Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohou se vám ztratit peníze v bance? Ve Fio bance ano

29. 01. 2016 15:45:00
Paní Nováková si založila účet u Fio Banky. Přicházel jí tam každý měsíc důchod a ona si vybírala peníze v hotovosti. Jednou však někdo z banky vybral z jejího účtu v 28.000 Kč. Banka nekomunikuje a nereaguje. Co bude dál?

JAK TO VŠECHNO ZAČALO...

Celý příběh začal hledáním nové banky. Můj dobrý přítel mi nadšeně referoval o Fio bance, kde si v roce 2014 založil účet. Banka má kamenné pobočky, žádné nesmyslné poplatky, výběry z bankomatů zdarma, jednoduché internetové bankovnictví, kde může klient velice příjemným způsobem vyřešit vše, co potřebuje. K Fio bance přešla i matka přítele. Dobré zkušenosti s bankou trvající dva roky a celková spokojenost mého přítele a jeho rodiny hovořily za vše.

Začala jsem se zajímat o výpovědní lhůtu ve své bance a zjišťovala podmínky pro založení účtu ve Fio bance. Jednoho dne mi ale přítel zavolal a řekl mi, že se jeho matce, říkejme jí třeba paní Nováková, ztratily peníze z jejího účtu.

KDYŽ SE VÁM ZTRATÍ PENÍZE VE VLASTNÍ BANCE?

Jak ztratily? Peníze se přece jenom tak snadno neztratí?! Člověk si dělá většinou obavy, aby nevytratil nešťastnou náhodou peněženku (a to i s kartou), nebo mu omylem nevypadla bankovní karta při placení u pokladny, anebo aby nějaký cizí člověk nezahlédl PIN při výběru hotovosti z bankomatu. Ale bát se, že bych o peníze mohla přijít ve vlastní bance? To mě nikdy nenapadlo.

PŘÍPAD OKRADENÉ DŮCHODKYNĚ

Paní Nováková využívala služeb na pobočce Fio Banky na Praze 4 - Budějovické. Pravidelně každý měsíc jí přicházel do banky důchod a ona si na pobočce vybírala určitou částku v hotovosti.

Totéž udělala i v květnu 2015, kdy si vybrala z účtu v hotovosti 5700 Kč na pobočce Budějovická. Po šesti měsících při kontrole internetového bankovního výpisu z účtu zjistila, že ve stejný den byl z jejího účtu proveden další výběr v hotovosti, ale tentokrát to bylo mnohem více, 28.000 Kč.

Tento výběr byl učiněn čtyři minuty po prvním výběru, ovšem neprovedla jej paní Nováková ani její syn, který má k jejímu účtu oprávnění.

Paní Nováková podala v této věci v listopadu 2015 prostřednictvím internetbankingu reklamaci, která však nebyla ani konce ledna 2016 vyřízena.

Jedinou reakcí ze strany Fio banky byla výzva doručená paní Novákové 30 dní po podání reklamace (tedy poslední den pro vyřízení reklamace podle reklamačního řádu banky) k doplnění informací o výběru. Banka se zajímala, zda to opravdu nebyla sama paní Nováková, nebo její syn, kteří tuto částku vybrali.

Paní Nováková odpověděla Fio bance negativně a od té doby ji už nikdo nekontaktoval. V polovině ledna 2016 žádala paní Nováková o podání informace (formou e-mailu) o průběhu vyřizování reklamace, ale její žádost zůstala opět bez odpovědi. Banku se následně pokoušel kontaktovat také syn paní Novákové a žádal o schůzku, opět bezvýsledně.

ČESKÁ BANKA PŮSOBÍCÍ NA TRHU OD ROKU 2010

V případě české Fio banky nejde o malý peněžní ústav. Působí na finančním trhu v České republice od roku 2010 a v roce 2012 měla Fio banka už 200.000 klientů.

JAK ODHALIT KRÁDEŽ PENĚZ ZE STRANY ZAMĚSTNANCE?

