Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italský, americký a český plán na zhubnutí kil

8. 09. 2008 17:09:04
Ministerstvo zdravotnictví ČR přišlo před pár dny s tím, že je třeba skoncovat s českou obezitou. Resort chce připravit akční plán na zhubnutí. Ale jak toho docílit? Jestliže shodíte například v Itálii během měsíce pár kilogramů, dostanete zaplaceno 50 eur. A jako bonus ještě 200 eur, jestliže si váhu udržíte! USA nabízejí pro změnu hubnutí na vojenském táboře s přísným instruktorem a nefalšovaným drilem. Co pro nás vymyslí ministerští úředníci? A jak bych zatočila s českou obezitou já?

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta jsou začátky projektu teprve v začátcích. Ministerští úředníci hodlají založit vlastní webové stránky, kde se dozvíme o zdravém způsobu života, stravě, cvičení a také o škodlivých návycích. Do projektu se zapojí přední čeští odborníci na zdravou výživu a vysvětlí, jak se zdravě stravovat, více se pohybovat a přizpůsobit příjem a výdej v energie.

V mnoha českých rodinách došlo po roce 1989 k radikálním změnám, přesto je to málo! Zaměnili jsme nezdravé salámy za různé druhy šunky, hlavní pokrmy připravované z vepřového masa jsme nahradili lehčím kuřecím či krůtím, plnotučné mléčné výrobky jsme odlehčili light výrobky a přikoupili jsme ovoce a zeleninu nejrůznějšího druhu.

Česká republika je v počtu tlouštíků na předním místě v celé Evropě. V současné době je u nás 21 % mužů a 31 % žen, kteří jsou obézní. Když ale sečteme nadváhu a obezitu, dostaneme se u žen k číslu 68 %, u mužů dokonce na 72 %. Ve východní Evropě trpí obezitou zhruba 40 % žen.

Corpulence Protože jsem ani po třech týdnech nedostala z ministerstva zdravotnictví jinou odpověď, než se chystá schůzka odborníků na výživu, nezbývá mi než vám představit hubnoucí projekty, které jsou úspěšné v zahraničí. A také jsem vymyslela vlastní hubnoucí projekt, který vám představím ke konci blogu.

Starosta italského města Varallo Gianluca Buonanno vymyslel pro svých 7 500 občanů hubnoucí projekt. Buonanno vytáhl do boje proti kilogramům nadváhy se svými spoluobčany. Chtějí ukázat celé Itálii, že nad obezitou zvítězí. V Itálii je v současné době 35 % obyvatel s nadváhou nebo obezitou.

Varallo Podmínky jsou jednoduché. Pokud jste muž, pak musíte během jednoho měsíce shodit čtyři kila. Když se vám to podaří, dostanete od starosty Buonanna 50 eur. Pokud jste žena, stačí tři kila dolů. Bonusem pro Italy, kteří si udrží stabilní váhu dalších pět měsíců, je 200 eur.Do projektu se přihlásilo mnoho Italů v celém městě. Sám starosta Buonanno shodil šest kilogramů. Od začátku motivační hubnoucí akce uplynul rok. Bylo by zajímavé zjistit, kolik Italů a Italek si udrželo štíhlou linii a kolik z nich získalo 250 eur...

Ve Spojených Státech sice nevyinkasujete za shozené kilogramy dolary, ale zhubnete na vojenském táboře pod dohledem instruktora a ještě za to rádi zaplatíte. Zhubnete, protože "boot camp", je tábor, kde si sáhnete na dno svých sil. Původně se jednalo o intenzivní tréninkový program pro armádu Spojených Států.

Program je mírnější verzí toho vojenského a je určený pro každého. Ať jste mladý sportovec, důchodce na penzi nebo žena po mateřské dovolené. První den účastníky otestují instruktoři na fitness testech a zařadí je do skupin. Instruktoři, kteří dohlížejí na klienty, mají preferovat osobní přístup ke každému a bude brán i ohled na zdraví. Ale ne na počasí. Protože se bude běhat, hrát týmové hry, dělat lehy-sedy, dřepy nebo trénink v písku či v kopci za každého počasí. Takže boot camp vás natolik zocelí, že znovu posílí vaši psychiku, odhodlání a utvrdí vás v tom, že svou váhu snížíte stůj co stůj.

Jestliže vás zaujal "boot camp" natolik, že byste si ho rádi vyzkoušeli na vlastní kůži, pak nemusíte truchlit, že nežijete v USA. Cvičení už našlo své obdivovatele i v ČR a na Praze 4 – Braníku ho organizuje Jakub Makalouš.


