Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Čas Robinsonů“ od Pavlíny O´Toole

26. 06. 2015 18:57:00
Pavlína O ́Toole přichází se svým prvním románem „Čas Robinsonů“. Máte rádi napínavé a dobrodružné čtení? Příběh českého manželského páru, který se usadil za oceánem, aby si splnil svůj americký sen. Ale násilí? To v plánu nebylo..

JAK JSEM SE DOSTALA KE KNIZE

První kapitolu knihy jsem od Pavlíny O ́Toole četla ještě dříve, než kniha spatřila světlo světa. Už tehdy mě zaujalo, jak bloggerka, která se dosud věnovala psaní poměrně krátkých textů, dovedla mistrně vystihnout těžký osud týrané manželky a matky čtyř dětí. Velmi se mi kniha líbila. Po více než roce jsem dostala knihu a s chutí jsem se do ní začetla.

O ČEM JE KNIHA?

Když se mladá manželka a matka Petra Tomanová stěhovala na začátku 90. let z Čech do Ameriky, vezla si s sebou i svůj vlastní sen - vzdělat se, podnikat a zajistit svým dětem tu nejlepší budoucnost.

O několik let později si na drahé a náročné stadium vydělává úklidem domácností bohatých Američanů, po nocích se učí na zkoušky, stará se o děti a domácnost, a s vypětím všech sil se snaží na svůj původní sen dosáhnout.

Zároveň ji ale tíží dominantní a násilné chování manžela Richarda, které ji svazuje a táhne zpět, ale ona řešení tohoto problému stále odkládá. Celá rodina tak žije pod neustálým tlakem strachu a obav z budoucnosti. Jednoho dne se ale okolnosti dramaticky změní a Petra je donucena jednat, aby neztratila úplně vše, včetně svých dětí a vlastního života. Tolik obávaný krok do neznáma spustí lavinu událostí, které již nelze zastavit.

„Každý má v životě záruku, že se přinejmenším jednou narodí a jednou zemře. Takový člověk se může počítat mezi miláčky Štěstěny, protože nemalý počet jedinců si musí projít několika narozeními a několika umíráními, než přijde to poslední.“

Pavlína O ́Toole

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Hlavní hrdinkou je manželka Petra Tomanová vychovávající s manželem Richardem čtyři děti, devatenáctiletého syna Davida z Richardova prvního manželství a tři jejich děti, třináctiletého Marka, devítiletého Pavlíka a čtyřletou Verunku.

Richard údajně pracuje ve své vlastní stavební firmě, ale ve skutečnosti tvoří většinu jeho příjmů ukradené a vzápětí prodané věci v bazarech. Neváhá okrást svou vlastní ženu o šperky a několik cenností, které jí zbyly po předcích, nebo dokonce obrat své děti o dárky, které jim dříve daroval k narozeninám či Vánocům.

Kdo by pochyboval o tom, že Richard není hlavou rodiny, toho k takovému smýšlení donutí, když ne psychickým násilím (týráním, manipulací, vydíráním a ponižováním), tak zcela jistě fyzickým násilím (kopáním, pohlavky, mlácením, taháním za vlasy, škrcením) a svou vlastní ženu navíc sexuálním násilím. Ve skutečnosti je tedy manželem a otcem jen na papíře.

Ačkoliv celé manželství pracuje Petra jako hospodyně v rodinách zámožných Američanů a živí celou rodinu – pere a žehlí, nakupuje, vyzvedává děti ze škol a školek, každý den vaří, uklízí pronajatý dům, stará se o zahradu a ještě po nocích studuje na vysoké škole, Richard jí všechny peníze bere a sám svou rodinu neustále přesvědčuje, že bez něj by skončili všichni na ulici.

Postupně začne Petru očerňovat a podněcovat proti dětem. Rád používá metodu cukru a biče, něco málo dětem koupí, např. chipsy a colu ke snídani ve fast foodu (to, co Petra dětem nikdy nedovoluje) a pak je na oplátku nutí krást zboží v supermarketech, které prodává.

„Ty nejhorší zápasy přicházejí se změnou, jakými jsou vstávání a padání. Zrození a umírání. To jsou ty okamžiky, kdy panikaříme, kdy se bojíme, kdy nás obchází hrůza.“

Pavlína O ́Toole

Nečinně ke všemu přihlíží Richardova matka Eva, která bydlí v Čechách, a neustále svého syna, který má již od dětství všechny znaky psychopata, omlouvá. Rovněž sousedé, zaměstnavatelé Petry a učitelé ze školy... ti všichni věří legendám, které o Petře celá léta spřádá Richard – neschopná, labilní, depresivní matka, která se nedovede postarat o děti, protože nepracuje a jen vyžaduje neustálou péči a peníze od manžela.