Ačkoliv jsem v bance nikdy nepracovala, existují opatření, která má každá banka. Neumím si třeba představit, že by Fio banka nebyla pojištěna proti krádežím svých zaměstnanců.

Každá banka má rovněž nainstalovaný kamerový systém, který monitoruje nejen pohyby klientů v bance, ale svých zaměstnanců na pobočkách. Cožpak neexistuje kamerový záznam ze dne, kdy byla paní Nováková v bance pro výběr hotovosti? Záznam by zcela jistě odhalil, že ani její syn si za jejími zády nešel vybrat peníze, jak se na to banka ostatně ptala.

Paní Nováková si v květnu 2015 vybrala hotovost ve výši 5700 Kč na pobočce Fio Banky, to je možné jedině na základě rukou vyplněného papírového příkaz k výběru hotovosti z účtu. Následně si hotovost u přepážky, kde ji obsloužil zaměstnanec Fio banky, vyzvedla.

Jako obyčejný smrtelník si kladu zcela základní otázky: Cožpak neexistuje druhý příkaz k výběru hotovosti z účtu paní Novákové ve výši 28.000 Kč? A jestliže ano, kdo jej podepsal, když ne paní Nováková?

Nehledě na to, jak dlouho má banka povinnost archivovat papírové příkazy k výběru hotovosti z účtu?

V neposlední řadě si kladu otázku, cožpak je tak těžké zjistit, kolik zaměstnanců pracovalo v inkriminovaný den v květnu 2015 na pobočce Fio Banky Budějovická? Kdo konkrétně pracoval na přepážce, kde si paní Nováková vybrala hotovost? Kdo jí peníze vyplatil a jak se tento zaměstnanec banky jmenoval?

SELHÁNÍ JEDNOTLIVCE, NEBO CELÉ BANKY?

Občas se stane, že selže zaměstnanec, to se dá pochopit. Ale co dělat, když ani po deseti týdnech, kdy se vám v bance ztratí peníze, téměř nikdo nereaguje? To se pak jedná o selhání banky jako takové.

Paní Nováková dosud nemá žádné zprávy o tom, jak se vyřizuje její reklamace. Pustil se někdo do interního vyšetřování zaměstnanců? Kdo jí vybral 28.000 korun z jejích úspor? Dostane své peníze zpět? Jestliže ano, tak kdy? Faktem zůstává, že se jí dosud nikdo za ztrátu peněz neomluvil.

CO DĚLAT, KDYŽ FIO BANKA NEREAGUJE?

Zatím to vypadá, že se paní Nováková bude muset svých práv domáhat soudní cestou, podáním žaloby v občanskoprávním řízení. Dočká se paní Nováková výsledku, když se jedná o dámu, které je více jak osmdesát let?

Jak můžeme vědět, že zaměstnanec banky, který připravil paní Novákovou o 28.000 korun, stále nepracuje na pobočce Fio banky Budějovická? Když Fio banka nekomunikuje s paní Novákovou, jste si jistí, že bude komunikovat s vámi, když se také vám z bankovního účtu ztratí vaše úspory? Kdybych já byla klientem Fio banky, asi bych si šla okamžitě zkontrolovat výpisy z účtu.

CO DODAT ZÁVĚREM?

Jestliže jsem uvažovala o založení účtu u Fio banky, definitivně jsem to zamítla. Příběh paní Novákové jsem si nevymyslela, ale jedná se o skutečnou klientku Fio Banky. Před pěti dny jsem se obrátila o vyjádření k této kauze na tiskové oddělení Fio banky, ale člověk kompetentní v komunikaci s médii, pan Zdeněk Kovář, se dosud neozval. Zdá se tedy, že mlčet je nevyřčeným krédem Fio banky...

Krásné dny a úspory v bezpečí u dobré banky vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Logo Fio banky dostupné na www.google.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 29.1.2016 15:45 | karma článku: 29.71 | přečteno: 2508x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.