Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční čas s nejkrásnějšími pohádkami – I. díl

17. 12. 2009 14:01:00
Vánoční svátky se blíží... Venku padá sníh, v ohradě stojí vánoční stromky ke koupi, poblíž je stánek se zeleným a zlatým jmelím. V kádi se perou a tlačí kapři z českých rybníků. Lidé chodí po ulicích, nakukují do vánočních výloh a nakupují dárky pro ty, které mají rádi. Do Štědrého dne zbývá pár dnů a k vánoční atmosféře patří pohádky.

Pojďte se spolu se mnou zasnít a zavzpomínat na ty nejkrásnější pohádky, které neodmyslitelně patří k vánocům. Na krátký čas nás přenesou do světa iluzí, kde si můžeme být jistí, že dobro zvítězí nad zlem. Představím devět nejkrásnějších českých pohádek (viz. také II. díl blogu), které byly natočeny v průběhu 20. století. A také jednu ruskou pohádku, protože Mrazík, rozhodně nesmí chybět!

1) PYŠNÁ PRINCEZNA

V Půlnočním království vládně starý král, který má špatné rádce. Má také krásnou, ale velmi pyšnou dceru Krasomilu, o jejíž ruku se uchází tři princové. Mezi jinými také šlechetný a moudrý král Miroslav, který se vydává za zahradníka, aby zbavil Krasomilu pýchy a získal její srdce.

Rok výroby: 1952, černobílý film

Délka: 88 minut

Předloha: Potrestaná pýcha - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Henryk Bloch, Oldřich Kautský, Bořivoj Zemanchristmas_tree.jpg

Režie: Bořivoj Zeman

Hudba: Dalibor C. Vačkář

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 26. září 1952

Hrají: Alena Vránová, Vladimír Ráž, Stanislav Neumann, Miloš Kopecký, Oldřich Dědek, Karel Effa, Mária Sýkorová, Josef Hlinomaz...

2) PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU NA ČELE

Pohádka o krásné princezně Ladě, která je na útěku před svým nápadníkem králem Kazisvětem. Útočiště nachází na zámku prince Radovana. Jako kuchtička v myším kožíšku však stejně neujde princově pozornosti. Stane se jeho vyvolenou a spolu s ním zachrání svoji i jeho zemi před válkychtivým králem.

Rok výroby: 1959, barevný film

Délka: 80 minut

Předloha: Princezna se zlatou hvězdou na čele - stejnojmenná divadelní hra na motivy pohádky Boženy Němcové

Scénář: K. M. Walló, Martin Frič

Režie: Martin Frič

Hudba: Bohuslav Sedláček

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 18. prosince 1959

Hrají: Marie Kyselková, Josef Zíma, František Smolík, Martin Růžek, Stanislav Neumann, Jarmila Kurandová, Eduard Kohout, Josef Viklář, Stella Májová, Květa Fialová, Theodor Pištěk, Karel Effa, Terezie Brzková...

3) BYL JEDNOU JEDEN KRÁL

Byl jednou jeden král a ten se jmenoval Já První... Měl tři dcery a chtěl odevzdat vládu té dceři, která ho má nejraději. Drahomíra jej měla ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. Král se na Marušku pro odpověď rozhněval a vyhnal ji ze zámku. Rozkázal také zničit všechnu sůl v království. Po čase však zjistil, že se bez soli nedá žít a také, že se mu stýskalo po Marušce. Když uznal svou chybu, našel Marušku díky radě babky kořenářky u rybáře. Princezny Drahomíra a Zpěvanka si našly pravé ženichy, král si vzal vdovu Kubátovou a tak pohádka končí velkou svatbou.

Rok výroby: 1954, barevný film

Délka: 98 minut

Předloha: Sůl nad zlato - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Jiří Brdečka, Jan Werich, Bořivoj Zemanmerry_christmas.jpg

Režie: Bořivoj Zeman

Hudba: Václav Trojan

Texty písní: Jaroslav Seifert

Kamera: Jan Roth

Premiéra: 11. února 1955

Hrají: Jan Werich, Vlasta Burian, Irena Kačírková, Stella Májová, Milena Dvorská, Terezie Brzková, Marie Glázrová, František Černý, Miroslav Horníček, Lubomír Lipský, Miloše Kopecký, Zdeněk Dítě, Josef Pehr, Vladimír Ráž...

4) TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Pohádka o třech lískových oříšcích, které skrývají tajemství a Popelce umožní být obratným lukostřelcem v zelené kamizole prohánějícím se na koni Juráskovi, neznámou princeznou na zásnubní slavnosti, která oslní prince a naposledy ji oříšky promění v nevěstu, o čemž ani ve svých nejtajnějších sněch nedoufala.

