Recenze knihy "Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu" od Michala Petrova

Jesenka, Pikao, Bajo, Limana, ruská zmrzlina, Ceres Soft, Astrid, Nivea, Coca Cola, Vinea, Rosana, Solvina, tesilky, igráčci, Merkur… Čtenář znalý historie dobře ví, že tyto potraviny či zboží utvářely náš svět za socialismu.

Ať chceme nebo ne, my, pamětníci, se vzpomínkám na dobu socialismu nevyhneme. Mohou být negativní a můžeme si stěžovat, jak nebylo snadné za socialismu v Československu žít pod vládou jedné strany, jak byl všeho zboží nedostatek a na všechno se musely vystát dlouhé fronty. Výhodou byla známost s prodavačkami v nejrůznějších obchodech, které mohly nedostatkové zboží schovat pod pult.

Minulost však změnit nelze. A jsem si jistá, že když zapátráme v paměti, můžeme si vybavit také věci, na které vzpomínáme s úsměvem na tváři a s jistou nostalgií, ať už to jsou potraviny či věci každodenní spotřeby, které nás obklopovaly.

Mazlavé taveňáčky (až sedmdesát druhů), Jesenka či kakaové Pikao na mlsání, žvýkačky Bajo nebo Pedro, bonbóny Limana, Coca Cola, margarín Ceres Soft, který nesměl chybět v žádné dobře vybavené rodinné ledničce, vánoční kolekce pro děti, krém Astrid, kosmetika Nivea, vůně Rosana, jedinečný československý výrobek Solvina pro pány, tesilové kalhoty, igráčci nebo stavebnice Merkur

Kniha Michala Petrova „Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu“ nás provede tímto obdobím ve dvanácti kapitolách a připomene nám nejdůležitější průvodce našeho života – mléčné výrobky, pečivo, masné výrobky, sladkosti, káva, pití, výrobky od Vitany, drogistické a kosmetické výrobky, tabákové výrobky, hračky a také styl nakupování v období socialismu.

Vezměme zase do ruky síťovku a vzpomeňme si na další z pokynů – tentokrát to bude věta „skoč pro chleba“. To byla šifra. Skočit pro chleba neznamenalo jen jít a koupit chleba, ale často pořídit celý nákup o několika položkách.Michal Petrov

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Autor nás v knize seznamuje nejen s nejrůznějšími výrobky, ale také s osobními vzpomínkami, dobovými vtipy a s humorem nás provází celou knihou.

Kniha je napsána svěžím a chytlavým stylem, takže ač chceme nebo ne, pohltí vás svět vzpomínek a nemůžete se od knihy odtrhnout. Kniha je doplněna nepřeberným množstvím fotografií tehdejších výrobků, ale také autentických reklam na potraviny či zboží.

Každou kapitolu odděluje barevná stránka, která je také návratem do minulosti. Jde totiž o balící papíry z dob socialismu, jak jsme je znali a kupovávali v papírnictvích. 

Jeden z dobových bonmotů spojil kamenné sousoší generalissima Stalina na Letné právě s frontou na maso. A Josif Vissarionovič to měl nejlepší, protože byl ve frontě na řadě jako první.Michal Petrov

Každý podle svého věku, si může najít v knize to „své“. Petrov totiž nejen zmiňuje výrobky či potraviny, ale vykládá jejich historii. Tak kniha připomene vzpomínky nejen opravdovým pamětníkům, ale také těm, kteří byli v době socialismu ještě dětmi.

Kdo z nás ostatně nemiloval gumové rohlíky, které dostal do ruky hned při nákupu v obchodě Pramen? Kdo z nás si nevzpomene na vynikající smetanovou ruskou zmrzlinu, na které si báječně pochutnal, ale přitom byl celý upatlaný od smetany, protože stříbrný obal nedokázal zabránit roztání a vytékání zmrzliny?

Otevřu noviny – Lenin, otevřu rádio – Lenin, otevřu televizi – zase Lenin. Bojím se otevřít konzervu.Okřídlený socialistický vtip

Michal Petrov (*1965) vystudoval VŠE a po převratu v roce 1989 nastoupil do zahraniční rubriky tehdejší Československé televize. Jako její zpravodaj zažil v Německu v 90. letech první vlnu tzv. ostalgie, sentimentálního stesku po fenoménech spojených se zaniklou NDR. Pracoval v ČRo, české redakci BBC a časopise Týden.

Po návratu do ČT se podílel na vzniku zpravodajského programu ČT24. V roce 2008 založil magazín Retro, věnovaného fenoménům 40 let socialismu, za který v roce 2009 získal cenu Televizní akademie Elsa. Na televizní práci Petrov navázal několika knihami Retro ČS, za které získal již několik českých i zahraničních ocenění.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu si oblíbí každý, kdo miluje historii nebo rád vzpomíná. Kniha bude také vynikajícím materiálem pro seznámení dětí s životním stylem za socialismu.

Pěkné jarní dny a krásné vzpomínky na to dobré vám přeje vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

PETROV, Michal. Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu. 1. vydání. Brno: Jota, 2013. 264 stran. ISBN 978-80-7462-422-3.

Fotografie Michala Petrova, knihy a také CV autora je dostupné na Jota.cz zde: https://www.jota.cz/michal-petrov

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 2.6.2016 19:19 | karma článku: 23,83 | přečteno: 1522x
  • Další články autora
  • Počet článků 622
  • Celková karma 14,51
  • Průměrná čtenost 3868x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->