Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se Lobkovicové dosud nepřihlásili o svůj majetek?

16. 10. 2015 22:07:00
Někdo nemá celý život nic, někdo vlastní hrad. Jako třeba rodina Lobkowiczů, které patří hrad Střekov. Zjistila jsem, že jim patří i dalších sedm nemovitostí na Střekově, o kterých zřejmě nevědí. Dosud se o ně totiž nepřihlásili.

Od dětství jsem snila o tom, že najdu poklad. Třeba ukrytý někde pod uvolněným starým trámem na staré zatuchlé půdě, nebo při rytí půdy na zahrádce... Dosud se tak nestalo. Jako věčný snílek a optimista si stále říká, že co není, neznamená, že se to nemůže stát v budoucnosti.

SEZNAMY NEMOVITOSTÍ ÚZSVM

Nedávno jsem narazila na seznam nemovitostí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vyhledala jsem si Ústecký kraj, kde žila jedna část mé rodiny, a stáhla jsem si tabulku v souboru excelu.

V tomto seznamu jsem hledala, zda náhodou neobjevím nemovitost – pozemky, zahrady či polnosti, které by patřily v minulosti mé rodině, ale nějakým nedopatřením o ně přišla. Byly nám navráceny na základě vlastnického práva, ale dosud jsme se o ně jako vlastníci nepřihlásili. Štěstí jsem neměla, nic jsem nenašla.

NEMOVITOSTI PATŘÍCÍM LOBKOVICŮM

Objevila jsem však něco jiného. Zjistila jsem, že na seznamu nemovitostí ÚZSVM pro Ústí nad Labem je uveden čtyřikrát jako oprávněná fyzická osoba Lobkovic von Fürst Ferdinand Zdenko, který má vlastnické právo k „zahradě“ a dalším třem nemovitostem majetkům (které jsou definovány jako dvě „jiné plochy“ a „ostatní komunikace“).

Jedná se o čtyři majetky, které jsou v katastrálním území Ústí nad Labem - Střekov, kde stojí mimo jiné hrad Střekov. Ten patří již od roku 1563 právě Lobkowiczům. Po roce 1989 restituoval hrad William Lobkowicz, nyní je soukromým majetkem Martina Lobwkovicze. O hrad Střekov se stará L. E. Holdings s. r. o..

Dále jsem našla, že v již v zmíněném seznamu ÚZSVM je třikrát uvedena jako oprávněná právnická osoba Správa hradu Střekov Ústí nad Labem, které patří další tři majetky (dva jsou definovány jako „trvalé travní porosty“ a „zahrada“). Rovněž se jedná o pozemky v katastrálním území Ústí nad Labem - Střekov.

Je možné, že současný hradní pán hradu Střekov Martin Lobkowicz neví o tom, že mu náleží ještě sedm nemovitostí? Anebo se pletu - a není Lobkovic jako Lobkowicz?

Ovšem Lobkovicové nejsou jediní, kteří se nepřihlásili o své nemovitosti. Seznamy ÚZSVM, ke kterému se dosud vlastníci nepřihlásili, obsahoval zhruba před rokem stotisíc nemovitostí bez vlastníků.

PODÍVEJTE SE NA SEZNAMY ÚZSVM, ZDA I VY NEVLASTNÍTE NEMOVITOSTI

Možná si také vy vzpomínáte, že vaše rodina před lety vlastnila nějaké pozemky. Pak se podívejte na stránky ÚZSVM, kde najdete důležité informace o nemovitostech a jak je získat zpět: http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2140-0-85/

Seznamy nemovitostí z celé České republiky najdete ve formátu excel zde: http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2138-0-85/

CO SE STANE, KDYŽ SE VLASTNÍK O SVÉ NEMOVITOSTI NEPŘIHLÁSÍ?

Pokud se nepřihlásí vlastník nemovitosti nejpozději do 31. 12. 2023, uběhne lhůta daná zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a tento majetek přejde na stát. Po tomto datu by případný vlastnický nárok na nemovitost musel být prokázán pouze pravomocným rozhodnutím soudu.

Krásné podzimní dny a mnoho nemovitostí vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

Hrad Střekov - http://www.hrad-strekov.cz/

Fotografie dostupné z: www.google.cz

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je dostupný na:

http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2140-0-85/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 16.10.2015 22:07 | karma článku: 13.02 | přečteno: 1313x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 215 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.