Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč už muži nelíbají ženám ruce?

4. 07. 2011 9:33:11
Stává se mi to velmi zřídka, ale je to neuvěřitelně milé a romantické gesto, které potěší každou ženu. Přijdete na setkání s mužem a on, místo aby vám tradičně podal ruku, vám ji políbí. Garantuji, že vás tento nezvyklý čin na chvíli překvapí, možná i vyvede z míry. Pak si ale uvědomíte, že jako žena nemůžete být víc poctěna a zahřeje vás to u srdce. Proč vlastně muži upustili od tohoto kouzelného gesta? A máte kolem sebe muže, kteří vám líbají ruce, když vás vidí?

hand_4.jpgPřed pár dny jsem se dvakrát ve společnosti potkala s jedním mužem. Při prvním setkání jsme byli představeni naším známým.

Při druhém jsme se téměř minuli ve dveřích, řekli si dvě, tři společenské fráze a slíbili si, že se někdy v budoucnosti potkáme.

Uplynulo pár dnů... A opravdu! Našli jsme se na síti Facebook a dohodli si konečně první setkání, kde bude čas a prostor na delší rozhovor.

Jak má správně vypadat políbení ruky podle etikety - „Muž ruku mírně nadzvedne, naopak sám skloní hlavu a svými rty se přiblíží k ruce dámy. Ruky se ve skutečnosti nedotkne; jeho rty se zastaví centimetr nad hřbetem ruky.“ Velká kniha etikety, Ladislav Špaček

Na dohodnutou schůzku jsem pospíchala, ale i tak jsem přišla s menším zpožděním, které muž bez sebemenšího náznaku přešel. Čekala jsem, že si podáme ruku, tak jako to dělám při pozdravení se všemi. Když jsem ale muži podala ruku, muž ji jemně vzal do své, sklonil se a políbil mi ji.

Tak to jsem opravdu nečekala! Musím ale přiznat, že mě jeho gesto velmi potěšilo. Chvíli jsem cítila, že jsem v rozpacích a nevěděla, jak na to mám reagovat. Konec konců, muži mi opravdu nelíbají ruce každý den! Trochu rozpačitě jsem se usmála a šli jsme na procházku.

Po pár hodinách báječného vyprávění o životě, času pohody a smíchu, jsme se rozloučili. Jeho i mě čekala ještě spousta pracovních úkolů.

Muž mě doprovodil k domu, kde bydlím, a když jsem mu podala ruku na rozloučenou, opět ji políbil. Musím upřímně říci, že je to velmi romantické a milé gesto, kterým muž rozhodně nic nezkazí! Jedině získá.

Zvyk – políbit dámě ruku – můžeme vidět nejen u klasické šlechty, ale také i mezi mladými muži. Např. ve Francii nebo Polsku, kde jsou silné aristokratické tradice. Žena by měla být na tuto variantu pozdravu připravena. Velká kniha etikety, Ladislav Špaček

Kladu si otázky a přemýšlím: Kolikrát se mi za život stalo, aby mi muži místo podání ruky, políbili ruku? Kolik mužů se něčeho takového odvážilo? Tři nebo čtyři za celý můj život? A proč už muži nelíbají ženám ruce? Je políbení ruky vnímáno v současné době jako zastaralé a přežilé? Stydí se muži dát najevo své city? Nebo muži ženám nelíbají ruce proto, že se to prostě do naší postmoderní doby nehodí?

I líbání rukou má svá pravidla - pokud se muž rozhodne ženě políbit ruku, nemá se žena bránit, ale přijmout toto gesto. Jestliže muž políbí ruku jedné ženě ve společnosti, musí tak učinit také u všech ostatních. Podle tradice se líbá ruka jen ženám vdaným, ale v praxi se to těžko rozlišuje. Velká kniha etikety, Ladislav Špaček

hand_1.jpg

A jak jste na tom vy, milé dámy? Napište mi, zapojte se do diskuse a podělte se o své zkušenosti.

Fotografie a odkazy:

Špaček L., Velká kniha etikety, Mladá fronta, Praha 2005, vydání první, ISBN 80-204-1333-2

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 4.7.2011 9:33 | karma článku: 16.99 | přečteno: 3119x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 407 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 327 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1355 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 2509 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 250 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 153 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 328 Celková karma 19.07 Průměrná čtenost 5079

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.