Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co je to evangelium?

28. 03. 2016 21:18:00
Slavíme velikonoční svátky, ale opravdu víme, co je jejich smyslem? Pomlázka, koleda, vajíčka... Svátky jara? Nebo je to dobrá zpráva o Ježíši Kristu? Evangelium? A co je vlastně evangelium? Jak se nás osobně týká?

VELIKONOCE V POHANSKÉM POJETÍ

Velikonoce více, než kdy jindy přímo vybízejí k tomu, aby se člověk zamyslel nad tím, proč takový svátek v kalendáři vlastně je, co znamená a proč bychom jej měli slavit. Většina lidí kolem mě, ať už rodina, známí či kamarádi, nebo sousedé, netuší, co znamenají Velikonoce a jaký byl a je jejich pravý význam.

Když jsem se ptala lidí kolem, tak mi všichni jednotně říkali, že velikonoční svátky jsou především dny, kdy nemusí do práce a mají volno, aniž by si museli brát dovolenou. Děti mají tři dny prázdnin. To je ten horší případ.

V lepším případě jsou lidé přesvědčeni o tom, že se jedná o svátky jara, které slavíme tím, že obarvíme vajíčka, dětem koupíme velikonoční nadílku, zakoupíme či ručně upleteme vrbové pomlázky pro koledování na velikonoční pondělí. Zvláště vyšlehání pomlázkou má podle nejrůznějších pověr ženy, dívky a holčičky omladit a otevřít pomyslné dveře plodnosti v budoucnu. Všemi těmito zvyky jaro, které je obdobím obnovy, zeleně, zrození a teplých slunných dnů, přivítáme.

Tyto a další tradice však nemají s Velikonocemi nic společného. Jedná se o pojetí svátků v ryze pohanském duchu, ačkoliv je takovým způsobem slavíme celá léta (často i křesťané) a vůbec se nad tím nepozastavujeme.

PRAVÝ VÝZNAM VELIKONOC

Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem. Ježíš z Nazaretu začal svoji službu zhruba ve třiceti letech. Povolal dvanáct učedníků, kteří mu byli nejblíž a všude ho doprovázeli. Ježíš tři roky kázal, vymítal démony, uzdravoval nemocné, křísil mrtvé a konal dobrodiní všude, kam přišel. Po třech letech služby byl křivě židovskou Veleradou obviněn, obžalován za rouhání, prokurátorem Pontiem Pilátem zbičován a odsouzen k smrti ukřižováním.

Ježíš už během svého života předpovídal, že zemře, ale také, že třetího dne vstane z mrtvých. Což se také během Velikonoc (latinsky pascha, řecky πάσχα – pascha, hebrejsky פֶּסַח‎‎ pesach – přechod, přejití) stalo.

Evangelium není jenom souhrn těchto faktů. Evangelium je dobrá zpráva o tom, že naše hříchy a zároveň spravedlivý trest za ně, který si právem zasluhujeme, vzal na sebe jednorozený Boží Syn, Ježíš, který nikdy nezhřešil. On si to vyměnil s námi.

Před pár dny jsem objevila zvěst evangelia velmi jasně a srozumitelně vysvětlenou v tomto videu na YouTube:

Je to dobrá zpráva o tom, že díky Ježíši, který porazil smrt svým vzkříšením z mrtvých, můžeme i my mít věčný život. Stačí jenom vyznat Ježíše jako svého Pána a Spasitele a odevzdat mu svůj život. To je nový začátek pro nás, šance pro každého.

„Vyznáš-li svými ústy Ježíše jako Pána a uvěříš-li ve svém srdci, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, budeš spasen.“ (List Římanům 10,9)

Během Velikonoc si křesťané po celém světě připomínají nejen ukřižování Božího Syna Ježíše, ale také jeho slavné zmrtvýchvstání. To je radostná zpráva, evangelium.

Krásné velikonoční svátky Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Video:

Evangelium, The Gospel, Eric Ludy dostupné na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=2ZHcczgN_Zw

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 28.3.2016 21:18 | karma článku: 23.69 | přečteno: 624x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.