Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holocaust? Židé si za něj prý mohli částečně sami…

12. 01. 2016 17:10:00
Tak to si myslí několik dotázaných dospívajících a mladých lidí z dokumentu ČT „Osvětim - Katarína Grünsteinová vzpomíná...“ Neměly by být součástí výuky dějepisu na středních školách návštěvy v koncentračních táborech?

27. leden je Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Vloni jsem při příležitosti 70 let od konce II. světové války shlédla na ČT2 dokument„Osvětim - Katarína Grünsteinová vzpomíná...“. Dokument o továrně na smrt natočilrežisér Karel Fuksav roce 2005.

Jedna z přeživších, Katarína Grünsteinová, nás provází nejen svými vzpomínkami, ale zároveň i koncentračním táborem v Osvětimi a názorně popisuje, jaký vypadal její běžný život od roku 1942 při jejím příjezdu do tábora až do roku 1945.

Osobní příběh Kataríny Grünsteinové je sám o sobě velikým utrpením. Měla ohromné štěstí, které mnozí neměli, Osvětim přežila. Vrátila se po osvobození tábora domů, vdala se a založila rodinu. Po padesáti letech se vrátila se štábem ČT do Osvětimi, aby oživila pro další generace bolestné vzpomínky na tři roky, které tam prožila.

Celý dokument „Osvětim - Katarína Grünsteinová vzpomíná...“ můžete shlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1030342333-osvetim-katarina-grunsteinova-vzpomina/

Každý příběh, který jsem kdy četla, viděla či slyšela z koncentračního tábora mě vždy hluboce zasáhl u srdce, šokoval a vryl se mi do paměti. Stejně i tento.

Na začátku a v průběhu dokumentu se kameraman vydává do škol a ulic, aby se zeptal dospívajících dětí a mladých lidí, zda ví, co byl holocaust a koncentrační tábory. Několik mladých lidí o holocaustu slyšelo, jiní však s neznalostí a s úsměvem na rtech zařazují období holocaustu do období komunismu.

Jiní studenti, kteří se o dějinách II. světové války rozhovoří více, však šokují svými „znalostmi“ ještě více. Domnívají se, že za utrpení shoa mohl nejen tehdejší vůdce Třetí říše Adolf Hitler, ale také svým dílem Židé sami. Jinak by se to přeci stát nemohlo... Vina je přeci vždycky na obou stranách!

Další ze studentů se otevřeně před kamerou zamýšlí nad tím, co se dnes člověk dozví za informace o II. světové válce z médií a dochází k názoru, že se jedná i dnes částečně o propagandu, a tudíž se informacím o holocaustu příliš věřit nedá.

Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.

George Santayana

Jestliže je dnes možné, aby si dospívající a mladí lidé mysleli, že za utrpení během shoa a vyvraždění šesti milionů Židů mohou částečně sami, pak rodiče i učitelé dějepisu selhávají. Selhali nejen oni, ale i my všichni jako společnost.

27. leden jako Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je příležitostí, abychom si připomněli historii shoa a neopakovali ji už znovu.

Dobrou znalost historie nám všem přeje bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

Fotografie a dokument České televize jsou dostupné na webu ČT zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1030342333-osvetim-katarina-grunsteinova-vzpomina/

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 12.1.2016 17:10 | karma článku: 27.90 | přečteno: 1361x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.