Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co k Vánocům? Nic nechci, já mám všechno

24. 11. 2016 16:28:00
Bude to znít skoro jako v pohádce, ale moje rodina i přátelé mají všechno, co potřebují. Dokonce i sny mají splněny. Takové lidi je pak těžké o Vánocích potěšit. Ale co udělat radost těm, kteří to ocení? Někoho překvapit?

RODINA, KTERÁ MÁ VŠECHNO, CO POTŘEBUJE

Tak tohle je odpověď, kterou slýchávám už několik let. „Kdy to tak asi začalo?“ kladu si každoročně otázku. Myslím, že zhruba před sedmi lety. Nejdříve se jednalo o moji nejbližší rodinu, matku a bratra. Ráda bych jim udělala radost a zahrála si na „Ježíška“. Nicméně kdykoliv jim nějakou dobu před Vánoci zavolám a nenápadně sonduji, co by se jim tak asi hodilo a jestli něco nepotřebují, odpověď je pokaždé stejná: „Já mám všechno, co potřebuju. Nedělej si starosti a zbytečně neutrácej!“

Když se nenechám odbýt, a jim už také dochází, že moje otázka směřuje ke Štědrému dnu, tak odpoví: „Vážně si nedělej starosti. Však ty těch peněz taky moc nemáš... A já když něco chci, nebo si něco přeju, tak si to prostě koupím rovnou. Není nic, co bych si přála.“

Kdykoliv jsem se nenechala odradit, tak to stejně dopadlo špatně. Ať už to byla větší věc, která byla dražší či drobnost jen tak pro radost, nesetkala jsem se s kladným přijetím. Většinou se mi dostalo odpovědi: „Proč to kupuješ? To jsem si koupila už před půl rokem. Já jsem ti to neřekla?“ anebo tak trochu drsnější odpověď od bráchy, „ségra, to byla ale blbost! Příště si to odpusť!“

A tak, ačkoliv to zní tvrdě, přestala jsem téměř své rodině kupovat dárky. Snad jedině když mě někde něco opravdu zaujme a já jsem na sto procent přesvědčená, že tohle by mělo šanci na úspěch, pak si dodám odvahy, nenechám se odradit, jdu a koupím to.

Jenomže takových odpovědí přibývá. To není jenom moje nejbližší rodina, ale také vzdálenější příbuzní. To zase vím od jejich dětí, kteří už nevědí, jak udělat radost svým rodičům.

PŘÁTELÉ, KTEŘÍ SI NIC NEPŘEJÍ...

V poslední době jsem se však se stejnými reakcemi setkala také u svých přátel. „Proč si děláš starosti? Možná bychom mohli Vánoce vypustit?! Já mám všechno, co potřebuji.“

Se stejnou reakcí jsem se setkala také u narozenin a svátků, když jsem se nenápadně zajímala, co by dotyčným udělalo radost.

ŽIJEME V ZEMI SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ?

A tak zjišťuji, že mám kolem sebe vlastně jedině spokojené lidi, kteří mají nejen naplněné potřeby, ale rovněž i přání a sny, protože si je splní okamžitě, když je právě napadnou. Snad bych jenom podotkla, že se jedná o zcela normální lidi se zcela obyčejnými příjmy či důchody.

Je to na jednu stranu dobrá zpráva. Žijeme v zemi splněných přání! Kdo by si to kdy pomyslel? Zní to téměř pohádkově... Zcela jistě je to důvod k radosti, protože jestliže máme všechno a nic nám nechybí, můžeme být přeci spokojení.

Snad proto nerozumím, proč u nás neustále panuje jakási „blbá nálada“. Proč se na sebe nedokážeme usmívat? Proč jsme věčně „naprudění“ a naštvaní? Proč na nás ta spokojenost a štěstí není vidět? Proč ji nedáme najevo svou radostí? Téměř to vypadá, že neumíme dát najevo spokojenost, anebo že ji dokonce před druhými z nějakého důvodu tajíme.

MOJE SEZNAMY

Na druhou stranu je pro mě takové zjištění těžké, protože zjišťuji, že už nemám kolem sebe lidi, kterým bych mohla jakkoliv udělat radost.

Já sama jsem ve zcela odlišné situaci. Potřebuji a přála bych si spoustu věcí. Proto mám dva seznamy. Jeden se jmenuje „SEZNAM NUTNÝCH VĚCÍ“, kam si zaznamenávám věci, bez kterých se dlouhodobě žít nedá a které nutně potřebuji, ale momentálně si je nemohu dovolit.

Vzhledem k tomu, že si nikdy nekupuji nic, na co nemám a nezadlužuji se různými leasingy a půjčkami a ani nevlastním žádnou kreditní kartu, je pro mě jedinou cestou šetřit. Nestěžuji si, je to moje rozhodnutí. Nekupovat věci na dluh je podle mého správné. Když našetřím potřebnou částku, tak si postupně věci kupuji a pak věci na seznamu s radostí odškrtávám.

