Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze na knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy“

22. 02. 2016 16:56:00
Knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy“ obohatí každého, kdo si dokáže představit, že by se ocitl v extrémních podmínkách, aniž by si to naplánoval předem a připravil se na to. Nečekejte na krizové situace!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Již nějakou dobu slýchám z různých stran, že svět zasáhne hospodářská krize nevídaných rozměrů, která ovlivní dění všech států a způsobí chaos. Položila jsem si tedy otázku: Jsem na nouzový stav připravena? Odpověď byla jednoduchá: Ne.

Vzhledem k tomu, že jsem vyrůstala v domě na panelovém sídlišti velkoměsta a celý život žiji ve velkých městech, pokud bych se dostala do extrémních podmínek, bylo by to pro mě dost těžké. Navíc se nepovažuji za dobrodruha a ke kempování, trampování či jinak podobně trávenému času pod širým nebem, mě to nikdy netáhlo.

Ostatně kolik z nás dokáže zapálit oheň v přírodě jenom s tím, co má k dispozici? Kolik lidí dokáže chytnout rybu, aniž by byli rybáři s kompletní výbavou? Kdo z nás by si uměl poradit, jak a z čeho přežít v extrémní situaci na sídlišti, když by nebyl k dispozici plyn, elektřina, teplé topení a k dispozici bohatě zásobené supermarkety zbožím od rána do večera? Co bychom jedli, když bychom všechny zásoby doma spotřebovali?

Tyto a další důvody mě vedly k tomu, že jsem si opatřila knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy“.

10 KAPITOL

Kniha nás provede deseti důležitými oblastmi, se kterými bychom se mohli v životě setkat:

  1. Turistika
  2. Kempování
  3. Vaření
  4. Rybaření
  5. Horolezectví
  6. Na kole po horách
  7. Kánoe a kajaky
  8. Počasí
  9. Mapy a navigace
  10. Nebezpečí a mimořádné situace

POZITIVA KNIHY

Kniha, která je, jak již z názvu napovídá, obrazovým průvodcem, je právě z hlediska uvádění teoretických rad do praxe velmi cenná. Jde o knihu, která názorným způsobem stovek kreseb ukáže, jak by se například měl nahodit prut do vody, nebo jak co nejšetrněji vytáhnout rybářský háček z prstu, když jste se na něj nechtěně nabodli.

Osobně jsem byla nadšená kapitolami o rybaření, které by mi umožnili v případě krize pomoci ulovit ryby. Najdete totiž nejen to, co potřebujete k chytání mít jako rybáři, ale také to, co můžete použít, nebo si to vyrobit doma v extrémních podmínkách. Kapitola je doplněna informacemi, kdy a kde ryby berou nejčastěji a také, jak připravit rybu od té chvíle, kdy ji vylovíte až po onen vzácný okamžik, kdy leží připravená ke konsumaci na talíři.

Pokud byste měli problém se zabitím ryby - což je u mladých lidí, kteří nevyrůstali na statku či nedojížděli na příležitostné návštěvy k babičce a dědečkovi, kteří by chovali zvířectvo, normální – kniha přináší opět náhradní řešení.

Musím se přiznat, že ačkoliv jsem původně vyučená kuchařskému řemeslu, nikdy jsem žádné zvíře vlastní rukou podříznout nemusela. Ostatně i já jsem vždy pracovala s „hotovým masem“, které jsem si nejdříve kupovala zabalené v papíře a nyní v plastové vaničce v supermarketu.

Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem neohroženým hrdinou, který by se postavil zvířeti a prostě je kvůli hladu zabil. Ovšem jak se říká: „Extrémní situace si žádají extrémní řešení.“ Takže uvidíme!

Jestliže se necítíte na ulovení a zabití většího zvířete, mohou vás v extrémních situacích udržet při síle a při životě drobní živočichové. Jsou cenným a poměrně vysokým zdrojem bílkovin - např. červi, šneci, slimáci, pavouci, ponravy, sarančata či termiti. Autoři knihy nás ani v této kapitole nenechají na holičkách, jak si je připravit.

Nabízí několik rad, co je důležité, abychom si pochutnali – tedy co odtrhnout, co nejíst, kterého živočicha je lepší konzumovat syrového a kterého radši tepelně upraveného a jaký způsob by byl nejideálnější. Třeba u takového sarančete musíte utrhnout křídla, tykadla a nohy. Nejlepším způsobem pro konzumaci je usmažení sarančete, protože tak zabijete všechny parazity.

Velmi mě obohatila 10. kapitola - Nebezpečí a mimořádné situace - varuje před životem nebezpečnými savci, mořskými a vodními živočichy, plazi a rostlinami, které se vyskytují na všech kontinentech. V případě nouze, kdy člověk hledá, čím by nasytil hladový žaludek, je dobré takový seznam mít! U všech živočichů a rostlin se rovněž dozvíme informace, jaké zdravotní komplikace by mohly nastat po kontaktu s nimi a zda existuje protilék.

NEGATIVA KNIHY

Jediné negativum knihy spatřuji v tom, že na některých místech jsou pod českými popisky původní anglické.

PRO KOHO JE TATO KNIHA?

Knihu „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy“ bych doporučila všem, kteří nechtějí nechat nic náhodě a touží být připraveni na případy krize či extrémní podmínky, do kterých se můžeme snadno dostat.

Kdo z nás si ostatně může být jistý, že při odjezdu z báječné dovolené u moře, dorazí bezpečně autobusem až na letiště a neskončí někde v poušti? Jak přežít v africkém podnebí či pralese? Co dělat, když si vyrazíte v létě do českých hor na krásnou pěší túru a zabloudíte v lese, kde nebudete mít signál pro svůj mobil? Zcela jistě vás napadnou desítky dalších případů...

„Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy“ je díky svému obrazovému zpracování vhodný nejen pro dospělé, ale také pro větší děti. V každém případě jde o knihu, která se v domácí knihovně neztratí a dříve či později najde své uplatnění.

Krásné dny bez katastrof a extrémních podmínek vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy pro novodobé dobrodruhy. 1. Vydání, Svojtka & Co., s.r.o., Praha: 2012. 383 stran. ISBN: 978-80-256-0828-9

Fotografie knihy „Obrazový průvodce, přežití v přírodě, rady a tipy“ dostupné zde: http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3065-obrazovy-pruvodce-preziti-v-prirode-rady-a-tipy-pro-novodobe-dobrodruhy.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 22.2.2016 16:56 | karma článku: 17.38 | přečteno: 468x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 209 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.