Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakého bych si přála presidenta pro naši zemi?

21. 02. 2017 16:17:00
Za rok budeme volit nového presidenta. Jaký bude? Koho si vybereme? Arogantního, ješitného, vulgárního a nevyzpytatelného presidenta jakým je Miloš Zeman? Nebo si zvolíme důstojnou hlavu státu, jež nás bude reprezentovat?

V těchto dnech mě oslovila jedna sociologická společnost, která provádí výzkum veřejného mínění. Postarší dáma, míním tak podle hlasu v telefonu, mi položila několik otázek, které se týkaly politických stran, voleb do Poslanecké sněmovny České republiky, které se uskuteční v říjnu 2017 a také presidentské volby, která nás čeká začátkem roku 2018.

Jedna z otázek, která mě opravdu velmi oslovila, byla:Jaký by měl být budoucí president? Jaké by měl mít vlastnosti? Normálně by mě taková otázka překvapila a já bych začala improvizovat, abych odpověděla. Neodpovídala bych ukvapeně, nelhala bych, ale snažila bych se během pár vteřin vymyslet to nejlepší.

JAKÝ JE SOUČASNÝ PRESIDENT NAŠÍ ZEMĚ?

Nad osobností budoucího presidenta přemýšlím už dlouho a tak jsem měla v odpovědích celkem jasno. Abyste rozuměli, výběr vlastností se mi časem vytříbil a ujasnil sledováním chování, slov a rozhodování současného presidenta Miloše Zemana.

Nynější president je z mého hlediska, a tento svůj názor nikomu nepodsunuji, pouze konstatuji na základě svého pozorování, nevyzpytatelný, názorově nečitelný, není nezávislý a nestranný, je přátelský vůči těm politikům a lidem, kde mu to vyhovuje, je ješitný, arogantní, vulgární, pyšný, necitelný a netaktní, štěpící společnost.

Z těchto negativ lze pak velice snadno odvodit, jakou osobnost bych si přála v čele České republiky.

JAKÝ BY MĚL BÝT BUDOUCÍ PRESIDENT?

Přála bych si presidenta, který bude osobností, názorově a politicky vyhraněnou, pro lidi čitelnou, bude umět dělat kompromisy, ale zároveň si dovede zachovat tvář, bude nezávislý a nestranný, přátelský vůči veřejnosti, skromný, pokorný, uctivý a laskavý. Jedním slovem to bude gentleman.

Pojďme si připomenout, co píše ve své knize „Společenský katechismus“ mistr společenské etikety Jiří Stanislav Guth-Jarkovský:

„Gentleman jest člověk, jenž nikdy jinému vědomě neublíží. Skutečný gentleman vyhýbá se všemu, co by mohlo být nepříjemno jeho okolí, anebo co by mohlo vyvolat nemilý dojem. Dovede vše zaříditi tak, aby se na sporná mínění nenarazilo, aby city jiných nebyly uráženy, aby se nevyslovilo nijaké podezření, aby se nikdo nedotkl předmětu, jenž by mohl někoho zarmoutit neb urazit. Dává pozor na všecky, jest laskavý k ostýchavým, soucitný k těm, kdož jsou směšni. Má vždy na paměti, s kým mluví. Prokázal-li někomu službu, pomine ji mlčením, o sobě mluví toliko, je-li k tomu nucen. Zkušenost jej naučila chovati se k nepříteli tak, jako by se měl státi kdysi jeho přítelem. Nemá třeba vždycky správných názorů, ale nespravedlivý není nikdy. I když sám nevěří, neposmívá se víře jiných, aniž proti ní brojí. Jest shovívavý ke všem vyznáním (dodejme: ke všem názorům a míněním) nejen proto, že jej filosofie naučila nestrannosti, nýbrž že má jemný, takořka ženský cit, jenž jest z nejkrásnějších vymožeností kultury.“

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Přála bych si v čele České republiky presidenta, na kterého budeme moci být hrdí, budeme si jej vážit, podporovat jej a jež zanechá v historii naší země důstojnou stopu pro budoucí generace. Stejně jako tomu bylo v případě prvního presidenta svobodného Československého státu Tomáše Garrigue Masaryka či prvního porevolučního presidenta Václava Havla. Zasloužíme si důstojnou hlavu státu, která Čechům vrátí důstojnost, čest a úctu.

Krásné jarní dny Vám všem přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Guth-Jarkovský, J. S., Společenský katechismus, Praha, 1914, druhé vydání, 249 stran

Fotografie presidenta T. G. Masaryka je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk

Fotografie Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Stanislav_Guth-Jarkovsk%C3%BD

Fotografie presidenta Miloše Zemana je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Zeman

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.2.2017 16:17 | karma článku: 22.81 | přečteno: 798x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem si zamilovala pohyb díky aplikaci pedometer

Miluji čtení, psaní článků a knih, sledování filmů a internetového rádia. Co jsem fakt nikdy nemusela, to byl pohyb! Jenže pohybovat se člověk musí. Ale jak to vyřešit? Objevila jsem aplikaci pedometer a pohyb mě začal bavit!

21.6.2017 v 13:20 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 474 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Hodina po půlnoci“ od Hany Marie Körnerové

Rozsáhlý historický román „Hodina po půlnoci“ od spisovatelky Hany Marie Körnerové přináší lásku a romantiku, dobrodružství, války, ale také intriky, zákulisní hry, napínavé zápletky a francouzskou historii na začátku 19. století.

9.6.2017 v 16:58 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 131 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Návod k použití světa“ od Dana Drápala

Kniha „Návod k použití světa“ od Dana Drápala se zabývá klíčovými tématy jako jsou touha po štěstí, úspěch či neúspěch, životní poslání, cena našeho života nebo vnitřní rozměry vztahu s Bohem. Útlá, čtivá a hlavně moudrá kniha!

5.6.2017 v 16:52 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 279 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 201 | Diskuse

Eva Drunecká

Hoď kamenem kdo bez viny

Případ Warmbier rozpoutal vášnivé diskuze. Hororová líčení, předhánění se v líčení hrůz táborů v Severní Korei.

24.6.2017 v 3:39 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jiří Fábik

Jak funguje právo – Juvenilní justice.

O tom jak se kradou děti rodičům s pomocí úřadů a s podporou soudů. Práva dle Úmluvy o právech dítěte zřejmě ani jako mezinárodní právní norma nikoho nezajímá.

24.6.2017 v 1:06 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 137 | Diskuse

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 352 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 1076 | Diskuse
Počet článků 313 Celková karma 15.32 Průměrná čtenost 5200

Narodila jsem v roce 1979 v Hradci Králové. Během svého života jsem se věnovala několika povoláním. Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA, v prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách a píši recenze pro Palmknihy.cz.

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.