Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Nevěsta ze zámoří“ od Hany Marie Körnerové

15. 02. 2017 15:40:00
Román z počátku XX. století, prostředí exotického Karibiku, láska dvou úplně cizích lidí, romantika, milostné scény, dobrodružství a napětí až do poslední stránky. To nabízí kniha „Nevěsta ze zámoří“ od Hany Marie Körnerové.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Čas od času se ve své fantazii toužím vydat do vzdálených exotických krajů, odprostit se do současné postmoderní doby a jejich vymožeností, a ponořit se do dob dávno minulých, kde prožiji společně s hlavní hrdinkou romantický příběh.

Jestliže něco dokáže česká spisovatelka Hana Martinková, kterou všichni známe pod pseudonymem Hana Marie Körnerová, tak přesně tohle!

Nevím, zda jste si toho také všimli, ale mnoho současných českých i zahraničních ženských románů je označeno za romantické. Ovšem když si najdete čas a knihu si přečtete od začátku až do konce, tak zjistíte, že romantika se v románu téměř nevyskytovala.

Popisy seznámení hlavních hrdinů, sexuálních scén, dialogy a napínavé zápletky plné dobrodružství... to všechno může v románu být, ale to ještě neznamená, že budou romantické. Musím smutně přiznat, že to je něco, co postrádám v mnoha knihách současných píšících autorů. Romantika z romantických románů téměř vymizela! Jak tristní!

Právě proto byl pro mě román Hany Marie Körnerové „Nevěsta ze zámoří“ potěšující, osvěžující a nezklamal mě! V každém případě byl romantický. Ale nenechte se mýlit! Autorka zachází s romantikou velmi uváženě, jako s šafránem při vaření v kuchyni, takže se v žádném případě nejedná o žádný přeslazený limonádový příběh.

Děj knihy „Nevěsta ze zámoří“ je zasazen do 20. let XX. století a spisovatelka nám představuje hlavní hrdinku jako opravdovou dámu. Je to žena, která si dovede přiznat, jaké jsou její možnosti a schopnosti, aby se uplatnila ve společnosti a dokázala se uživit. Dovede si reálně přiznat, kde končí její možnosti, nepředstírá, že se dokáže vyrovnat mužům, naopak. Je citlivá, krásná a jemná, a přitom nejde o žádnou ušlápnutou chudinku.

Rovněž hlavní mužský hrdina přiznává, že nechce mít po svém boku ženu, která by s ním soupeřila. Přeje si jako muž zůstat mužem. Toto je téma, které je pro mě osobně velmi interesantní. Autorka nás tedy přenáší do společnosti, kdy muži byli opravdovými muži (a nebyli zženštilí) a ženy se chovaly žensky (ne chlapsky) jak je to v dnešní době běžné.

„Byla skutečně velmi půvabná, vyzařovalo z ní kouzlo ryzí ženskosti, něco, co zdejší Angličanky – velmi sportovní a tak trochu chlapecké – zcela postrádaly. I když mu před chvílí zcela nečekaně odporovala, určitě nebyla tvrdá a energická, jako ženy z jeho společnosti. Měla v sobě jakousi poddajnost, kterou v duchu stále spojoval se ženami ze staré vlasti. Neuměl si ji představit s puškou na honu, ale docela dobře ji v duchu viděl uprostřed hloučku dětí, nad prostřeným stolem v jídelně či na saténových polštářích manželského lože. Ženy, s nimiž v posledních letech přicházel do styku, byly velmi samostatné, velmi přátelské a svou otevřeností a přímočarostí působily poněkud mužně. Navíc měl pocit, že s ním neustále soupeří. Julie byla žena, která s ním nikdy soupeřit nebude. Představovala odvěký tradiční typ ženy udržující teplo rodinného krbu. Možná by se dokázala postarat sama o sebe, kdyby musela, ale to nebyla role, která by jí seděla. Neuměla ani rozhodovat, ani poroučet. V jeho očích ztělesňovala typ, který muži už podvědomě touží ochraňovat a zároveň u něho hledají útěchu a porozumění pro všechno, co udělají, lhostejno zda dobře či špatně.“

„Nevěsta ze zámoří“, Hana Marie Körnerová

CO NÁS ČEKÁ V ROMÁNU „NEVĚSTA ZA ZÁMOŘÍ“?

