Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

IKEA stahuje komody Malm kvůli smrti šesti dětí. O co všechno ještě přijdeme?

26. 07. 2016 22:30:00
Švédská IKEA stahuje z USA a Kanady 36 milionů modelů prádelníků a komod Malm. Tento nábytek byl totiž u 41 nehod dětí a šest z nich dokonce zabil. Je nábytek opravdu „zabijákem“? Nebo jsou na vině rodiče? Kde zůstal zdravý rozum?

Švédský nábytkářský řetězec IKEA stahuje 36 milionů šesti modelů prádelníků a komod Malm, které byly vyrobené během let 2002 až 2016. Také stahuje dalších sto jiných modelů prádelníků a komod. Týká se to pouze amerického a kanadského trhu.

Americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC) totiž zaznamenala celkem 41 nehod spojených s tímto nábytkem. Zraněno bylo 31 dětí ve věku od 19 měsíců do deseti let. V šesti případech skončilo zranění smrtí.

CPSC přinesla zjištění, že když není tento nábytek připevněn ke zdi, může se převrhnout na děti. Navíc také mohou vyjet šuplíky ze svého místa.

Děkujeme CPSC za zprávu. Ale domnívám se, že každý rozumný člověk, který se jen trochu zamyslí, musí dospět k závěru, že neupevněný nábytek, který je navíc vyrobený ze dřevotřísky a je tudíž lehký, se může převrhnout.

MÁTE TAKÉ DOMA KOMODU MALM?

Klikněte zde:

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00214553/?query=MALM+Komoda+se+4+z%C3%A1suvkami

SPLŇUJE NÁBYTEK Z IKEA POVINNÉ BEZPEČNOSTNÍ POŽADAVKY?

Zdeňka Pecková, mluvčí IKEA Česká republika uvedla: „Komody IKEA splňují všechny povinné požadavky na stabilitu v EU a v dalších částech světa. Chceme, aby domácnosti byly bezpečné, a proto k nábytku, který by měl být připevněn ke stěně, vždy přidáváme zábranu proti převržení. Připevnění nábytku ke stěně je nedílnou součástí návodu k montáži výrobku.“

Pokud se podíváte na webové stránky s komodami Malm a přečtete si informace o výrobku, dozvíte se o varování a rizicích, které hrozí, jestliže nábytek neupevníte. Také v e-mailingu, který mi z IKEA pravidelně přichází, najdete upozornění týkající se výrobků.

ZA TRAGICKÉ NEHODY NEMŮŽE NÁBYTEK, ALE NEPOZORNÍ RODIČE

Jakkoliv je 41 nehod dětí spojených s nábytkem Malm nešťastných, a zvláště úmrtí šesti dětí tragických, přesto se domnívám, že za těmito zraněními a smrtí nestojí nábytek jako takový. Vinu bych hledala v řadách rodičů. Buď si nepřečetli příbalový leták k výrobkům, nebo zapomněli komody vyrobené z lehké dřevotřísky řádně upevnit, případně to nepovažovali za důležité. V druhé řadě ponechali své děti bez dozoru a tak dětem umožnili, aby šplhaly po komodách a nakonec je na sebe převrátily.

NÁBYTEK NENÍ „ZABIJÁK“

Kdo je tedy vinen? Můžeme označit konkrétní nábytek za „zabijáka“, který nelítostně vraždí batolata a malé děti. Rovněž můžeme obvinit výrobce - stvořitele, v tomto případě řetězec IKEA, že vyrábí nebezpečný nábytek. Je to tak snazší. Možná to může částečně minimalizovat vinu a snížit výčitky svědomí.

NÁBYTEK MŮŽEME POUŽÍVAT DVĚMA ZPŮSOBY

Nábytek sám o sobě nikoho zabít nemůže. Je třeba, aby ho někdo použil. Někdo ho používá způsobem, ke kterému byl určen a tím pádem slouží k dobrému. Já sama jsem dvě komody Malm používala k uskladnění prádla několik let a musím říci, že jsem byla jednoznačně spokojená.

