Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakého bych si přála presidenta pro naši zemi?

21. 02. 2017 16:17:00
Za rok budeme volit nového presidenta. Jaký bude? Koho si vybereme? Arogantního, ješitného, vulgárního a nevyzpytatelného presidenta jakým je Miloš Zeman? Nebo si zvolíme důstojnou hlavu státu, jež nás bude reprezentovat?

V těchto dnech mě oslovila jedna sociologická společnost, která provádí výzkum veřejného mínění. Postarší dáma, míním tak podle hlasu v telefonu, mi položila několik otázek, které se týkaly politických stran, voleb do Poslanecké sněmovny České republiky, které se uskuteční v říjnu 2017 a také presidentské volby, která nás čeká začátkem roku 2018.

Jedna z otázek, která mě opravdu velmi oslovila, byla:Jaký by měl být budoucí president? Jaké by měl mít vlastnosti? Normálně by mě taková otázka překvapila a já bych začala improvizovat, abych odpověděla. Neodpovídala bych ukvapeně, nelhala bych, ale snažila bych se během pár vteřin vymyslet to nejlepší.

JAKÝ JE SOUČASNÝ PRESIDENT NAŠÍ ZEMĚ?

Nad osobností budoucího presidenta přemýšlím už dlouho a tak jsem měla v odpovědích celkem jasno. Abyste rozuměli, výběr vlastností se mi časem vytříbil a ujasnil sledováním chování, slov a rozhodování současného presidenta Miloše Zemana.

Nynější president je z mého hlediska, a tento svůj názor nikomu nepodsunuji, pouze konstatuji na základě svého pozorování, nevyzpytatelný, názorově nečitelný, není nezávislý a nestranný, je přátelský vůči těm politikům a lidem, kde mu to vyhovuje, je ješitný, arogantní, vulgární, pyšný, necitelný a netaktní, štěpící společnost.

Z těchto negativ lze pak velice snadno odvodit, jakou osobnost bych si přála v čele České republiky.

JAKÝ BY MĚL BÝT BUDOUCÍ PRESIDENT?

Přála bych si presidenta, který bude osobností, názorově a politicky vyhraněnou, pro lidi čitelnou, bude umět dělat kompromisy, ale zároveň si dovede zachovat tvář, bude nezávislý a nestranný, přátelský vůči veřejnosti, skromný, pokorný, uctivý a laskavý. Jedním slovem to bude gentleman.

Pojďme si připomenout, co píše ve své knize „Společenský katechismus“ mistr společenské etikety Jiří Stanislav Guth-Jarkovský:

„Gentleman jest člověk, jenž nikdy jinému vědomě neublíží. Skutečný gentleman vyhýbá se všemu, co by mohlo být nepříjemno jeho okolí, anebo co by mohlo vyvolat nemilý dojem. Dovede vše zaříditi tak, aby se na sporná mínění nenarazilo, aby city jiných nebyly uráženy, aby se nevyslovilo nijaké podezření, aby se nikdo nedotkl předmětu, jenž by mohl někoho zarmoutit neb urazit. Dává pozor na všecky, jest laskavý k ostýchavým, soucitný k těm, kdož jsou směšni. Má vždy na paměti, s kým mluví. Prokázal-li někomu službu, pomine ji mlčením, o sobě mluví toliko, je-li k tomu nucen. Zkušenost jej naučila chovati se k nepříteli tak, jako by se měl státi kdysi jeho přítelem. Nemá třeba vždycky správných názorů, ale nespravedlivý není nikdy. I když sám nevěří, neposmívá se víře jiných, aniž proti ní brojí. Jest shovívavý ke všem vyznáním (dodejme: ke všem názorům a míněním) nejen proto, že jej filosofie naučila nestrannosti, nýbrž že má jemný, takořka ženský cit, jenž jest z nejkrásnějších vymožeností kultury.“

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Přála bych si v čele České republiky presidenta, na kterého budeme moci být hrdí, budeme si jej vážit, podporovat jej a jež zanechá v historii naší země důstojnou stopu pro budoucí generace. Stejně jako tomu bylo v případě prvního presidenta svobodného Československého státu Tomáše Garrigue Masaryka či prvního porevolučního presidenta Václava Havla. Zasloužíme si důstojnou hlavu státu, která Čechům vrátí důstojnost, čest a úctu.

Krásné jarní dny Vám všem přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Guth-Jarkovský, J. S., Společenský katechismus, Praha, 1914, druhé vydání, 249 stran

Fotografie presidenta T. G. Masaryka je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk

Fotografie Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Stanislav_Guth-Jarkovsk%C3%BD

Fotografie presidenta Miloše Zemana je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Zeman

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.2.2017 16:17 | karma článku: 22.81 | přečteno: 829x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 24.26 | Přečteno: 1468 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Já Robot“ od Isaaca Asimova

Kniha „Já Robot“ od Isaaca Asimova nás zavede do světa budoucnosti, roku 2058. Narazíme na pozitronické mozky robotů, tři zákony robotiky, atomový věk, smrt atomizací, robopsychologii, mezihvězdné skoky, hyperatomové motory...

5.8.2017 v 19:18 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 450 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Když muž řekne, že se cítí jako mladej kluk, zamrazí mě!

Nevím jak vy, milé dámy, ale já to slyšela už několikrát. „Já se s tebou vážně cítím jako mladej kluk!“ řekl muž. Ovšem pozor, to není vyznání lásky! To je šifra! Nenechte se zmýlit, rozluštěte ji dřív, než bude pozdě.

4.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 5565 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Dcera“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ileejského království je rodiči postavena před soutěž Selekce, ve které si má vybrat z 35 kandidátů manžela. Jde poručit srdci, aby milovalo na rozkaz? To nám prozradí román „Dcera“ od Kiery Cassové.

29.7.2017 v 17:35 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 255 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Dolejš Koch

„Rozkaz zněl jasně: Sundejte Krndu."

V úterý 15.8. 2017, jsme se šli najíst s přítelkyní na Újezd do mexické restaurace, a protože Kampa je, co by kamenem dohodil, chtěl jsem jí ukázat, onu zmíněnou expozici o povodních a ejhle.

20.8.2017 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 111 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak ruský tank nepřejel sovětskou vlajku

V květnu 1968 jsem nastoupila do kolínského divadla jako uklízečka a uvaděčka, abych si dva roky počkala, až půjde nápověda do důchodu. V srpnu 1968 mi bylo osmnáct let.

20.8.2017 v 21:22 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 249 | Diskuse

Jiří Míka

Povede feminismus k vyhlazovacím táborům?

Feministické argumenty jsou nesmyslné, ale znepokojila mě i forma, jak bývají prosazovány. A míra jakou se řekněme LGBT+ platforma zaklínila v zákonodárství včetně trestního zákona. A jak pro své účely necitlivě zneužívá děti.

20.8.2017 v 20:12 | Karma článku: 27.40 | Přečteno: 686 | Diskuse

Jan Hájek

Jak bojovat proti terorismu?

Zapálit svíčky obětem. Semknout, spojit se. Dát vlajky zasažené kokality na své fb profilovky. Nebát se otevřeně diskutovat. Poradit se s psychology

20.8.2017 v 19:30 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 435 | Diskuse

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 5.03 | Přečteno: 152 | Diskuse
Počet článků 323 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 5120

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.