První světová válka vzala mladé ženě Julii Krásové manžela Jana a krátce na to umřel i její syn. Julie je ranami osudu sražena na kolena a hledá důvody, proč žít dál. Uchýlí se do domu své provdané sestry Růženy, ale je na obtíž. Z ciziny se na krátkou dobu vrací do Československa Juliin strýc a nabízí neteři zajištěnou budoucnost – sňatek s krajanem Petrem Bergmannem, který hledá manželku ze staré vlasti. Julie po krátkém váhání souhlasí a odjíždí z Čech na ostrov v Karibském moři. Nehledá lásku, ale spíš útočiště, zapomnění a zajištění. Čeká ji však daleko víc. Exotická příroda, zcela jiná společnost a manžel, jehož minulost je opředena tajemstvím. Navíc je tu i nebezpečná sokyně Angličanka Elionor Melchert, která s Julií rozehraje hru na život a na smrt.

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Hlavní hrdinkou je vdova Julie Krásová, která přišla ve válce nejen o manžela, ale i také o syna. Je krásná, mladá, ale i statečná. Ačkoliv potřebuje ochránce, nebojí se vyjádřit svůj názor a když je to třeba, i bojovat. Nevěří, že by se mohla ještě někdy zamilovat, hledá spíš útočiště, zázemí a poklidnou budoucnost.

V Karibiku na Julii čeká zámožný majitel cukrovaru a lihovaru Petr Bergmann. Ten jako malý chlapec odjel v dětství s rodiči hledat do světa štěstí. Ve svých třiatřiceti letech hledá ženu, která by se postarala nejen o velké sídlo Romford, ale také mu dala dědice. Bergmann vidí sňatek spíše jako obchodní smlouvu. Jak by také ne, vždyť je srdcem i tělem obchodník.

Angličance Elionor Melchert, sedmnáctileté dceři plukovníka Melcherta, se mnozí muži dvoří. Ona je ale ignoruje. Má totiž jediné přání a za tím si jde – provdat se za Petra Bergmanna. A bude-li to třeba, udělá pro to cokoli!

Jak zamíchá osud s životy jednotlivých lidí na exotickém ostrově? Jak se s oficiálním zasnoubením s Petrem Bergmannem popasuje Julie, která ví, že její snoubenec vnímá plánované manželství jako další obchodní smlouvu? Bude mezi mladými lidmi něco více než úcta a respekt? A podaří se Elionor získat srdce Petra Bergmanna?

„Ženiným posláním v životě je manželství a mateřství. Sňatek je pro ni zabezpečením, výdělek je výhradně záležitostí manžela. Žena, která i po svatbě pracuje, vykřikuje do celého světa, že ji manžel není schopen uživit.“

„Nevěsta ze zámoří“, Hana Marie Körnerová

STYL, GRAMATIKA A KOREKTURY

Kniha „Nevěsta ze zámoří“ je napsána velmi svěžím stylem. Nechybí však ani tempo, které se stupňuje nejrůznějšími dějovými zápletkami a nedává čtenáři vydechnout, dokud knihu nedočte do konce.

Kdosi řekl, že neexistuje kniha, která by neměla žádnou chybu. Nicméně já jsem žádnou chybu v této knize neobjevila. Což je pro čtenáře velice příjemné a neruší ho při čtení.

Hana Marie Körnerová (*16. 2. 1954) je česká spisovatelka, vlastním jménem Hana Martinková. Patnáct let pracovala ve zdravotnictví, své zkušenosti v tomto oboru využila v knize „Prosím vás, sestřičko“. Toto dílo uspělo v literární soutěži Knižního klubu. První kniha jí vyšla roku 1992. Mezi její nejznámější díla patří rodinná sága „Pán hor“. Věnuje se historickým románům, které s oblibou umísťuje do 18. a 19. století ve Francii („Andělská tvář“, která se dočkala i filmového zpracování), píše také současné románům. Za 46 let napsala 26 knih. V 90. letech 20. století se usadila v Podkrkonoší. Je vdaná a má děti.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Milujete romantické historické příběhy? Toužíte se zasnít a prožít svůj příběh s hlavní hrdinkou? Líbila se vám „Andělská tvář“ (která se objevila i ve filmové verzi)? Pak vsaďte na Hanu Marii Körnerovou! V žádném případě nebudete zklamáni.

