Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakým rizikem bude registr kompletních dat o zdraví nás všech?

11. 03. 2016 23:06:00
Schválený zákon o zdravotních službách umožní zřízení registru kompletních údajů všech pacientů a zdravotníků v celé ČR. Jaké je riziko úniku citlivých dat? Jak registr zasáhne do naší osobní svobody? Jak je možné data zneužít?

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 9. března 2016 novelu vládního zákona o zdravotních službách, která umožní shromažďovat kompletní údaje o všech pacientech i zdravotnících České republiky.

VŠECHNA DATA O PACIENTECH A ZDRAVOTNÍCÍCH

Data by měla být k dispozici lékařům, aby jim usnadnila administrativní činnost a poskytla přehled o pacientech, lécích a úkonech, které pacienti podstoupili a kdo úkony vykonal.

Ministerstvo zdravotnictví by data poskytovalo vybraným společnostem, které by mapovaly, v jakých zařízeních jsou pacienti léčeni, zda jsou hospitalizace efektivní, nebo kde je potřeba posílit počty lékařů pro pacienty.

Nápad ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD zprůhlednit zdravotnický systém se jeví na první pohled jako rozumný a úsporný. Ovšem k získání dat a jejich vyhodnocování by stejně dobře mohla posloužit data získaná jinými způsoby a data anonymní.

Rozhodně není potřeba mít kompletní přehled o všech pacientech v České republice a jejich stálých diagnózách, trvalých medikacích, současném stavu, dispenzární péči, operacích, hospitalizacích...

Novela vládního zákona se tak jeví spíše jako účelový registr citlivých dat o všech pacientech a zdravotnících v České republice. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o citlivá data každého z nás. Ostatně znáte ze svého okolí člověka, který nikdy nebyl u žádného lékaře?

KAŽDÝ SOFTWARE MÁ SVÉ CHYBY

Nemusím být ajťákem, abych věděla, že každý registr funguje na základě softwaru, který má své chyby, je zranitelný a napadnutelný hackery, když si to vytyčí jako zajímavý cíl. I sebelepší software má své slabiny a je jenom otázkou času, kdy je někdo objeví.

ZNÁMÝ AMERICKÝ THRILLER „THE NET“

Schválená novela o zdravotních službách mi připomíná americký thriller „The Net“ (Síť) z roku 1995 se Sandrou Bullock a Jeremy Northamem v hlavních rolích.

Pro ty, kteří film nikdy neviděli, nebo již zapomněli hlavní zápletku, připomínám, o čem film je:

Angela Bennettová (Sandra Bullock) je půvabná mladá žena. V Los Angeles, kde už pár let bydlí, ji však vůbec nikdo nezná. Jejím jediným zájmem, prací, ale také koníčkem je totiž počítač. Před monitory počítačů a notebooky tráví všechen svůj čas. Po internetu si objednává pizzu i teplo domácího krbu, v počítačové síti nachází zábavu i přátele. Po mnoha letech práce odjíždí Angela na dovolenou do Mexika, kde se seznámí se sympatickým Jackem Devlinem (Jeremy Northam), s nímž prožije vášnivou noc. Krásný večer se však rychle mění v strašlivou noční můru. Ukáže se, že Jackovi jde pouze o disketu se softwarem, kvůli které je ochoten zabíjet. Ze dne na den se Angela ocitá ve světě, kde není nic, jak bývalo – jméno, příjmení, bydliště, číslo sociálního pojištění, zaměstnání – všechno je uloženo v počítačích. Z Angely Bennettové se stává Ruth Marxová. Identita, kterou někdo záměrně vytvořil, patří k ní. Počítače tady totiž nejsou jen od toho, aby lidem ulehčovaly život. Mohou sloužit také rafinovaným zločincům, kteří hodlají ovládnout svět velkého byznysu. A mohou sloužit i k tomu, aby jedna příliš zvědavá mladá žena byla vymazána ze světa. Angela se s tím nehodlá smířit a snaží se vymyslet plán, jak získat zpět svou identitu, ale každý, kdo jí chce pomoci, vzápětí umírá. Nastává boj, v němž odhodlaná žena musí uplatnit všechnu svou inteligenci a odvahu, aby uhájila svou identitu i holý život.

Americký film, ačkoliv byl natočen před jednadvaceti roky, nadčasově zachycuje, jak je jednoduché zneužít jakákoliv data jakéhokoliv člověka.

Zcela ukázkově je ve filmu odstraněn přítel Angely Bennettové proto, že někdo v počítačovém systému záměrně zamění aspirin za lék, na který je muž alergický. Angela odveze přítele do nemocnice, kde mu je poskytnuta lékařská pomoc a pacient je stabilizován s tím, že bude brzy propuštěn. Ovšem na noční směnu přichází jiná zdravotní sestra, která mu nasadí opět infúzi obsahující lék, na něž je alergický. Zdravotní sestra neudělá chybu, jenom se řídí daty, která si přečetla o pacientovi v počítači. Ty ovšem opět někdo pozměnil. Přítel Angely umírá.

Ani ve filmu nebylo jistě původním záměrem zneužití dat pacientů, ale zkvalitnění péče.

ÚSTAVNÍ STÍŽNOST

Úniku či zneužití citlivých dat se nebojím jenom já, ale také někteří poslanci, kteří chystají ústavní stížnost. Mezi takové patří poslanec třeba Ludvík Hovorka z KDU-ČSL.

Registr, který by poskytoval veškeré informace o pacientech (stálé diagnózy, trvalé medikace, přítomný stav, dispenzární péče, operace, hospitalizace...) přitom již někteří lékaři užívají nyní.

Žijeme ve světě, který je plný hrozeb a přejeme si udělat maximum pro to, aby náš život byl bezpečnější. Přitom chceme, aby naše životy byly co nejjednodušší a nejpříjemnější. Kupujeme zdravotně ověřené potraviny, nejlépe biovýrobky, instalujeme antivirové programy do svých počítačů, chytrých telefonů a tabletů, ve svých domech a bytech instalujeme ochranné systémy proti zlodějům, bezpečnostní kamery nás sledují na každém rohu, podstupujeme nejrůznější preventivní programy... Ovšem ruku v ruce s hrozbami a bezpečností a zjednodušením životů se vzdáváme osobní svobody, kterou nakonec zaplatíme ze svých daní. Stojí nám to za to?

Krásné dny i bez registrů, které by obsahovaly všechna data o našem zdraví, vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Ukázka filmu The Net na YouTube dostupná zde: https://www.youtube.com/watch?v=46qKHq7REI4

Děj filmu The Net a foto na CSFD.cz dostupný zde: http://www.csfd.cz/film/21988-sit/prehled/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 11.3.2016 23:06 | karma článku: 33.75 | přečteno: 2658x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.