Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Coco Chanel“ od Henry Gidela

8. 06. 2015 22:31:00
Kdo by neznal Coco Chanel...Byla označena za ženu, která nejvíce ovlivnila módu XX. století. Ale byla to jen módní návrhářka, když navrhovala klobouky, šaty, boty, kabelky, šperky a interiéry, herce na divadelních prknech a filmech?

Proč Coco Chanel tolik milovala práci? Proč nesnášela neděli, samotu, chudobu a hloupost? Proč nebyla v kontaktu se svou rodinou a celý život se cítila sama? Jak vyrůstala a kde žila?

Spisovatel Henry Gidel přináší nejen životopisné údaje, ale i nesčetné příběhy od lidí, kteří osobně znali Coco Chanel. Někdy jde o úsměvné historky, jindy smutné, ale v každém případě vystihující jedinečnou osobnost Coco Chanel.

I když celý svět zná jméno Coco Chanel, málokdo ví, že vyrůstala ve veliké chudobě a všeho, čeho dosáhla, dosáhla díky tvrdé práci, úsilí, vynikajícím nápadům a odvaze. Ačkoliv opustila tento svět před 44 lety, dovolím si tvrdit, že každý z nás má něco chanelovského doma. A možná to ani netuší... Přečtěte si knihu o životě Coco Chanel a inspirujte se!

CO MĚ PŘIMĚLO SÁHNOUT PO TÉTO KNIZE?

Byly to dvě věci, které spolu souvisí. V krátkém časovém období jsem měla možnost sledovat dva různé životopisné filmy o Coco Chanel a pak, protože se zajímám o módu, stále narážím na stopy Coco Chanel v současné módě. Je nemožné zajímat se o módu a neklást si otázky, kde je původ významného společenského oblečení, detailů a doplňků.

Poté, co jsem si přečetla knihu od Henry Gidela, jsem se dozvěděla, že:

  • Slaměné klobouky používané především jako pokrývku hlavy pro venkovské obyvatelstvo či na volný čas vyzdvihla a přetvořila na klobouk společenský hodící se ke kostýmům a šatům.
  • Malé černé šaty, které má snad každá žena ve svém šatníku, navrhla právě Coco Chanel, když zemřel jediný muž, kterého kdy milovala, Arthur (Boy) Capel v roce 1919. Tehdy řekla, že všechny ženy na světě oblékne do černého a donutí je sdílet s ní smutek.
  • Dámské saténové pyžamo, aby francouzské ženy během první světové války vypadaly elegantně, když pospíchaly do krytů.
  • Šest řad perel, které Coco Chanel ráda a často nosívala. Říkávala, že pravé perly se nosí zásadně v soukromí, umělé perly do společnosti.
  • Bižuterie – ozdobné šperky na kostýmy, šaty i klobouky začala navrhovat Coco Chanel proto, že zavrhovala pravé šperky ze zlata a drahých kamenů jako okázalý symbol bohatství. Její šperky si tak mohla dovolit každá žena.

„Přišla slavná Coco a já se do ní úplně zbláznil. Je to ta nejkompetentnější a nejpříjemnější žena, zdaleka nejsilnější osobnost, s níž měl Benny (Westminster), co do činění. Celý den se energicky věnovala lovu, po večeři odjela vozem do Paříže a dnešek tráví tím, že zkouší a vylepšuje šaty na nekonečných řadách manekýn.“

Winston Churchill

O ČEM JE KNIHA „COCO CHANEL“?

Jedná se o biografický román, ve kterém autor Henry Gidel využil dosud neznámé prameny, rozhovory s významnými svědky, kteří Coco Chanel znali. Jedná se o nejbližší přátele, švadleny, stylisty, ševce, malíře, hudební skladatele a vydavatelky světových módních časopisů.

Autor v závěru knihy zmiňuje zdroje, ze kterých čerpal: 15 hlavních bibliografických pramenů, 16 vedlejších bibliografických pramenů a 5 zdrojů filmografických.

