Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kameny zmizelých připomenou oběti II. světové války

8. 10. 2008 16:04:12
Během II. světové války zahynuli v koncentračních táborech nejen Židé, ale i Rómové, homosexuálové, handicapovaní lidé a mnoho dalších, kteří byli perzekuováni kvůli svému přesvědčení. Kameny zmizelých, které budou dnes v Praze slavnostně položeny, připomenou osudy prvních 10 lidí v České republice. Místa, kde tito lidé žili do té doby, než zmizeli v transportech do koncentračních táborů.

Co jsou Kameny zmizelých? Co je Stolperstein? Projekt Kameny zmizelých založil v Německu v letech 1993 až 1994 umělec Gunter Demnig pod názvem Stolperstein. Německý termín STOLPERSTEIN se skládá ze slov STOLPER (zakopnout, škobrtnout) a STEIN (kámen). STOLPERSTEIN můžeme volně přeložit jako „KAMENY, KTERÉ NÁS PŘIMĚJÍ K ZASTAVENÍ“ nebo „KAMENY ZMIZELÝCH“.Gunter

Kdo projekt vymyslel? První kameny umístil Demnig v roce 1995 v Kolíně nad Rýnem, kde zavraždění lidé žili naposledy. Následovalo umístění kamenů v Berlíně a dalších městech.

Kolik kamenů už bylo položeno? Projekt si získal své příznivce a v současné době je umístěno téměř 14 000 kamenů, které nám připomínají smutné lidské osudy v 280 městech Evropy. Mezi státy, kteří se zapojily je Rakousko, Itálie, Holandsko a Maďarsko. Dnešním dnem i Česká republika.stein

V Polsku byl projekt zahájen, ale polská vláda, která dříve souhlasila a vydala povolení k umístění Kamenů zmizelých, nakonec povolení stáhla a projekt zastavila.

Jak vypadají Kameny zmizelých? Jde o betonové kostky, které jsou velké 10 x 10 cm. Na vrchní straně je zasazená mosazná tabulka s údaji o zmizelých – zde žil(a), jména a příjmení, narozen(a) a rok narození, deportován(a) a rok transportu, zavražděn(a) a datum a místo smrti. Na mosazné tabulky vyrývá Demnig a jeho tým základní informace.stein

Jaký je smysl projektu? Připomínáme si životy a osudy konkrétních lidí, jejichž život byl násilně nacistickým rozhodnutím vyrván z běžných životů a poté i ukončen. Jen v Praze žilo v roce 1930 asi 35 450 Židů a většina z nich zemřela v nacistických koncentračních táborech.

Prvním položením kamenem si připomeneme obchodního příručího Maxe Ecksteina. Jeho osud i jméno jsou víc než symbolické. Pokud bychom se pokusili jeho jméno přeložit, pak... ECKSTEIN = ECK (roh, ulice, nárožní, rohový, krajní) + STEIN (kámen, cihla, kostka, kamínek).

Max Eckstein se narodil 17. dubna 1896 v Liběchově, v tehdejším politickém okrese Dubá. Jeho posledním domovem než byl v roce 1941 deportován do koncentračního tábora v polském Lodži, byla Jáchymova ulice 4 na Praze 1.

Kde najdete Kameny zmizelých?

V Praze, Jáchymově ulici 4, kámen Maxe Ecksteina

V Praze, Pařížské ulici 10, kámen Evy Abelesové

V Praze, Bílkově ulici 8, kámen Ericha Spaltera

V Praze, Kozí ulici 5, kámen Sophie Liebenové

V Praze, Rybné ulici 11, kámen Idy Aschenbrennerové

V Praze, Rybné ulici 2, kámen Heleny Winterové

V Praze, Králodvorské ulici 14, kámen Markéty Auerbachové

V Praze, Týnské ulici 9, kámen Benjamina Rosensteina

V Praze, na Ovocném trhu 2, kámen Hanuše Adlera

V Praze, ulici Politických vězňů 12, kámen Mariany Kopecké
S laskavým přispěním Boba Matušky.
www.stolpersteine.com

http://www.jewishmuseum.cz

http://www.kehilaprag.cz/mambo

http://test.reanim.net/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=26

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 8.10.2008 16:04 | karma článku: 18.64 | přečteno: 4582x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 306 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 324 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1353 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 2467 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Zdeněk Sotolář

Války mezi učitelskými spolky aneb Klony útočí

Diskuse o pedagogické komoře nabrala na síle po anketě na webu Česká škola. Příslovečné rukavice se chopila Iniciativa pedagogická komora. Ta o sobě dala vědět především peticí proti tzv. kariérnímu řádu.

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pacient nejde k lékaři proto, aby se léčil, ale proto, aby byl zdráv!

Je to stejné, jako když si jde někdo koupit vrtačku. Nepotřebuje vrtat, potřebuje díru. Slýchám námitky, že výsledky mé práce způsobuje placebo a ne léčení. No hurá! Jsme u podstaty věci.

24.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 513 | Diskuse

Karel Sýkora

Proč na Blízkém východě není a zřejmě nikdy nebude existovat žádný Palestinský stát

Palestinci nebo také Palestinští Arabové je pojem užívaný pro označení skupiny potomků lidí, kteří žili, nebo se do roku 1947 usadili na území Palestiny. Etnicky jsou často egyptského, syrského, nebo jordánského původu.

24.9.2017 v 6:38 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 335 |

Tomáš Hlaváč

Britové Asking Alexandria zažehávají oheň

Po dlouhém čekání Asking Alexandria vydala svůj singl Into The Fire. Po několika týdnech, kdy sociální sítě kapely plnili fotky s tajemným hashtagem Into The Fire, do světa vlétl song, který se stává pilotním singlem k novému albu

23.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 130 | Diskuse

Karel Sýkora

Evangelizace – vypůjčeno od katolíků

Kodex kanonického práva (Codex Iuris Canonici, zkratka CIC) je soubor vnitřních právních předpisů a norem (kanonického práva) římskokatolické církve, závazný pro všechny římské katolíky.

23.9.2017 v 11:36 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 101 |
Počet článků 328 Celková karma 20.23 Průměrná čtenost 5078

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.