Někdo však může použít komodu k tomu, aby po ní šplhal. Šuplíky použije jako provizorní schůdky k cestě za vytyčeným cílem. Tak patrně využívaly nábytek děti, které se zranily. Ovšem k tomu přece komody navrženy nebyly.

PŘÍKAZY A ZÁKAZY MÝCH RODIČŮ

Jestliže si na něco velmi dobře pamatuji ze svého dětství, pak to byly příkazy, zákazy a rozkazy mých rodičů. Možná si na takové příkazy vzpomenete také. Co mám na mysli? Osvěžím vám paměť! Rodiče mi neustále dokola opakovali: „Na horký sporák nesahej, pálí! Do zástrčky se nesahá! Mokrýma rukama nesahej na elektrické spotřebiče! Dávej pozor na ostré rohy nábytku! Na kliku u dveří se nevěš!“

Jestliže jsem jako malé dítě hlavou narazila o šuplík, když jsem ho vytahovala nešikovným způsobem, pak za to nemohl nábytek Universal. Mohla jsem si za to sama, protože jsem dělala něco, co mi rodiče zakázali.

NESMYSLNÉ SOUDNÍ SPORY

Stahování prádelníků a komod Malm mi připomíná nesmyslné žaloby, kterými Američané zaměstnávají soudy. Například jistá Američanka z Kalifornie zažalovala síť rychlého občerstvení McDonald ́s, že nesnížili obsah tuku v oleji, jak to slíbili již v roce 2001.

Další žaloba, které McDonald ́s ve Spojených státech čelil, byla od americké penzistky paní Liebeck, která si vylila obsah kelímku s kávou do klína a tím se popálila. Soud dal žalobkyni za pravdu a přiznal jí náhradu v celkové výši 2,86 milionu amerických dolarů!

Můžeme obvinit nábytkářské firmy, že se nám díky neustálému sezení na jejich židlích a křeslech a pohovkách dělají křečové žíly. Můžeme obvinit výrobce automobilů, že tloustneme, protože nemáme dostatek pohybu. Můžeme obvinit výrobce nápojů, že po neustálé konzumaci přeslazených nápojů jsme se dopracovali k cukrovce. Kde ale zůstal zdravý rozum?

CO NAPSAT NA ZÁVĚR?

Jak jsem již psala, stahování několika komod a prádelníků se týká pouze Spojených států a Kanady. Nikde jinde na světě se toto zboží stahovat nebude. Takže komody a prádelníky Malm si můžeme vesele kupovat dál. A já jsem tomu ráda!

Možná jsem opravdu staromilec. Možná jsem se měla narodit v jiném století. Přiznávám však, že mám ráda svět, kde zdravý rozum vítězí nad hloupostí. Nenechme si vnutit pomýlený názor, že nábytek, ať již od švédského či jiného výrobce, může zabíjet naše milované děti. Zkusme se dívat na věci s nadhledem a nezříkejme se zodpovědnosti tam, kde nám náleží.

PS: V IKEA jsem si vyhlédla nádherný lustr do obývacího pokoje. Tak jenom doufám, že nikoho nenapadne taková blbost, aby si ho někdo vybral jako svůj smrtící nástroj a pověsil se na něj!

Krásné letní dny a zdravý úsudek k tomu vám přeje vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Článek IKEA kvůli smrti šesti dětí stahuje v USA milióny komod Malm dostupný na novinky.cz. zde:

https://www.novinky.cz/ekonomika/407871-ikea-kvuli-smrti-sesti-deti-stahuje-v-usa-miliony-komod-malm.html

Fotografie Malm komody dostupné na ikea.com zde: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00214553/?query=MALM+Komoda+se+4+z%C3%A1suvkami

Článek (Ne)smyslné americké žaloby Mgr. Jakuba Kolomičenka dostupný na Pravniprostor.cz zde:

http://www.pravniprostor.cz/clanky/mezinarodni-a-evropske-pravo/ne-smyslne-americke-zaloby

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 26.7.2016 22:30 | karma článku: 26.79 | přečteno: 1959x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.