Vycházejme z toho, že boj s nadbytečnými kilogramy sváděl téměř každý v této zemi. Vítězů není příliš. Z toho můžeme usoudit, že zvolit správný přístup s přihlédnutím k individuálnímu zdravotními stavu je velmi obtížné. Zhubnout je také snazší, než si váhu stabilně udržet.

Velmi se mi líbí pořad, který se opět vrátil po letních prázdninách na obrazovky televize Prima, „Jste to, co jíte“. Pod odborným dohledem MUDr. Kateřiny Cajthamlové se člověk dozví jaký má krevní tlak, puls a ve kterých proporcích těla má usazeno nejvíce tuku. Odborník na dietní stravování stanoví ve spolupráci s doktorkou Cajthamlovou jídelníček, ve kterém dojde k omezení tuků a umělých sladidel. Nesmí ale chybět dostatek bílkovin, ovoce, zeleniny a minerálních vod.

Mistr světa ve sportovním aerobicu dvojic David Huf vám předvede nejvhodnější cviky pro vaši postavu. Aby toho nebylo málo, Cajthamlová občas provede nečekanou inspekci, zda člověk dodržuje stanovená pravidla. Často jsou pak výsledkem nejen shozené kilogramy, ale i dar, který bude i nadále člověka motivovat ke správné výživě, např. rotopéd či multifunkční parní hrnec.

A jaký projekt bych navrhla pro ministerstvo zdravotnictví já? Přišla bych se zajímavou celonárodní reklamní kampaní. Ta by měla na billboardech, v televizi, rozhlase, v novinách i na internetu oznámit, že každý, komu se podaří zhubnout pod dohledem odborného lékaře kilogramy navíc a dostane se na optimální váhu, získá kupón na 5000 korun.

Úmyslně nepíši nic o čase, protože u každého je optimální váha někde jinde, stejně jako startovní čára. V současné době jsou v nemocnicích oddělení, která se zabývají obezitou. Proto není třeba speciálně zvyšovat počty lékařů. Jestliže by ale zájem předčil očekávání, ihned by se počty lékařů a dietologů musely nutně navýšit.

A proč právě 5000 korun? Domnívám se, že pokud člověk zhubne, pak musí zároveň řešit i oblečení a obuv. Míry se přirozeně zmenšují a kupón by měl zajistit, že „nový člověk“ si bude moci za odměnu dopřát nejen změnu šatníku, ale i celé image. Kupón je jasný. Kdyby šlo o hotové peníze, hrozilo by riziko obětování na nezdravou potravu nebo odvod do rodinného rozpočtu. Což by zase snížilo motivaci hubnoucího a bojujícího člověka.

Možná někoho napadne: „To nás ale každý člověk, který zhubne, vyjde pěkně draze!“ Určitě ne! Položme si otázku: Která onemocnění jsou způsobená v důsledku nadváhy a obezity? Např. cukrovka, infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, onemocnění cév, nespavost, onemocnění pohybového ústrojí...

Jestliže bychom teď pro zdraví svých českých spoluobčanů obětovali ze státního rozpočtu na jednoho člověka 5000 korun, nevyšlo by nás to mnohem levněji než v budoucnu? Za 10, 20 nebo 30 let? Nejenže bychom pomohli změnit smýšlení celé generace o zdravém stravování, ale také bychom snížili mnohamiliardové výdaje na nemoci v důsledku nadváhy a obezity. Stačí si jen spočítat, kolik stojí lékařské ošetření, medikamenty a lázeňské pobyty pro lidi, které jsou pak nezbytné. Znovu připomenu, co jsem psala na začátku. V současné době máme v ČR 68 % u mužů a 72 % žen s nadváhou a s obezitou.


http://www.obezita.cz/http://zdravi.idnes.cz/vojensky-tabor-nova-metoda-hubnuti-du8-/hubnuti.asp?c=A070827_144644_hubnuti_skrhttp://www.iprima.cz/index.php/plain_site/content/view/full/42976

http://zdravi.idnes.cz/za-shozena-tri-kila-padesat-eur-dme-/hubnuti.asp?c=A070814_210502_hubnuti_skr

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 8.9.2008 17:09 | karma článku: 15.18 | přečteno: 2375x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 304 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1339 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 2414 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 831 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jak dlouho večeříte?

Zatímco u nás je umění žít, jehož součástí je požitek z jídla a posezení u stolu s přáteli, trochu zdiskreditované, středomořské národy jsou v něm naopak mistři.

19.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 153 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 640 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jana Slaninová

Na italský kafe se nespěchá

Polední pauza mezi školením. V hlavě mi drnčí paragrafy a potřebuju setřást tu monotónnost. Vyrazím do ulic a v prvním bistru chňapnu sendvič. Pomalu se s ním loudám ulicí, kde sídlí knihovna a tiskárna pro nevidomé.

19.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 478 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.18 Průměrná čtenost 5090

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.