E-knihu "Nevěsta ze zámoří“ mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Krásné dny plné romantiky Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

FOTOGRAFIE A ODKAZY:

E-kniha: Körnerová, H. M., Nevěsta ze zámoří, Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno, 2015, (formát mobi), ISBN 978-80-243-7392-8

Životopisy Hany Marie Körnerové jsou dostupné zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hana_Marie_K%C3%B6rnerov%C3%A1

http://www.databazeknih.cz/autori/hana-marie-kornerova-4237

Fotografie Hany Marie Körnerové je dostupná na Kulturním centru Turnov zde: http://www.kcturnov.cz/hana-marie-kornerova

Fotografie knihy „Nevěsta ze zámoří“ jsou dostupné na Palmknihy.cz zde: https://www.palmknihy.cz/detail/ebook_145072/Nevesta-ze-zamori

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 15.2.2017 15:40 | karma článku: 13.62 | přečteno: 186x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem si zamilovala pohyb díky aplikaci pedometer

Miluji čtení, psaní článků a knih, sledování filmů a internetového rádia. Co jsem fakt nikdy nemusela, to byl pohyb! Jenže pohybovat se člověk musí. Ale jak to vyřešit? Objevila jsem aplikaci pedometer a pohyb mě začal bavit!

21.6.2017 v 13:20 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 474 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Hodina po půlnoci“ od Hany Marie Körnerové

Rozsáhlý historický román „Hodina po půlnoci“ od spisovatelky Hany Marie Körnerové přináší lásku a romantiku, dobrodružství, války, ale také intriky, zákulisní hry, napínavé zápletky a francouzskou historii na začátku 19. století.

9.6.2017 v 16:58 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 131 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Návod k použití světa“ od Dana Drápala

Kniha „Návod k použití světa“ od Dana Drápala se zabývá klíčovými tématy jako jsou touha po štěstí, úspěch či neúspěch, životní poslání, cena našeho života nebo vnitřní rozměry vztahu s Bohem. Útlá, čtivá a hlavně moudrá kniha!

5.6.2017 v 16:52 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 279 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Martin Faltýn

Čertoviny? - Budou!

Včera jsem si zahrál v právě natáčené pohádce Zdeňka Trošky s názvem "Čertoviny". Dovolte mi vás trochu provést včerejším filmováním a také vám ukázat exkluzivní detaily, které jen tak neuvidíte.

24.6.2017 v 9:54 | Karma článku: 9.82 | Přečteno: 115 | Diskuse

Karel Sýkora

Dobrý běh křesťanské víry

HledamBoha.cz se snaží srozumitelně prezentovat křesťanství prostřednictvím digitálních médií. Naším snem je, aby každý člověk v České republice měl možnost najít, poznat a sdílet dobrou zprávu o Ježíši.

24.6.2017 v 9:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 |

Karel Sýkora

Johnny Hates Jazz – Shattered Dreams (Jeruzalém)

Jeruzalém je, co do rozlohy a počtu obyvatel, největší a hlavní město Izraele, kde na území o rozloze 125,1 km2 žije celkem 865 700 obyvatel (údaje z konce roku 2015). Izrael a Palestina považují Jeruzalém za své hlavní město.

24.6.2017 v 6:16 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 75 |

Karel Sýkora

Limes: Nebezpečí na římské hranici

Limes Romanus, fascinující starověký systém opevnění, jenž chránil římské impérium před nájezdy barbarů. Ochranný val, který byl po Velké čínské zdi, největší stavbou vytvořenou lidskou rukou.

23.6.2017 v 10:00 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 327 |

Karel Sýkora

Garbage – The World Is Not Enough

"The World Is Not Enough" is the theme song from the eponymous 1999 James Bond film, performed by American-Scottish alternative rock group Garbage.

23.6.2017 v 6:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 |
Počet článků 313 Celková karma 15.32 Průměrná čtenost 5200

Narodila jsem v roce 1979 v Hradci Králové. Během svého života jsem se věnovala několika povoláním. Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA, v prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách a píši recenze pro Palmknihy.cz.

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.