Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Přemožen Boží dobrotou“ od Wolfharda Margiese

10. 02. 2016 16:16:00
Co je to Boží dobrota? Co znamená, že Bůh je milosrdný? Jak se může z nudné a těžkopádné modlitby, kterou si chceme „odbýt“, stát vzrušující chvíle, na kterou se začneme těšit? To nám přináší kniha Wolfharda Margiese.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Útlá knížka od pastora (ale také psychiatra) Wolfharda Margiese „Přemožen Boží dobrotou“ patří k mým nejmilejším. Ačkoliv jsem ji měla celá léta v knihovně, celé roky jsem se neměla k tomu, abych ji přečetla. Teprve před devíti léty jsem si na ni udělala čas a zcela mě uchvátila! Od té doby se k ní v určitých životních situacích stále vracím.

Jedná se o křesťanskou literaturu, která má jediný a přesto zcela nádherný cíl - představit nám Boží dobrotu.

„Můžeme být jenom tak silní ve víře, jaké je naše poznání o Boží dobrotě! Spolehneme se na něho (Boha) jenom do té míry, do jaké víme, že od něho nepřichází nic zlého a nic hrozivého, a že i když jsme se provinili, jsme u něj zcela a úplně v bezpečí. Vina se v našem nitru projeví jako nepokoj a napětí; od něho, našeho dobrotivého Pána, však trest nepřijde. Trest byl vložen na něj, na Ježíše, a proto ani v případě našeho hříchu Bůh k dalším trestům nesáhne.“

Wolfhard Margies

KŘESŤANSKÝ ŽIVOT BEZ BOŽÍ DOBROTY JE OBTÍŽNÝ

Ačkoliv jsem evangelikálním křesťanem mnoho let a pravidelně jsem navštěvovala v průběhu svého života několik církví, musím s lítostí napsat, že jsem nikdy neslyšela kázání o Boží dobrotě. Ani jsem nebyla svědkem žádné diskuse lidí, kteří by se bavili o tom, jak je Bůh dobrotivý, milostivý a milosrdný.

Po mnoha letech následování Ježíše Krista bez této znalosti mohu napsat, že taková víra v mém životě nenesla téměř žádné dobré ovoce. A naopak. Zcela zásadní zlom v mém životě nastal poté, co jsem si knihu „Přemožen Boží dobrotou“, přečetla.

Pochopená a přijatá Boží dobrota postupně změnila můj vztah k Bohu, kterého jsem začala vnímat jako milosrdného Boha, jehož plány se mnou jsou v každém případě dobré a dokonalé. Změnil se můj vztah ke mně samotné, začala jsem přijímat s láskou a větším pochopením lidi, kteří mě sebevíce dříve iritovali a manipulovali mě. Také jsem mohla začít z celého srdce odpouštět druhým jejich prohřešky vůči mně.

Wolfhard Margies (*1938) absolvoval všeobecné lékařské vzdělání, následně získal odbornosti ve vnitřní medicíně a specializoval se na psychoterapii. Pracoval jako internista v Berlíně. Na to navázala činnost v oblasti pastýřské péče v rámci svazku evangelických svobodných sborů. Od roku 1981 je vedoucím a pastorem Gemeinde auf dem Weg (Sbor na cestě). Margies je autorem mnoha knih, které se zabývají převážně teologickými tématy a věnují se psychoterapeuticko-pastýřským otázkám. Se svojí manželkou Christou má pět dospělých dětí.

„Prokazování dobrodiní je projevem Boží dobroty.“

Wolfhard Margies

O ČEM JE KNIHA?

Knihu, čítajících pouhých osmačtyřicet stran, rozdělil Margies na čtyři kapitoly:

  1. Láska proměňuje charakter
  2. Ještě více dobroty
  3. Od Boží dobroty k rozkoši v Bohu
  4. Ve věku milosti

CO JE BOŽÍ DOBROTA ČI MILOSRDENSTVÍ?