Například jsem potřebovala novou postel a matraci. Tu jsem si pořídila vloni. Teď mám na seznamu novou ledničku, která mi pomalu odchází, nové elektrické obvody do bytu či notebook.

Pak mám druhý seznam, který nese název „SEZNAM PŘÁNÍ“, kde jsou položky, které nejsou k životu důležité, ale udělal by mi radost. Například dovolená či nová kuchyňská linka. Tento seznam odpočívá na svém místě a až bude můj první seznam naplněn, vyškrtán a nakonec triumfálně roztrhán, přijde na řadu tento seznam.

Zjistila jsem, že když mám kolem sebe lidi s naplněnými potřebami a kteří nic nepotřebují, jsou přesvědčeni, že ani ti druzí nic nepotřebují. A tak postupně přestávám dostávat dárky, nejen k Vánocům, ale i k narozeninám a svátkům. Musím poctivě přiznat, že dárky jsem vždycky dostávala nesmírně ráda. Užívala jsem si rituál rozbalování, okamžik překvapení, ale také samotný dárek.

Žijeme tedy v zemi, kde se většině lidem žije opravdu velmi dobře, naše potřeby jsou naplněné a užíváme si života. Plníme si přání a sny a možná dokonce často nevíme, co si s našetřenými penězi počít.

KOHO TEDY POTĚŠIT? KOMU MŮŽEME UDĚLAT RADOST?

Dospěla jsem tedy k názoru, že když nemohu udělat radost rodině a přátelům, mohu potěšit ty, kteří tolik štěstí v životě nemají. Dokonce zjišťuji, že mi to přináší obrovskou radost, když mohu někomu pomoci a něco mu darovat.

Našla jsem projekty, které mohu s klidným srdcem podpořit a mám jistotu, že mé finance podpoří to, co je slibováno a nikde se cestou neztratí v cizí kapse.

DĚTSKÝ DOMOV CHARLOTTY MASARYKOVÉ NA ZBRASLAVI

Několik let jsem podporovala Dětský domov Charlotty Masarykové v Praze na Zbraslavi. Pokud byste chtěli podpořit tento projekt, více informací najdete zde: http://www.ddzbraslav.cz/kontakt.php

Jedná se o děti ve věku od jednoho do tří let, které neměly v životě štěstí, aby se narodily do milující rodiny. Vyrůstají tedy v dětském domově, kde se o ně stará vynikající tým lidí, kteří se jim snaží vynahradit to, co jim chybělo a přinést jim dětství, kde by byly radost, zážitky a trochu toho štěstí.

RODINA LYSAKOVÝCH Z KYJEVA

Po mnoha letech jsem se opět setkala se svou nejlepší přítelkyní Viktorií Ovsyannikovou, provdanou Lysakovou. Viktorie žije v Kyjevě se svým manželem Sergejem a mají tři děti, Michaela, Davida a nyní se jim má narodit dcera Gloria. Kromě řádného vzdělání se věnovali také studiu teologie a před několika lety založili církev, kterou dnes navštěvuje asi šedesát lidí. Manželé Lysakovi tuto církev vedou a slouží.

Kyjev je sice vzdálen od válečné zóny na východě Ukrajině stovky kilometrů, přesto je ve vzduchu cítit válka. Manželé Lysakovi měli několik pracovních nabídek ze zahraničí, ale odmítli je.

Lysakovi jsou nadšení křesťané plní naděje a víry. Milují svůj ukrajinský národ a svou zem, kde chtějí žít a sloužit Bohu, i když politická a ekonomická situace v zemi je těžká. Sergej a Viky mají kromě práce v církvi také dvě až tři různá zaměstnání.

Žijeme v České republice, kde je nadbytek všeho. A tak je pro nás těžko představitelné, že někdo nemusí mít věci, které jsou pro nás samozřejmostí, jako jsou třeba boty, žehlička či počítač.

Rodina Lysakových je podle mě právě ta, která uvítá jakoukoliv materiální či finanční pomoc a bude se z ní z celého srdce upřímně radovat. Pokud byste chtěli pomoci také i vy, najdete během pár dnů další informace na mém webu: www.siander.cz

VÁNOČNÍ ČAS JE ČASEM DÁRKŮ A PŘEKVAPENÍ

Není právě vánoční čas o tom, abychom překvapili ty, kteří to nečekají? Abychom udělali radost těm, kteří potřebují pomoc?

Přeji krásné předvánoční čas a splnění všech přání! Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

Fotografie a informace o Dětském domově Charlotty Masarykové jsou dostupné zde: http://www.ddzbraslav.cz/index.php

Fotografie dostupné z Flikr.com zde: www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 24.11.2016 16:28 | karma článku: 14.60 | přečteno: 899x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 209 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.