Ačkoliv má celý svět jméno Coco Chanel spjaté s módou či s parfémem Chanel č. 5, jen málokdo ví, že Gabrielle vyrůstala ve veliké chudobě a nedostatku. Po smrti matky odvezl otec svých pět dětí do klášterního sirotčince a opustil je. Gabrielle se patrně již tehdy rozhodla, že nejen otci a svým sourozencům, ale také i celému světu dokáže, že se nikdy nevzdává a nad chudobou zvítězí.

Z malé švadlenky Gabrielle Chanel ve francouzské obci Moulins se později stala celosvětově známá módní návrhářka Coco Chanel. Když se dostavil úspěch a také obrovské zisky, mohla si dovolit štědře podporovat členy rodiny, sirotčinec v Obazinu, chudé umělce, ale i přátele, kteří se ocitli v nouzi.

„Dala jsem ženskému tělu svobodu. Potilo se v parádním oblečení, pod krajkami, korzety, spodním prádlem a vycpávkami.“

Coco Chanel

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Gidel přináší na třech stovkách stránek zajímavý životní příběh jedné z největších módních ikon. Ačkoliv některé životopisné knihy bývají nudné, v tomto případě tomu tak není. Podává nám život Gabrielly Coco Chanel velmi zajímavým a poutavým stylem.

Kniha je rozčleněna do třinácti kapitol, které většinou tvoří přelomové události v životě Coco Chanel.

V knize je několik fotografií a ty, které jsou zásadní, ale v knize chybí, autor popisuje včetně data, takže není problém si je dohledat na internetu.

Přestože se jedná o knihu biografickou, může být vnímána také jako doplňující literatura pro odívání. Všechny oděvy, které významně ovlivnily odívání na celém světě, přináší autor s detailními informacemi.

„Ve dvaceti letech vám dává tvář příroda, ve třiceti ji utváří život, ale v padesáti se o ni musíte zasloužit sami.“

Coco Chanel

Gabrielle „Coco“ Chanel (*19. 8. 1883 – 10. 1. 1971†) se narodila ve francouzském Saumuru jako druhá dcera podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Měla čtyři sourozence. Když bylo Gabrielle dvanáct let, zemřela matka a otec dal všechny děti do klášterního sirotčince v Obazinu. Gabrielle se dostalo vzdělání v klášterní škole, kde se kromě jiného naučila šít. Dobrou švadlenou se stala v obchodě s oděvy své tety v obci Moulins. Přivydělávala si zpěvem v kavárnách a nočních podnicích. Po příchodu do Paříže se nejdříve věnovala tvorbě klobouků a poté i navrhování oděvů. Postupně začala navrhovat také kabelky, boty, šperky a oblékala divadelní a filmové herce pro jejich role. Móda Coco Chanel znamenala revoluci v ženském odívání.

„Dobré nápady dostáváme, abychom o ně přišli.“

Coco Chanel

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestli máte rádi životopisnou literaturu, nebo módu, pak je to kniha pro vás. V knize jsem se dozvěděla informace, které jsem se dosud nikde nedočetla, a velmi mě obohatily.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT KNIHU?

Knihu si můžete zakoupit na iDNES.cz zde: http://knihy.idnes.cz/coco-chanel-1.html

Příjemný čas u knihy o Coco Chanel, která vás bude inspirovat!

Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis: https://cs.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel#Zn.C3.A1m.C3.A9_v.C3.BDroky_Coco_Chanel

Fotografie zde: www.google.cz

Gidel, H.; Coco Chanel, Garamond, 2008, vydání první, 978-80-7407-022-8

Kniha: http://knihy.idnes.cz/coco-chanel-1.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 8.6.2015 22:31 | karma článku: 10.11 | přečteno: 450x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 832 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 200 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.19 Průměrná čtenost 5091

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.