Margies nás nejprve seznamuje s tématem Boží dobroty či milosrdenstvím, jak ho můžeme nalézt ve Starém a Novém zákoně. Na biblické postavě krále Davida, který byl vyučen v Božím milosrdenství a uplatňoval jej v životě jako nikdo jiný, nás vyučuje v rozsahu Božího milosrdenství a jak jej můžeme uplatňovat.

Poté nás Margies přivádí ke klíčovým veršům, Žalmů 37, 4: „Kochej se v Hospodinu a dá ti žádosti tvého srdce,“ a 20,5: „Kéž ti Hospodin dá, po čem tvé srdce touží, kéž splní každý tvůj záměr!“ a prakticky nás dovádí k myšlenkám, že jestliže opravdu známe Boží dobrotu, můžeme si přát a žádat cokoliv budeme chtít.

"Bůh však chce naše prosby vyslyšet. Chce, aby radost, kterou v Něm máme, vyslyšením našich proseb rostla a byla naplněna."

Wolfhard Margies

Cesta k výsledkům vede přes vytrvalou a upřímnou modlitbu, ve které poznáváme nejen samotného Boha jako Dárce, ale právě jako dobrého Boha, který nás miluje a má pro nás za všech okolností jenom to nejlepší.

Jsou to závratná zjištění a poznatky, které jsem vyzkoušela sama ve svém modlitebním životě a které fungují. Mají moc změnit také váš život! Toto učení si však nevymyslel autor knihy, ale převzal ho z Bible.

Modlitba, která je pro mnoho lidí nudnou a těžkopádnou chvílí bez viditelných výsledků, kterou si mnozí chtějí prostě „odbýt“, se tak stane vzrušující chvílí, na kterou se začneme těšit a která nás změní v opravdové modlitebníky. Víc než viditelné výsledky nás však změní očekávání na Boha a nový rozměr vztahu s Ním, viditelný výsledek je spíše třešničkou na dortu, bonusem, který dostaneme nakonec.

„Boží slovo v žádném případě nesvádí ke změkčilosti a nasládlosti. Kdo je následuje, plave proti proudu. Musíme však podtrhnout, že každý obrat k Ježíši a každé setrvávání u něj má smysl v jeho laskavosti a dobrotě. Protože je dobrotivý, je pro nás dobré, abychom k němu přišli, zůstávali u něho a pluli proti proudu.“

Wolfhard Margies

POZITIVA A NEGATIVA KNIHY

S radostí mohu napsat, že žádná negativa jsem v knize neobjevila. Jazyk je srozumitelný a téma podané pochopitelnou formou.

Ačkoliv se jedná o knihu vydanou jako samizdat, stále je k dostání. Byla patrně vytištěna v obrovském nákladu. Necelých třicet korun za knížku, která tolik obohatí váš život, je více než symbolická.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Přestože se jedná o knihu ryze křesťanskou a se zcela duchovním tématem, doporučila bych knihu nejen křesťanům, ale také všem, kteří by se rádi seznámili s Bohem. Ostatně Boží dobrota je tím nejlepším začátkem vztahu s Bohem, jaký může být.

Krásné dny a mnoho Božího požehnání vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

MARGIES, Wolfhard. Přemožen Boží dobrotou. 2. vydání. Praha: Vydavatelství Logos, h.z., 1990. 48 stran. Samizdat.

Informace o knize „Přemožen Boží dobrotou“ jsou dostupné zde:

http://obchod.juda.cz/?66,p%D8emo%8Een-bo%8E%CD-dobrotou

Fotografie pastora Wolfharda Margiese dostupná zde:

http://aufbruch-verlag.de/autoren/wolfhard-margies/

Curriculum vitae Wolfharda Margiese dostupný zde:

http://obchod.juda.cz/?margies-wolfhard,24

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 10.2.2016 16:16 | karma článku: 13.88 | přečteno: 347x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 200 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.