO MĚ MISTR JAN HUS?

Pro mě osobně je mistr Jan Hus inspirující osobností českých dějin. Člověkem, který se v žádném případě nebál přiznat ke křesťanské víře. Postavil se proti zlořádům tehdejší katolické církve, ač byl sám katolíkem a hledal v Bibli pravdu. Hlásal návrat k učení, které nám zanechal a učil Pán Ježíš. Na své víře si trval až do konce života. Byl ochoten pro pravdu také zemřít. To je odkaz, který si potřebujeme dnes v postmoderní době, kdy čelíme rozpadu křesťanských hodnot v naší společnosti a náporu islámu v Evropě, připomenout.

„Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie...“

Jan Hus, Výklad viery, 1412

BETLÉMSKÁ KAPLE, MÍSTO KDE MISTR HUS BYDLEL A KÁZAL

A tak jsem se vydala podívat do Betlémské kaple. Najdeme ji na pražském Starém Městě. Původní kaple, založená roku 1391, byla postavena v letech 1391–1394 a kázalo se zde v českém jazyce. Kázal zde jak Hus, tak další husitští kněží.

Poté kaple vystřídala řadu jiných určení. Během času zchátrala a roku 1786 byla proto z větší části zbořena. Byla však znovu vybudována I. polovině 50. let XX. století. Slouží jako připomenutí husitského hnutí a najdeme zde zachované části a rytiny, které zobrazují Betlémskou kapli v průběhu staletí.

Nejvíce je Betlémská kaple spojována s působením Husa. Ten se stal jejím správcem 14. března roku 1402 a od té doby zde bydlel, staral se o údržbu a kázal zde. Do kaple se vešlo až 3000 stojících lidí a Hus tak mohl najednou oslovit asi desetinu obyvatel tehdejší pražské aglomerace.

Hus byl zároveň v letech 1409 až 1410 rektorem pražské univerzity, a tak začala být Betlémská kaple spojována s univerzitou. Na kázání do kaple často chodila i druhá manželka Václava IV., královna Žofie Bavorská. Poslední kázání odkázal Hus v kapli v únoru 1413.

Mistr Jan Hus (*1370 – †1415) byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Hus byl po Johnu Wycliffovi jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky - reformátory Luthera, Kalvína a Zwingliho. Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě, byl jejím rektorem. Ve svých náboženských pracích (několik traktátů, ale i významných děl) kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Ta ho poté označila za kacíře, učení za herezi a exkomunikovala ho. Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a upálen na hranici, když své učení neodvolal. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje Husovy kruté smrti a uznal ho reformátorem církve. K Husově odkazu se hlásí husité a další křesťané z české protestantské reformace.

JAK VYPADÁ INTERIÉR BETLÉMSKÉ KAPLE?

Interiér tvoří síňová prostora s dřevěným stropem, neseným dvěma pilíři na původním místě pilířů. Z původních architektonických prvků jsou zachovány (v poškozeném stavu) ve východní stěně kamenný otvor sanktuária, portály z Domu kazatele, přízemní profilovaný a na vyvýšenou kazatelnu, obdélné okénko a cihlový portál na oratoř kramáře Kříže.

V západní stěně pak dvě obdélná okénka dělená kamenným gotickým křížem. V kapli byla obnovena studna a vyvýšená dřevěná kazatelna, Křížova oratoř a zpěvácká kruchta. Rovněž se dochoval i zbytek původního prahu ze 14. století.

Na stěnách se zachovala malá torza dobových nápisů, a to jak samotného Husa, tak Jakoubka.

Jestli se budete nudit a hledat inspiraci, kam se v Praze zajít podívat, pak neváhejte a navštivte Betlémskou kapli! Dějiny vám začnou ožívat před očima (původní kameny z Betlémské kaple ze 14. století...) a osobnost mistra Jana Husa už pro vás nebude pouhou historickou postavou, ale reálným člověkem, na kterého my, Češi, můžeme být právem hrdí.

Příjemný sváteční den Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Fotografie a životopis mistra Jana Husa dostupný na stránkách Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus

Informace o Betlémské kapli najdete na stránkách Wikipedia.org a České televize:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Betl%C3%A9msk%C3%A1_kaple

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10446079238-jan-hus/8626-vedeli-jste/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 6.7.2017 17:07 | karma článku: 14.07 | přečteno: 283x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 306 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 324 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1353 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 2468 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vojtěch Vopařil

K různým událostem tohoto týdne

První můj článek po delší letní pauze reaguje na události tohoto týdne. Témata: Rodina a její chápání, Zdanění robotů, Včelka Mája prý kazí děti, Přestal jsem chtít zrušit stravenky a Neopravené opravené neopravitelné raritní auto

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Karel Ábelovský

Král a šašek, nebo šašek a král

... možná jen králův šašek; jak chcete, neb je to celkem jedno - a přesně tak mi připadá F.R.Čech, který mluví o tom, že chce Zemana za krále, a že Zeman je absolutně zdráv! No, podobné prohlášení zakládá značnou pochybnost

24.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 281 | Diskuse

Josef Nožička

Česká miss, turecká miss a saúdskoarabská miss

Soutěže ženské krásy mají v mnoha zemích světa jak řadu obdivovatelů, tak i odpůrců. V některých zemích však při těchto soutěžích nemusí být krása to rozhodující, co rozhoduje o vítězství.

24.9.2017 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 512 | Diskuse

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jakub Kouřil

Dvě velké evropské drogy Alkohol a Křesťanství

Jejich první dealer, zemřel na kříži ................................................................

24.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 328 Celková karma 20.23 Průměrná čtenost 5078

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.