Rok výroby: 1973

Délka: 85 minut

Předloha: O Popelce - pohádka Boženy Němcové

Scénář: František Pavlíček

Režie: Václav Vorlíček

Hudba: Karel Svoboda

Texty písní: Jiří Štaidl

Kamera: Josef Illík

Premiéra: 1973

Hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Karin Lesch, Rolf Hoppe, Daniela Hlaváčová, Vítězslav Jandák, Jan Libíček, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Helena Růžičková...

5) PRINC A VEČERNICE

Pohádka o princi Velenovi, který za jedinou noc obstará ženichy svým třem sestrám a sám se přitom zamiluje do Večernice. Aby se mohla stát jeho ženou, musí princ prožít spoustu dobrodružství a nakonec si Večernici vybojovat v souboji se zlým Mrakomorem. Bez pomoci svých švagrů Měsíčníka, Slunečníka a Větrníka, by však čaroděje nepřemohl.

Rok výroby: 1978, barevný film

Délka: 90 minut

Předloha: O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku - pohádka Boženy Němcové

Scénář: Jiří Brdečka, Václav Vorlíčekpresent.jpg

Režie: Václav Vorlíček

Hudba: Svatopluk Havelka

Kamera: Josef Illík

Premiéra: 1. října 1979

Hrají: Vladimír Menšík, Juraj Ďurdiak, Libuše Šafránková, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský, Julie Jurištová, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová, Oldřich Táborský, Alexej Okuněv, Petr Svoboda, Čestmír Řanda, Vladimír Krška, Rudolf Jelínek, Václav Lohnický...


Fotografie, odkazy a díky:

Děkuji Chenovi za laskavé přispění námětu

http://teenage.cz/clanek?id=12

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

http://www.csfd.cz/

http://www.flickr.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 17.12.2009 14:01 | karma článku: 9.63 | přečteno: 2645x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Česká politika a média po roce 1989“ od Petra Žantovského

Publikace novináře a vysokoškolského pedagoga Petra Žantovského „Česká politika a média po roce 1989“ mapuje více jak dvacet let dění v mediální sféře a české politiky. Kdo ovlivňuje koho? Média politiku či politika média?

16.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 304 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

5.9.2017 v 22:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1339 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Postava kapitána Exnera v podání herců Valy, Kostky, Kodeta, Heřmánka a Dlouhého

Na televizní obrazovky opět zavítal kapitán Exnera z detektivek spisovatele Václava Erbena. Jedná se o páté filmové zpracování této postavy. Kdo ale zahrál kapitána Exnera nejlépe? Vala, Kostka, Kodet, Heřmánek či Dlouhý?

31.8.2017 v 16:22 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 2414 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Jak přežít nejen teroristický útok“ od Andora Šándora

Kniha předního experta Andora Šándora „Jak přežít nejen teroristický útok“ je stručná, jasná a přináší informace, které nám chyběly. Co dělat při výbuchu bomby? Jak reagovat na střelce v budově? Co s najíždějícím autem do davu?

24.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 831 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Stereophonics – All In One Night

Stereophonics je velšská rocková skupina, založená v roce 1992 ve vesnici Cwmaman na jihu Walesu. Původní sestavu skupiny tvořili zpěvák a kytarista Kelly Jones, baskytarista Richard Jones a bubeník Stuart Cable.

19.9.2017 v 8:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 |

Martin Faltýn

Nově na Chodově - otevřeli knihy, má to ještě pihy

"Je tam vážně hezky, metrem nebo pěšky. Dá-li se, či nedá se - má to pihy na kráse." - Asi tak bych shrnul dojmy ze své dnešní návštěvy v OC Chodov, protože to jsem si jako knihomol nemohl nechat ujít.

19.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 201 |

Yekta Uzunoglu

Zilhan dcéra Nimrodova

Na koberčeku pri stĺpoch katapultu nad mestom sme boli omámení tak, ako ešte nikdy predtým, zo žiadnej rozprávky alebo legendy, ktoré sme počuli rozprávať matkiným nežným a láskavým hlasom plným lásky.

19.9.2017 v 7:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Karel Sýkora

Victor Nunes – Obyčejné věci jako umění

Victor Nunes je netradiční umělec. Využívá obyčejné předměty k tvorbě neobyčejných obrázků zvířat, lidí ale i plno dalších věcí. Oplývá obrovskou kreativitou...

18.9.2017 v 20:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 |

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, co se děje na naší planetě – část 2 – aktuální stav

Pokračování pohádky (která pro vědomého je realitou). Každý, podle míry svého chápání fungování světa, zde něco může nalézt. Ten materialisticky přesvědčený třeba pohádku, která dobře končí.

18.9.2017 v 10:10 | Karma článku: 7.58 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 327 Celková karma 20.18 Průměrná čtenost 5090

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.