Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Noci s nepřítelem vypovídá o domácím násilí

3. 09. 2012 9:18:22
V poslední době jsem se setkala s několika životními příběhy žen, které jsou si v jednom podobné – všechny prožily domácí násilí. Jako kdyby se tyto ženy setkaly někde u kávy a nastudovaly si jeden a tentýž scénář. Smutné na tom je, že vím, že se tyto ženy nikdy nesetkaly. Domácí násilí je totiž téměř vždy stejné. Jestli chcete vědět, co je domácí násilí, podívejte se na film NOCI S NEPŘÍTELEM.

Americký thriller z roku 1991 NOCI S NEPŘÍTELEM nás uvádí do děje tím, jak manžel Martin miluje svou ženu Lauru. Je k ní citlivý, stále jí líbá, objímá a zahrnuje ji dárky a květinami. Když si spolu vyjdou do společnosti, tak ji drží kolem pasu a přede všemi dává najevo, jak moc ji miluje. Nikdo o tom nepochybuje.

Manželé bydlí na krásném osamělém pobřeží u moře ve dvoupatrovém domě ve funkcionalistickém stylu. Vybavení domu je luxusní – mramor – ušlechtilé kovy a všechno se leskne. Jak by také ne, vždyť se jim daří! Všechno je dokonalé...noci_s_nepritelem.jpg

Říkáte si, takový život bych chtěla mít!

Jenže pak si všimnete, že Laura, jež manžel říká v soukromí „Princezno“, se téměř nikdy neusmívá ani neraduje. Má v očích vážný, ustrašený výraz a její chování je strojené. Nikdy nic neodmítne, se vším souhlasí, všechno přijímá a nikdy nevyjádří svůj názor a co by si přála. Manželova přání jsou vždy na prvním místě.

Když přijde Martin domů, Laura ho nadšeně vítá. Hlídá, aby všechno bylo tak, jak to má její manžel rád. Možná vás napadne, že Laura je dokonalá manželka – ano, i tak by to mohlo být.

NOCI S NEPŘÍTELEM

 • Film: USA
 • Rok: 1991
 • Délka: 120 minut
 • Režie: Joseph Ruben
 • Hrají: Julia Roberts, Patrick Bergin, Kevin Anderson, K. Secor.

Jenže Laura si všechno hlídá proto, že když by se jejímu muži něco nelíbilo, tak přijde napomenutí nebo rovnou trest. Např. tři pověšené ručníky v koupelně, které musí viset přesně vedle sebe, ani jeden z nich nesmí být kratší či viset výš.

Když se jednoho dne objeví na pobřeží muž s jachtou, manžel se vrací domů k Lauře s otázkou: „Kdy tady byl? Když jsem ráno odjel? Dělali jste to spolu?“ Manžel ji bezdůvodně podezírá a je přesvědčen, že ho podvádí s jiným mužem.

Laura už ví, že vysvětlení nepomůže. Než stihne cokoliv říct, Martin jí dá takovou ránu, že Laura skončí na zemi, pak ji ještě skope. Končí to vždy stejně. Manžel odejde, vrátí se a požádá Lauru o odpuštění a pak jí dá květiny a dárek. Laura vždy odpouští, nemůže si dovolit to neudělat.

Jednoho dne, když Martin přinutí Lauru strávit večer jízdou na jachtě podél pobřeží, přestože ví, že se bojí moře, vln a neumí plavat, se strhne bouřka. A Laura se utopí...

Manžel vystrojí Lauře pohřeb a pochová ji.

Ale Laura začíná nový život v Iowě jako Sára a nechává za sebou tři roky, sedm měsíců a šest dní manželství, které se změnilo hned po líbánkách v peklo. Pronajme si dům, seznamuje se s okolím, ale je plachá a nesmělá. Až postupem času se učí nebát, smát, těšit se z maličkostí, které přináší běžný život. Najde si práci v místní škole a také přítele Bena, který je nablízku. Zdá se, že to zlé je pryč.

Jenže pak se nečekaně ozve kamarádka z kurzu plavání, která vyjadřuje Lauřině manželovi upřímnou soustrast nad ztrátou. Martin rychle pochopí, že Laura, která se učila bez jeho vědomí plavat, zinscenovala svou smrt a utekla od něj.

Roztáčí se tak honba šíleného manžela za Laurou... Najde ji a jedinou možností, jak zachránit život sobě i Benovi je, že Martina v sebeobraně zastřelí jeho vlastní zbraní. Tím končí Lauřino peklo.

Film skončí, vy vypnete televizi a řeknete si, že máte fajn život. Jenže nenechte se mýlit, okolo vás může být více žen (či mužů), kteří domácí násilí prožili nebo prožívají a vy o tom ani nemusíte vědět.

Statistiky Občanského sdružení ROSA z roku 2010 uvádí, že v 95 % případů domácího násilí jsou obětí ženy. Také 38 % žen v České republice se setkalo s domácím násilím.

JAK POZNAT DOMÁCÍ NÁSILÍ?

Domácí násilí je škála chování mezi blízkými lidmi, kdy jedna osoba opakovaně ubližuje osobě druhé.

 1. - Fyzické násilí – facky, kopance, škrcení, bití pěstí či různými předměty
 2. - Psychické násilí – nadávky, urážky, ponižování, zesměšňování (i ve společnosti), vyhrožování fyzickým násilím, zastrašování, odepírání spánku nebo potravy, vydírání sebevraždou
 3. - Sexuální násilí – donucení k sexu či odmítaným sexuálním praktikám, znásilnění
 4. - Sociální izolace – zakazování kontaktů s druhými lidmi, neustálé telefonování a kontrola, kde druhá osoba je a s kým, nezdravá žárlivost
 5. - Ekonomická kontrola – omezování přístupu k penězům, kontrola výdajů, oběť musí agresora prosit o peníze na běžné potřeby, jídlo

ZNAKY DOMÁCÍHO NÁSILÍ

 • - Probíhá v soukromí, beze svědků (kromě dětí, které bývají často svědky)
 • - Nejedná se o jednorázový incident, ale dlouhodobě se opakuje
 • - Útoky se stupňují – od jednotlivých útoků k pravidelnému násilí
 • - Období agrese je střídáno obdobím klidu, tzv. „obdobím líbánek“, kdy se agresor chová k oběti hezky, omlouvá se, slibuje, že už se agrese nebude opakovat (což však nedodrží)
 • - Role oběti a agresora jsou jasně a nezaměnitelně rozděleny

Setkali jste se už s někým, kdo prožil domácí násilí? A co jste dělali? Diskutujte, pište a debatujte!

Přeji dobré dny bez násilí a jsem v dokonalé úctě, Vaše Hana Rebeka Šiander

Fotografie a linky:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Noci_s_nep%C5%99%C3%ADtelem

http://www.nasilidoma.cz/

http://www.google.cz/search?hl=cs&q=Noci%20s%20nep%C5%99%C3%ADtelem&gbv=2&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi

http://www.rosa-os.cz/o-nas/statistiky/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 3.9.2012 9:18 | karma článku: 12.89 | přečteno: 2234x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 407 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 327 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1355 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 2509 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 250 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 153 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 328 Celková karma 19.07 Průměrná čtenost 5079

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.