Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy Lídy Merlínové – „Jedna ze sta“

2. 02. 2016 17:05:00
Pojďte se zasnít u ženského románu Lídy Merlínové ze třicátých let XX. století „Jedna ze sta“. Prvorepubliková éra, podmanivé prostředí filmových ateliérů, pražských kaváren, svět dam a gentlemanů... A lásky, jak jinak.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Ženský román od Ludmily Pecháčkové (napsáno pod pseudonymem Lída Merlínová), „Jedna ze sta“ patří k mým nejoblíbenějším, ke kterým se ráda vracím. Poprvé jsem jej četla asi ve třinácti letech, naposledy před pár dny.

V románu nacházím lásku mnoha podob, jak ji popsala autorka. Největší prostor dává první velké lásce, kterou nachází hlavní hrdinka příběhu Lojza Jansová.

Ke knize se vracím, když potřebuji „vypnout“ a uniknout do jiného času (prvorepublikového Československa) a uprchnout do jiného světa (lákavého světa Barrandovských filmových ateliérů a pražských kaváren).

V neposlední řadě si román ráda přečtu, když potřebuji povzbudit a motivovat se v učení cizích jazyků (hlavní hrdinka se naučila sama tři jazyky během pár let).

V ateliérech se stále milovalo, nenávidělo, pomlouvalo a rozcházelo a všechny filmy pojednávaly o lásce. Pavlátovi se již z toho slova dělalo špatně, zvláště když viděl, jak se zneužívá a využívá, jak špatně se mu rozumí a jak málo opravdové lásky je na světě.

Jedna ze sta, Lída Merlínová

POSTAVY KNIHY

Červenou knihovnou, kterou kniha „Jedna ze sta“ bezesporu je, zachycuje pět let života tří ženských hrdinek. Hlavní postavou je Lojza Jansová, patnáctiletá, nezaměstnaná, nedostatečně vystudovaná dívka, která musela v tíživé rodinné situaci odejít z doma a najít domov v ženském pensionátu Lada. Vysoká, hubená dívka s hlubokým hlasem, na svůj věk velmi vyrovnaná a rozumná, ale jak si všichni myslí a někteří říkají – beznadějně ošklivá.

Božka Čížkovská je pětadvacetiletá pěkná brunetka. Je učitelkou, která se konečně po mnoha letech strávených na vesnicích vrací do vytoužené Prahy.

Oslnivě krásná je dvacetiletá blondýnka Maryna Nováková, která absolvovala hudební konzervatoř, klavírní a varhanické oddělení, a právě hraje v několika kostelech na mších.

Každá ze tří žen má jiné přání – Lojza touží po práci, která by jí zaplatila bydlení, nejnutnější výdaje a zbylo jí alespoň tolik, aby si mohla koupit mléko a chleba v automatu Koruna na Václavském náměstí. Každou volnou chvíli, když právě neshání zaměstnání, věnuje obchodní korespondenci a učení se cizím jazykům, které by jí pomohly najít dobrou práci. Uvědomuje si tvrdou realitu života a musí se především uživit a postarat se o sebe.

Božka během dne učí ve škole v Radotíně, odpoledne si kupuje nové šaty a večery tráví v pražských kavárnách, biografech a na výstavách. Doufá, že zde narazí na muže svého života, za kterého by se provdala a založila rodinu.

Maryna se nechá zastupovat v kostelech při mších studenty z konzervatoře a sama během dopoledne dlouho vyspává, aby byla svěží na večerní a noční život ve společnosti. Je obklopena mladými muži, kteří jsou oslněni její krásou, ona jimi však pohrdá, protože není přece krásná jen tak pro nic a pro nikoho obyčejného! Touží se dostat k filmu a je si jistá, že je to jen otázkou času.

Po pěti letech... Z Lojzy se stane úspěšná překladatelka tří jazyků a později osobní asistentka ředitele filmových ateliérů. Božka si v honbě za ženichem nechá poplést hlavu ženatým mužem a tvrdě na to doplatí a Maryna přijde ve své lehkovážnosti o jisté gáže v kostelech.

Zatím se ti dva pokoušeli něco jíst a bylo to marná námaha: Když je člověk zamilovaný, ztrácí chuť k jídlu a když je v přítomnosti milované osoby, pak nemůže jíst vůbec. Snad i to patří k lásce. Přestali tedy předstírat hlad a chuť a pokoušeli se mluvit.

Jedna ze sta, Lída Merlínová

Jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi Lojzou a o dvacet let starším a světově známým kameramanem Karlem Pavlátem. Jak tento vztah dopadne? Má naději na budoucnost? A čím vším musí projít tři mladé ženy, aby se změnily ve svém náhledu na sebe sama i okolí a nalezly pro sebe toho pravého muže?

STYL A JAZYK KNIHY

Román „Jedna ze sta“, jenž vznikal ve třicátých letech minulého století, je napsán češtinou té doby, někdo by řekl archaickým jazykem. Děj knihy je skvěle vystaven a dostatek přímé řeči zrychluje tempo románu.

Kniha nádherně zachycuje prvorepublikové období s prosperitou a úspěchem, který se skrývá za tvrdou prací, ale ukazuje i chudobu a nouzi. Autorka, která v té době žila, velmi trefně popisuje, jakou moc měly (a mají) peníze a konexe ve společnosti, ale také jak cenné bylo dobré jméno a pověst, čest gentlemanů, hodnota manželství...

Ludmila Pecháčková, rozená Skokanová (*3. 2. 1906 Praha – 11. 7. 1988†) byla česká subreta, tanečnice, žurnalistka a spisovatelka, autorka nenáročné, zejména milostné četby, dívčích románů, knih pro mládež a životopisů významných osobností. Publikovala pod pseudonymem Lída Merlínová. Vystudovala dramatickou konzervatoř, krátce působila jako elévka v Národním divadle a v operetním souboru olomouckého divadla. V roce 1939 zfilmoval Vladimír Slavínský její román „Zlatý člověk“. V Olomouci vedla soukromou taneční školu a po roce 1945 v Praze působila jako učitelka tance.

KOMU BY SE TATO KNIHA MOHLA LÍBIT?

Romantický příběh „Jedna ze sta“ je pro ženy, které se rády zasní a zamilují. Kniha je z edice „do kabelky“, tedy ideální červená knihovna pro chvíle, které mají ženy jenom pro sebe.

Krásné a romantické dny vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

MERLÍNOVÁ, Lída. Jedna ze sta. 3. Vydání, Praha: Nakladatelství Ivo Železný, 1991, 170 stran. ISBN: 80-7116-025-3

Životopis Ludmily Pecháčkové je dostupný na Wikipedii zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludmila_Pech%C3%A1%C4%8Dkov%C3%A1

Fotografie Barrandovských filmových ateliérů je dostupná na iDNES.cz zde:

http://zpravy.idnes.cz/barrandovske-ateliery-stoji-uz-80-let-nemci-tu-tocili-falesna-vitezstvi-13u-/domaci.aspx?c=A111123_1689440_praha-zpravy_sfo

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 2.2.2016 17:05 | karma článku: 13.30 | přečteno: 302x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 209 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.