Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Heřmánkové údolí“ od Hany Marie Körnerové

11. 03. 2017 17:43:00
Román vypráví o statečné ženě, která se dokázala poprat s nepřízní osudu. Nereptá, nestěžuje si a nelituje se, ale za všech okolností hledá řešení na problémy, kterým čelí. Žena, která může být inspirací pro nás všechny...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Román „Heřmánkové údolí“ jsem si vybrala proto, že mě zaujal nejen svou anotací, ale také nádhernou obálkou knihy. Již ta sama láká čtenáře, aby se ve své fantazii vydali v horkém letním dnu do krásného údolí plného heřmánku.

Od spisovatelky Hany Marie Körnerové jsem již dvě knihy četla, první byla „Andělská tvář“ a druhou „Nevěsta ze zámoří“ – recenzi si můžete přečíst zde: http://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=587246 - a tak jsem měla chuť vsadit na osvědčenou dámu české prózy.

O ČEM JE KNIHA?

Začteme se do strhujícího příběhu nezlomné a statečné ženy, hlavní hrdinky Anny Čechlovské, která se ocitá ve svých sedmnácti letech v Československu. Píše se rok 1946. Dosud žila Anna na Ukrajině se svou matkou v malé vesnici, ta však na následky potratu umřela. Její nejbližší příbuznou je teta Markéta žijící se svou rodinou v Středohoří.

Po příjezdu do Československa je mile překvapena milým strýcem Ondřejem a seznámena s jejich dětmi, Boženou a Vojtěchem. Oba studují a ona je jen o pár let starší než oni. Těší se na nový život v dobře zajištěné měšťanské rodině a sní o tom, jak se její život změní - nebude živořit, nebude mít hlad a hlavně nebude sama. Ale již druhý den jí teta Markéta šokuje zprávou, že u nich zůstat nemůže.

Nabízí jí řešení – provdat se za téměř třicetiletého pohledného volyňského Čecha Pavla Polanského, který se usadil nedaleko Horovic v hospodě postavené v Heřmánkovém údolí. Hospodu po odsunutých sudetských Němcích získal jako ocenění za boj s Rudou armádou a také jako kompenzaci za válečné zranění hlavy.

Po několika setkáních s Pavlem se Anna rozhoduje, že se provdá. Její sen o manželovi, rodině a domově, ale i smysluplné práci, kterou bude odvádět, jak nejlépe bude umět na důkaz svého vděku za nový začátek – to všechno se zdá na dosah. V Heřmánkovém údolí se naše hrdinka Anna vdává a stává se z ní paní hospodská, rodí a vychovává děti, pomáhá sousedkám v okolí a pomáhá Pavlovým přátelům, kteří upadají kvůli politické situaci v nemilost.

Příběh ženy, která se dokázala statečně poprat s nelehkým osudem, a který je napsán podle reálně žijící postavy, dynamicky dotváří historie – nejdříve těžké začátky ve vylidněné krajině ve Středoří, politické změny v roce 1948, socialistické začátky v zemi a měnová reforma v roce 1953.

Hlavní hrdinka dokáže nejen vychovat devět dětí, uživit je, smířit se s bídnými materiálními podmínkami, postarat se o těžce nemocného manžela (smíří se s potraty, fyzickým i sexuálním násilím svého manžela a jeho zkušenostmi s drogami i alkoholem, dokáže čelit ohrožování na životě), ale také najít milujícího muže a založit s ním rodinu a prožít štěstí. Na konci života rekapituluje a ví, co věděla celý svůj život, vždycky kolem sebe měla hodné lidi, nereptá na osud, ale je s ním smířena a cítí se šťastná.

„Sám si všiml, jak těžkou práci denně dělá. Jako by ji teprve teď skutečně vnímal. Dřív měla pocit, že vedle něj jen existuje, bral ji jako samozřejmou součást života. Samostatnou, pracovitou, nikdy si nestěžující.“

Hana Marie Körnerová

STRHUJÍCÍ PŘÍBĚH STATEČNÉ ŽENY, ALE BEZ ROMANTIKY

Kniha je označována nejen jako beletrie, ale také jako romantická. Musím přiznat, že romantiku v knize neobjevíte. Často byl příběh hlavní hrdinky velice drsný. Ačkoliv je kniha čtenářskou obcí velmi kladně oceňována, já sama jsem byla poněkud zklamána. Na základě anotace, grafického provedení obálky knihy i označení knihy za romantický příběh, jsem očekávala něco diametrálně odlišného.

Snažila jsem se knihu číst s tím, že už už snad narazím na nějakou šťastnou událost, romantiku či něco, co by se tomu podobalo, ale to se nestalo. Teprve na posledních stránkách knihy se dozvíme o štěstí, které hlavní hrdinku potkalo s druhým manželem. To ale není podrobně rozepsáno, jen zmíněno několika slovy.

