Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se slavily vánoce v 50. a 60. letech XX. století? - I. díl

30. 12. 2009 10:01:00
Čím jsem starší, tím více se zajímám, jaké zvyky a tradice byly součástí života našich rodičů. Svátek sv. Mikuláše, předvánoční besídky ve škole nebo vánoční svátky se doma slavily v 50. a 60. letech XX. století zcela jinak než dnes. Svátky byly ovlivněné socialistickou propagandou Sovětského svazu, Dědou Mrázem, nedostatkem zboží, ale také prostým způsobem života a vírou ve vánoční tradice.

Vzpomínky, o kterých se dočtete v tomto blogu, nejsou vzpomínkami mých rodičů. Oba neměli vánoční svátky rádi a já jsem se nikdy nedozvěděla proč (byť jsem se usilovně ptala). Ale díky mému věrnému čtenáři, panu Petru Sedláčkovi z Olomouce - Holic, jsem se mohla dozvědět o tom, jak se vlastně slavily vánoce v 50. a 60. letech minulého století.

Také jeho manželka, která je učitelkou, mi poslala své vzpomínky. Díky manželům Sedláčkovým tedy vznikl tento jedinečný blog. U starších pamětníků jistě vyvolá na tváři úsměv, protože jim připomene dětství. Možná také vyvolá i další vzpomínky na vánoce před 60 lety.

Pro mladší generace bude blog možná legrační až neuvěřitelný. Nepopírám, že jsem také já o mnoha věcech slyšela poprvé. Nicméně jsou součástí naší národní identity a jistě bychom neměli zapomínat na tradice a na kouzlo vánoc, které je v každé době takové, jaké je v našich srdcích.


Vzpomínky paní Sedláčkové na vánoční čas v letech 1958 až 1967

Moje vzpomínky jsou z let 1958 až 1967. Vyrůstala jsem a chodila do školy v obci Troubelice u Uničova, kde byla budova pro první stupeň (I. až V. ročník) a budova pro druhý stupeň (VI. až IX. ročník). Do této školy se sjížděly děti z okolních vesnic - z Dědinky, Pískova, Lipinky, Lazců, později i z Nové Hradečné.

V těchto vesničkách byly dosud jednotřídné školy, které postupně zanikaly. A tak všechny školní kulturní akce spočívaly na troubelické škole. Většinou byly školní akce rozděleny pro první a zvlášť pro druhý stupeň.

Svátek sv. Mikuláše a koleda na talíři

Mikuláš se ve škole neslavil, ale tradice se přesto udržovala. Po vesnici chodily skupinky čerta, Mikuláše a anděla. Po domluvě mezi sousedy jsme si předali dárečky pro děti. Byla to nějaká sladkost, ovoce a třeba i omalovánka.

My doma jsme se těšili, co Mikuláš naloží na okno, kam jsme si dali talíře. Dodnes to máme zachováno, a i když jsme s kluky doma všichni dospělí, nakládání Mikuláše si nenecháme ujít.

Měsíc československo-sovětského přátelství

7. listopadu vždy začal Měsíc československo-sovětského přátelství. Období před Vánocemi se tak zaplnilo akcemi, které s nimi vůbec nesouvisely. S příchodem prosince se muselo pro obyvatele Troubelic připravit kulturní pásmo básní, písní a příběhů z čítanek do místního rozhlasu.Vesjolyje_kartinki_1.JPG

Představení na národním výboru

Kolem 10. hodiny dopolední vybraní žáci přišli na národní výbor, nejdříve se pustila znělka z gramofonové desky a oznámilo hlášení místního rozhlasu.

Následovalo 15 minutové pásmo dětí. Hlášení skončilo opět hudbou. O adventu a blížících se Vánocích se nijak nemluvilo.

Vánoční besídka - jolka

Těsně před Vánocemi, poslední školní den v prosinci, proběhla ve škole vánoční besídka, které se říkalo jolka (ёлка).

Vzpomínám si, že nejprve ji měl první stupeň žáků (I. až V. ročník) do 10 hodin dopoledne, pak šly děti domů nebo na autobus, potom druhý stupeň měl besídku od 10 hodin do oběda.

Tyto jolky se konaly v místní Sokolovně, tak se tehdy říkalo mezi lidmi kulturnímu domu, kde bylo jeviště a sál.

Každá třída dostala za úkol si připravit program a škola pak vyhodnotila, kdo byl nejlepší. Žáci si připravili humorné básničky, pohádky, scénky a hádanky. Tak se třeba hrála Perníková chaloupka - veršovaná, začínající: „Odkud ten náš holub letí? Letím z lesa milé děti ..." , O dvanácti měsíčkách, O třech prasátkách, Paleček a jeho kamarádi a jiné.

Mám živou vzpomínku na pohádku O zlé koze. Používali jsme vlastní jednoduché kostýmy z toho, co se doma našlo. Sál vyzdobili starší žáci. Všude visely papírové řetězy a na jevišti stál stromeček vyzdobený vlastními výrobky. Dárky a sladkosti se nerozdávaly, všichni měli radost z toho, co viděli. Jak nám byla vzácná pohádka!

II. díl vyjde 30. prosince po 14.00 hodině.


Fotografie a poděkování:

Mé veliké díky patří panu Petru Sedláčkovi a jeho manželce za její vzpomínky

Fotografie jsou z archívu rodiny Sedláčkovy

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 30.12.2009 10:01 | karma článku: 13.48 | přečteno: 2100x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 304 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1339 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 2414 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 831 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 157 | Diskuse

Markéta Kabourková

Umění sportu

Umění a sport nás provází od nepaměti a jdou společně ruku v ruce na celém světě. Nejen estetická, ale rovněž etická kultura spojují umění se sportem.

19.9.2017 v 18:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jan Linhart

Operace se zdařila – rozvrat školství dokonán.

Kantoři jásejte! Dostanete přidáno! Stát si vás cení o patnáct procent více. Vaše společenská prestiž prudce vystřelí o celou šestinu. No, a to nejdůležitější, vaše konto se nafoukne jak břicho utopence.

19.9.2017 v 17:10 | Karma článku: 18.44 | Přečteno: 269 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.18 Průměrná čtenost 5090

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.