Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy "Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu" od Michala Petrova

2. 06. 2016 19:19:00
Jesenka, Pikao, Bajo, Limana, ruská zmrzlina, Ceres Soft, Astrid, Nivea, Coca Cola, Vinea, Rosana, Solvina, tesilky, igráčci, Merkur... Čtenář znalý historie dobře ví, že tyto potraviny či zboží utvářely náš svět za socialismu.

Ať chceme nebo ne, my, pamětníci, se vzpomínkám na dobu socialismu nevyhneme. Mohou být negativní a můžeme si stěžovat, jak nebylo snadné za socialismu v Československu žít pod vládou jedné strany, jak byl všeho zboží nedostatek a na všechno se musely vystát dlouhé fronty. Výhodou byla známost s prodavačkami v nejrůznějších obchodech, které mohly nedostatkové zboží schovat pod pult.

Minulost však změnit nelze. A jsem si jistá, že když zapátráme v paměti, můžeme si vybavit také věci, na které vzpomínáme s úsměvem na tváři a s jistou nostalgií, ať už to jsou potraviny či věci každodenní spotřeby, které nás obklopovaly.

Mazlavé taveňáčky (až sedmdesát druhů), Jesenka či kakaové Pikao na mlsání, žvýkačky Bajo nebo Pedro, bonbóny Limana, Coca Cola, margarín Ceres Soft, který nesměl chybět v žádné dobře vybavené rodinné ledničce, vánoční kolekce pro děti, krém Astrid, kosmetika Nivea, vůně Rosana, jedinečný československý výrobek Solvina pro pány, tesilové kalhoty, igráčci nebo stavebnice Merkur...

Kniha Michala Petrova „Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu“ nás provede tímto obdobím ve dvanácti kapitolách a připomene nám nejdůležitější průvodce našeho života – mléčné výrobky, pečivo, masné výrobky, sladkosti, káva, pití, výrobky od Vitany, drogistické a kosmetické výrobky, tabákové výrobky, hračky a také styl nakupování v období socialismu.

Vezměme zase do ruky síťovku a vzpomeňme si na další z pokynů – tentokrát to bude věta „skoč pro chleba“. To byla šifra. Skočit pro chleba neznamenalo jen jít a koupit chleba, ale často pořídit celý nákup o několika položkách.

Michal Petrov

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Autor nás v knize seznamuje nejen s nejrůznějšími výrobky, ale také s osobními vzpomínkami, dobovými vtipy a s humorem nás provází celou knihou.

Kniha je napsána svěžím a chytlavým stylem, takže ač chceme nebo ne, pohltí vás svět vzpomínek a nemůžete se od knihy odtrhnout. Kniha je doplněna nepřeberným množstvím fotografií tehdejších výrobků, ale také autentických reklam na potraviny či zboží.

Každou kapitolu odděluje barevná stránka, která je také návratem do minulosti. Jde totiž o balící papíry z dob socialismu, jak jsme je znali a kupovávali v papírnictvích.

Jeden z dobových bonmotů spojil kamenné sousoší generalissima Stalina na Letné právě s frontou na maso. A Josif Vissarionovič to měl nejlepší, protože byl ve frontě na řadě jako první.

Michal Petrov

Každý podle svého věku, si může najít v knize to „své“. Petrov totiž nejen zmiňuje výrobky či potraviny, ale vykládá jejich historii. Tak kniha připomene vzpomínky nejen opravdovým pamětníkům, ale také těm, kteří byli v době socialismu ještě dětmi.

Kdo z nás ostatně nemiloval gumové rohlíky, které dostal do ruky hned při nákupu v obchodě Pramen? Kdo z nás si nevzpomene na vynikající smetanovou ruskou zmrzlinu, na které si báječně pochutnal, ale přitom byl celý upatlaný od smetany, protože stříbrný obal nedokázal zabránit roztání a vytékání zmrzliny?

Otevřu noviny – Lenin, otevřu rádio – Lenin, otevřu televizi – zase Lenin. Bojím se otevřít konzervu.

Okřídlený socialistický vtip

Michal Petrov (*1965) vystudoval VŠE a po převratu v roce 1989 nastoupil do zahraniční rubriky tehdejší Československé televize. Jako její zpravodaj zažil v Německu v 90. letech první vlnu tzv. ostalgie, sentimentálního stesku po fenoménech spojených se zaniklou NDR. Pracoval v ČRo, české redakci BBC a časopise Týden.

Po návratu do ČT se podílel na vzniku zpravodajského programu ČT24. V roce 2008 založil magazín Retro, věnovaného fenoménům 40 let socialismu, za který v roce 2009 získal cenu Televizní akademie Elsa. Na televizní práci Petrov navázal několika knihami Retro ČS, za které získal již několik českých i zahraničních ocenění.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu si oblíbí každý, kdo miluje historii nebo rád vzpomíná. Kniha bude také vynikajícím materiálem pro seznámení dětí s životním stylem za socialismu.

Pěkné jarní dny a krásné vzpomínky na to dobré vám přeje vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

PETROV, Michal. Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu. 1. vydání. Brno: Jota, 2013. 264 stran. ISBN 978-80-7462-422-3.

Fotografie Michala Petrova, knihy a také CV autora je dostupné na Jota.cz zde: https://www.jota.cz/michal-petrov

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 2.6.2016 19:19 | karma článku: 20.02 | přečteno: 1221x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 200 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.