Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze – „Základy křesťanského života“ od Dereka Prince

25. 10. 2015 18:24:00
Kniha biblického učitele a kazatele Dereka Prince „Základy křesťanského života“ přináší komplexní a podrobné učení o šesti základech křesťanské víry. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o křesťanské víře, ale báli jste se zeptat!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Během svého života jsem jako věřící člověk přečetla několik knih a slyšela různá kázání na téma základy křesťanské víry. První kázání jsem slyšela před dvaadvaceti lety, ale později jsem dala přednost knihám, které mi umožnily podrobné a individuální studium.

Každé z kázání či knih obsahovalo něco zajímavého a bylo originální. Ale „Základy křesťanského života“ od celosvětově uznávaného učitele Bible, misionáře a letničního kazatele Dereka Prince, pro mě osobně byly nejlepší.

Pokud se mě tedy někdo zeptá - „Jakou literaturu bych měl začít číst po vydání svého života Ježíši Kristu?“ – poradila bych mu kromě každodenního studia Bible právě tuto knihu. Rovněž bych knihu doporučila všem, kteří se zajímají o křesťanskou víru, učení, hlubší znalosti Bible, anebo teprve koketují s vírou.

„Žijeme v civilizaci poznamenané materialismem, lhostejností, kompromisy a mravním a duchovním úpadkem. Může něco zarazit postup tohoto úpadku a obrátit naši generaci zpět k Bohu?“

Derek Prince

ŠEST ZÁKLADŮ UČENÍ VÍRY

Ačkoliv se totiž jedná o těchto šest základů víry, které jsou stanoveny v biblickém Listu Židům 6,1 – 2 – pokání z mrtvých skutků, víra v Boha, učení o křtech, vkládání rukou, vzkříšení z mrtvých a věčný soud - přesto hlubokým rozborem biblických textů, výklady hebrejských či řeckých slov z původních originálních knih Bible a vysvětlením míst v kontextu celé Bible, hluboce přesahuje nejen základní učení o křesťanské víře, ale obohacuje a rozšiřuje dosavadní poznatky a víru.

Kniha poskytne odpovědi na tyto a další otázky: Co je pokání? Jaké účinky má Bible? Jak se naděje odlišuje od víry? Jak vypadá "mrtvá víra"? Jaká jsou dvě velká přikázání Nového zákona? Proč je láska naplněním zákona? Jaký je rozdíl mezi křtem Jana Křtitele, křtem utrpením, Kristovým křtem a křtem v Duchu svatém? Proč by měli všichni mluvit jazyky? Jaký byl smysl Letnic? Co jsou duchovní dary a komu je Bůh dává? V jakém období proběhne vzkříšení? Proč budou všichni vzkříšeni a v jakém pořadí? Proč jsou v Bibli tři různé typy křesel soudů - soudná stolice Kristova, trůn velebnosti Kristovy a veliký bílý trůn? Co je místo odloučených duchů, ohnivé jezero a peklo?

Derek Prince (*1915 – 2003†) se narodil v Indii britským rodičům. Získal univerzitní vzdělání v řečtině a latině na Eton College a Cambridge University ve Velké Británii. Byl odborným asistentem v oboru starověké a moderní filosofie na univerzitě King ́s College. Vystudoval hebrejštinu a aramejštinu na Hebrew University v Jeruzalémě. Kromě toho ovládal mnoho moderních jazyků. Jako voják britské armády se v roce 1941 setkal s Ježíšem Kristem, což zásadně změnilo jeho život. Stal se biblickým učitelem a jeho každodenní rádiové vysílání „Dnes s Derekem Princem“ zasahuje více, než polovinu světa. Napsal 50 knih, nahrál 450 audio kazet a 150 videokazet. Mnoho z nich bylo přeloženo do více než 80 jazyků. Je uznávám všemi denominacemi.

„Bez obživujícího vlivu Ducha svatého je duchovní stav člověka stavem smrti. Je mrtvý vůči Bohu a vůči duchovním skutečnostem. Hřích, spravedlnost a soud pro něho nemají žádný význam ani pro něho nejsou žádnou realitou.“

Derek Prince

KLADY A NEGATIVA KNIHY

Kniha je velice dobře rozčleněna a text je strukturovaný (což je u knihy, která má 416 stran nezbytné), ostatně tak jako všechny knihy tohoto autora. Přestože jde o knihu, která jde v daných křesťanských základech opravdu do hloubky, je napsána srozumitelným jazykem a je opravdu pro každého. Není to kniha pouze pro intelektuály, jak by se mohlo zdát.

Negativum spočívá ve stylistických korekturách. V textu jsou desítky chyb, které poněkud snižují mistrovsky napsané dílo.

„Stav, v jakém člověk zemře – stav jeho duše při smrti – rozhoduje, jaký bude jeho stav po celou věčnost. V tomto ohledu je každá duše zodpovědná pouze za sebe, pouze za svůj vlastní stav.“

Derek Prince

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Dovoluji si tedy tvrdit, že „Základy křesťanského života“ nejsou pouze velice důležitou a potřebnou četbou pro křesťany začátečníky, ale také pro ty, kteří jsou věřící mnoho let. Ostatně kdo z nás čte Starý zákon v hebrejském a Nový zákon v řeckém originálu?

Tato kniha mi rovněž poskytla komplexní učení o vzkříšení z mrtvých a věčném soudu, kterým se mnoho pastorů a kazatelů z hlediska obtížnosti vyhýbá.

Knihu jsem přečetla v českém jazyce, ale je dostupná i v desítkách dalších jazyků.

Příjemný podzimní čas a spasenou duši Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Odkazy a fotografie:

Webové stránky a CV na Derek Prince Ministries dostupné: http://www.derekprince.cz/index.html

PRINCE, Derek, Základy křesťanského života. 1. Vydání, Kontakt cz, s.r.o., vydavatelství Postilla, Doubek: 2006. 416 stran. ISBN 80-86442-37-3

Foto dostupné z webové stránky Wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/Derek_Prince

Fotografie knihy dostupná z webové stránky Dobré knihy.cz - http://www.dobreknihy.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=009&lngDepartmentID=4

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 25.10.2015 18:24 | karma článku: 15.26 | přečteno: 513x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 200 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.