„Zlostně se po ní ohnal, taktak stačila uskočit. Pak práskl dveřmi a odešel dolů do výčepu. Tam se během dvaceti minut opil a bylo mu jedno, že v lokále jsou ještě hosté. Anna zůstala nahoře a slibovala si, že kvůli němu už nebude brečet.“

Hana Marie Körnerová

Hana Marie Körnerová (*16. 2. 1954) je česká spisovatelka, vlastním jménem Hana Martinková. Patnáct let pracovala ve zdravotnictví, své zkušenosti v tomto oboru využila v knize „Prosím vás, sestřičko“. Toto dílo uspělo v literární soutěži Knižního klubu. První kniha jí vyšla roku 1992. Mezi její nejznámější díla patří rodinná sága „Pán hor“. Věnuje se historickým románům, které s oblibou umísťuje do 18. a 19. století ve Francii („Andělská tvář“, která se dočkala i filmového zpracování), píše také současné románům. Za 46 let napsala 26 knih. V 90. letech 20. století se usadila v Podkrkonoší. Je vdaná a má děti.

AUTORŮV STYL, JAZYK, KOREKTURY...

Kniha je velmi dobře vystavěna. Román se zároveň odvíjí ve dvou liniích, současnost a minulost, které se nakonec propojí. Kniha je napsána srozumitelně. Styl Hany Marie Körnerové nás vtáhne do děje, že se od knihy neodtrhnete, dokud knihu nedočtete do poslední stránky. Korektorská práce byla odvedena velice pečlivě.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Knihu si zamilují ženy, ale i muži, kteří milují strhující příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří se za žádných okolností nehodlají vzdávat a čelí osudu se zdviženou hlavou a hrdým čelem. V každém případě si naše hrdinka zaslouží obdiv.

E-knihu "Heřmánkové údolí“ mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné jarní dny a mnoho statečných žen v našich životech přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Körnerová, H. M., Heřmánkové údolí, Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno, 2012, (formát mobi), ISBN 978-80-243-5308-1 (formát mobi)

Životopisy Hany Marie Körnerové jsou dostupné zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hana_Marie_K%C3%B6rnerov%C3%A1

http://www.databazeknih.cz/autori/hana-marie-kornerova-4237

Fotografie Hany Marie Körnerové je dostupná na Kulturním centru Turnov zde: http://www.kcturnov.cz/hana-marie-kornerova

Fotografie knihy „Heřmánkové údolí“ je dostupná na Palmknihy.cz zde:

https://www.palmknihy.cz/detail/ebook_25392/Hermankove_udoli

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 11.3.2017 17:43 | karma článku: 11.99 | přečteno: 268x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 24.26 | Přečteno: 1468 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Já Robot“ od Isaaca Asimova

Kniha „Já Robot“ od Isaaca Asimova nás zavede do světa budoucnosti, roku 2058. Narazíme na pozitronické mozky robotů, tři zákony robotiky, atomový věk, smrt atomizací, robopsychologii, mezihvězdné skoky, hyperatomové motory...

5.8.2017 v 19:18 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 450 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Když muž řekne, že se cítí jako mladej kluk, zamrazí mě!

Nevím jak vy, milé dámy, ale já to slyšela už několikrát. „Já se s tebou vážně cítím jako mladej kluk!“ řekl muž. Ovšem pozor, to není vyznání lásky! To je šifra! Nenechte se zmýlit, rozluštěte ji dřív, než bude pozdě.

4.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 5565 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Dcera“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ileejského království je rodiči postavena před soutěž Selekce, ve které si má vybrat z 35 kandidátů manžela. Jde poručit srdci, aby milovalo na rozkaz? To nám prozradí román „Dcera“ od Kiery Cassové.

29.7.2017 v 17:35 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 255 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Dolejš Koch

„Rozkaz zněl jasně: Sundejte Krndu."

V úterý 15.8. 2017, jsme se šli najíst s přítelkyní na Újezd do mexické restaurace, a protože Kampa je, co by kamenem dohodil, chtěl jsem jí ukázat, onu zmíněnou expozici o povodních a ejhle.

20.8.2017 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak ruský tank nepřejel sovětskou vlajku

V květnu 1968 jsem nastoupila do kolínského divadla jako uklízečka a uvaděčka, abych si dva roky počkala, až půjde nápověda do důchodu. V srpnu 1968 mi bylo osmnáct let.

20.8.2017 v 21:22 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jiří Míka

Povede feminismus k vyhlazovacím táborům?

Feministické argumenty jsou nesmyslné, ale znepokojila mě i forma, jak bývají prosazovány. A míra jakou se řekněme LGBT+ platforma zaklínila v zákonodárství včetně trestního zákona. A jak pro své účely necitlivě zneužívá děti.

20.8.2017 v 20:12 | Karma článku: 27.29 | Přečteno: 665 | Diskuse

Jan Hájek

Jak bojovat proti terorismu?

Zapálit svíčky obětem. Semknout, spojit se. Dát vlajky zasažené kokality na své fb profilovky. Nebát se otevřeně diskutovat. Poradit se s psychology

20.8.2017 v 19:30 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 429 | Diskuse

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 5.03 | Přečteno: 151 | Diskuse
Počet článků 323 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 5120

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.