Domácí násilí trvá patnáct let... Petra neustále ustupuje a mlčí, snaží se Richarda neprovokovat. Ale i když dělá ona i děti všechno, co Richardovi na očích vidí, všechno, co si přeje a co kdy jen vytuší, pokaždé se najde něco, co je špatně. Následuje, jak jinak, než Richardovými slovy předpovídaný, zasloužený trest.

Petra se snaží najít východisko z tíživé situace, ale nedaří se. Když už se zdá, že má plán, jak opustit Richarda, je opět o krok napřed. Tajně jí podává uspávací léky a Petru postupně utlumuje natolik, že celé dny a noci prospí a nevnímá dění kolem.

Když se Richard připravuje na poslední a mnohonásobně větší dávku léků, které by Petru uspaly nadobro, tak se do plánu připletou nejstarší děti, David a Marek, plán naruší a Petře zachrání život.

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ?

Najde Petra odvahu a sílu opustit i s dětmi psychopatického manžela? Objeví řešení, jak neskončit na ulici? Narazí na lidi, kteří jí její životní útrapy s manželem uvěří a pomohou jí? Odpověď si budete muset již přečíst v knize sami.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Pavlína O ́Toole popisuje smutný životní příběh velmi citlivě, ale přesně. Váží slova a hraje si s nimi. Na místech, která jsou dramatická, je správně zdůraznila přímou řečí a krátkými větami. Kniha má spád a příběh čtenář doslova hltá.

Na několika místech bych ocenila další odstavce, které stávající děj oddělí od následujícího. Rovněž bych věnovala více času korekturám. Ovšem v každé knize je stále co opravovat a jak řekl jeden významný spisovatel - dokonalá kniha bez chyb neexistuje.

Pavlína O ́Toole byla dlouhá léta známá jako bloggerka iDNES.cz. Na knize „Čas Robinsonů“ však ukázala, že si vytvořila vlastní styl psaní a nebojím se napsat, že má velmi dobře nakročeno stát se vynikající spisovatelkou beletrie.

SKONČÍ TO VŠECHNO KNIHOU?

Pavlína O ́Toole vytvořila příběh na základě několika životních příběhů žen, které prožily domácí násilí. To inspirovalo autorku k tomu, aby nezůstalo jen u další knihy, kterou čtenář po přečtení vloží do knihovny, ale obrátila se na odborníky v této oblasti a vytvořila projekt nazvaný podle knihy ČAS ROBINSONŮ, který přivede čtenáře k informacím i praktické pomoci.

Ta se totiž obětem domácího násilí, které jsou izolovány od světa, rodiny, finanční pomoci, přátel a známých, nedostává. Útočníci pracují vždy stejně destruktivně – a to podle pravidla: "Rozděl a panuj!"

Přestože je v posledních letech v České republice tématika domácího násilí často zmiňována, statistiky jsou stále ohromující. V ČR má zkušenost s domácím násilím až 38 procent lidí oproti 25 procentům v západní Evropě.

Pavlína O ́Toole (*2. 2. 1967, Litoměřice) je českou bloggerkou a spisovatelkou. Absolvovala čtyřleté bakalářské studium na soukromé škole liberálních umění William Jewell College v Liberty v americkém Missouri, kde obdržela bakalářský titul z ekonomie. Studovala také psychologii a kritické psaní. Pracovala na manažerských pozicích pro nadnárodní firmy a státní správu státu Missouri. Od roku 2002 žije v USA. Po úspěšném vydání první knihy „Čas Robinsonů“ pracuje na dalším románu. Nyní žije v Kansas City se svým milujícím manželem a synem.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Pokud máte rádi napínavé, dobrodružné příběhy (možná i thrillery?), pak se v této knize nezklamete. Kniha je zcela jistě pro ty, kteří si kladou otázky: Co je to domácí násilí? Kde začíná? Jak z takového otroctví najít cestu ven? Jaké podoby má? Jak poznat násilníka? Kniha také rozšíří obzory žen a mužů, kteří touží poznat nové začátky českého manželského páru daleko od domova, v Americe, kde začínají od nuly.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT KNIHU?

Knihu si můžete zakoupit zde: http://www.bux.cz/knihy/188045-cas-robinsonu.html

Pokud si chcete přečíst ukázku, můžete si ji zdarma přečíst v PDF už teď:

http://casrobinsonu.cz/wp-content/uploads/2015/06/ukazka-z-romanu.pdf

Přeji příjemné čtení a žádné násilí Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis z knihy a fotografie zde: www.google.cz

Kniha: http://www.bux.cz/knihy/188045-cas-robinsonu.html

http://casrobinsonu.blog.idnes.cz/

http://casrobinsonu.cz/

http://otoole.blog.idnes.cz/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 26.6.2015 18:57 | karma článku: 12.81 | přečteno: 772x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Je dobré znát svou historii, aneb před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky

Před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky. Více než 130 tisíc Osmanů a jejich spojenců tehdy obléhalo Vídeň. Pokud by padla, otevřela by se Turkům cesta dál do střední Evropy.

21.9.2017 v 13:27 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 458 |

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 358 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 217 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.