Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Presidentské tanečky kolem Mynářovy prověrky

18. 01. 2016 22:50:00
Člověk by si myslel, že slovo českého presidenta Miloše Zemana má svou váhu a bude platit. Ovšem jak si můžeme všimnout na příkladu jeho kancléře Vratislava Mynáře, člověk míní a president mění – jak se mu to hodí.

Když se v březnu 2013 stal pánem na Hradě a zároveň českým presidentem Miloš Zeman, jmenoval Ředitelem kanceláře presidenta republiky – tedy kancléřem, Vratislava Mynáře. Nejprve Zeman, ale i Mynář shodně tvrdili, že prověrka pro vykonávání funkce není podle Zákona 114/1993 Sb. o Kanceláři prezidenta republiky podmínkou. A měli oba pravdu.

President Zeman pak názor změnil a nejvyšší prověrku IV. stupně (přísně tajné) začal po Mynářovi požadovat. Prověrka od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) by totiž umožnila Mynářovi přístup k utajovaným dokumentům.

Mohl by zastupovat presidenta na klíčových jednáních, např. na projednávání informací od zpravodajských služeb, Bezpečnostní rady státu, zasedání EU či NATO. Bez prověrky to nelze.

Přestože prověrku president po Mynářovi požadoval, s podáním žádosti na NBÚ otálel dalších devět měsíců. Média sledovala Mynářovo konání, spíše nekonání, ohledně prověrky, stejně jako president.

"Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď prověrku dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného."

President Miloš Zeman, Parlamentní listy, 2013

V prosinci 2013 Mynář o prověrku IV. stupně (přísně tajné) sice požádal, ale v roce 2014 vyšlo najevo, že neposkytl NBÚ všechny podklady, které jsou pro prověřování důležité. Mynář je dodal až koncem roku 2014 po upozornění NBÚ, kdy mu hrozilo, že bude žádost zastavena.

Předpokládala bych, že pro obdržení prověrky udělá Mynář maximum, ale celou dobu to tak nevypadalo. Stejně jako otálení s vyzvednutím doporučeného dopisu od NBÚ, nebo oddalování sdělení výsledku řízení NBÚ tím, že Mynář si sice dopis vyzvedl, ale dosud ho neotevřel.

Umíte si představit člověka, kterého dlouhé měsíce prověřuje NBÚ na nejvyšší stupeň utajení, následují měsíce čekání, jak to dopadne a nakonec si takový člověk nechce ani otevřít obálku od NBÚ s výsledkem? Zdá se, že Mynář nepatří mezi zvědavé lidi, jemně řečeno.

Jaký byl závěr tohoto dlouhého příběhu prověřování ze strany NBÚ, slibů ze strany Mynáře a pohrůžek ze strany presidenta? Mynář prověrku na IV. stupeň ani po téměř dvou letech nedostal.

Člověk by si myslel, že president, který celou dobu bedlivě sledoval dění kolem Mynářovy prověrky a zároveň hrozil jeho odvoláním, své slovo splní. Proč? Protože by jeho slova měla platit? Protože president sám avizoval, že v takové funkci chce mít člověka s nejvyšším stupněm prověření?

Zdá se tedy, že president míní a své názory časem mění. Není to ostatně poprvé. Otázkou je - kdy myslí svá slova president Zeman vážně a kdy si z nás, obyvatel České republiky, dělá legraci? A jak to poznáme?

Oblíbený muž, Vratislav Mynář, má nakonec své místo na Hradě jisté a zůstane za všech okolností. Jak ostatně president Zeman řekl pro E15.cz: „Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo.“

Presidentské tanečky, které se odehrávají na Hradě kolem Mynáře a na očích české veřejnosti jsou dle mého nedůstojné. Nikdo by se přeci na pana presidenta nezlobil, kdyby zcela otevřeně přiznal už při svém zvolení do funkce, že Mynář je pro něj tak důležitým člověkem, že si ho na Hradě nechá po celou dobu svého volebního období, ať už je jeho minulost, obchodní vztahy, finance či majetek jakéhokoliv původu.

Krásný zimní den vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

Citace presidenta Miloše Zemana pro Parlamentní listy dostupná zde: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-Kancler-Mynar-si-musi-co-nejrychleji-dodelat-proverku-291262

Citace presidenta Miloše Zemana pro E15.cz dostupná zde: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/mynar-proverku-nedostal-zeman-na-hrade-vzdy-najde-dustojne-misto-1230774

Fotografie Vratislava Mynáře od Davida Sedleckého je z Wikipedie dostupná zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vratislav_Myn%C3%A1%C5%99#/media/File:V_Myn%C3%A1%C5%99.JPG

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 18.1.2016 22:50 | karma článku: 35.06 | přečteno: 883x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.